Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért mozog a fény? Miért nem...

Vree kérdése:

Miért mozog a fény? Miért nem áll egy helyben?

Figyelt kérdés

Tanárszívató kérdés ("nem kell mindent megkérdezni Tibike, fogadd el hogy úgy van"). :D


Tudom hogy nincs rá tuti válasz és közelítést sem nagyon lehet adni (vagy megérteni) nagyon erős fizikai háttértudás nélkül, pláne 250 karakterben, de azért kíváncsi vagyok mit tud erre mondani a GYIK.



2012. máj. 4. 11:30
 1/5 anonim ***** válasza:
56%
Mert a fény (bizonyos részecske jellemzőkkel is bíró) elektromágneses sugárzás, aminek nyugalmi állapota nem létezik.
2012. máj. 4. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
75%

Kicsit leegyszerűsítve: a fény egy hullám, vagyis egy folyamat. A víz hulláma sem tud megállni, mert akkor már nem hullámzik. :)

(Persze vannak állóhullámok, de az egy másik történet, ne keverjük ide.)

2012. máj. 4. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 bongolo ***** válasza:
78%

Ha rákeresel a Google-vel arra, hogy "megállították a fényt", akkor kapsz jópár találatot egy 11 évvel ezelőtti kísérletről. Azok a cikkek persze nagyon felületesek, pl. úgy tudom, hogy nem is az a pontos megfogalmazás, hogy a fény megállt, hanem azt tudták elérni, hogy a fényből atomok gerjesztett állapota lett, amiből aztán egy lézer impulzussal újra fotonok lettek. (Tudom, ez is felületes megfogalmazás, de nem értek hozá jobban :)


A fény lelassítása egyébként szokásos dolog, a szemüvegem is azt csinálja, csak persze kis mértékben: a mértéke maga a törésmutató. Normál anyagok max nagyjából megfelezni tudják a fénysebességet, az üveg kétharmadra lassítja. Jóval erőteljesebb lassításokról olvashatsz mondjuk a wikipédián:

[link]

2012. máj. 4. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A fény nem tud megállni, mivel a foton nyugalmi tömege nulla.
2012. máj. 4. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 dellfil ***** válasza:
54%

Visszakérdezek. Miért? Mozog a fény?

De tényleg. Amit a fény "csinál" az mozgás? Azaz ugyanolyan mint például egy labda, vagy puskagolyó, vagy esőcsepp, vagy vonat által elkövetett jelenség? ( Pl mikor A pontból B pontba jut?)

Ha bebizonyítod nekem, (könnyű lesz, mert csak ugatom a fizikát :DDD) akkor majd "megállítjuk".

(Állítólag már sikerült. Mármint olyasmit elérni, amit úgy is értelmezhetünk, hogy "megállt a fény". :D)


dellfil

2012. máj. 4. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!