Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná nekem a...

Valaki elmagyarázná nekem a rövidzárlatot?

Figyelt kérdés
Ezt valahogy sosem értettem. Annyit tudok, hogy akkor nincs ellenállás. De ez egészen pontosan milyen következményekkel jár? Egy feladatban ha azt mondja, hogy rövidre zárja A és B pont közti terültet/az egész áramkört, az milyen hatással van a képletekre? Mit lehet olyankor kiszámolni és hogyan? :S Rákerestem, de sehol nem törődnek túl sokat a fizikai (feladatokban betöltött) szerepével.

2012. júl. 1. 09:38
1 2
 1/13 Smartguy86 ***** válasza:
Semmi extra. Az áram olyan okos, hogy mindig a legkisebb ellenállás irányába halad (bár ez a haladás kicsit leegyszerűsítése a valóságnak, lévén a feszültség potenciálkülönbséget jelent). A rövidzárlat kb. olyan, mintha az adott vezeték a rövidzárlat helyén csatlakozna az áramkörbe. Tehát ami azután a pont után van, az kiesik, és az áramkörben arra kell továbbhaladni, amerre a rövidzárral mész.
2012. júl. 1. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Annyit jelent, hogy ha A és B pontot rövidrezárod, akkor egyszerűen összekötöd, vagyis az A-B pont között nem fog feszültség esni (ugyanaz lesz a potenciáljuk), és az ott folyó áramot az áramkör többi része fogja meghatározni.
2012. júl. 1. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
-és ha az egész áramkör rövidre van zárva, akkor R=0 ebből I,U=0 szintén?
2012. júl. 1. 10:57
 4/13 Smartguy86 ***** válasza:

A vezetéknek is lehet ellenállása. Pl ha összekötöd egy alkáli elem két végét, akkor az elég gyorsan lemerül, miközben fűti a vezetéket.


A nagyfeszültségű hálózatoknál a rövidzárlat azzal jár, hogy kiold a biztosító. Ha az nem oldana ki, vagy nem is lenne bekötve, akkor a vezetéken folyamatosan folyna áram (esne feszültség), égeszen addig, amíg a feszforrás él, vagy amíg a hőképződéstől a vezeték szét nem olvadna megszakítva így az áramkört.


lásd:

http://www.youtube.com/watch?v=a9ZorC5R044

2012. júl. 1. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Smartguy86 ***** válasza:
*"A vezetéknek is lehet ellenállása." A vezetéknek van ellenállása, akarom mondani. A szupravezetőknek közelít a 0-hoz az ellenállása, de olyat eddig csak abszolút nulla fokon sikerült előállítani. Ha valaki előállítaná szobahőn, az tuti Nobel-t kapna, szóval hajrá :P
2012. júl. 1. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Ha "az egész áramkör rövidre van zárva" azt jelenti, hogy az áramforrás sarkait kötöd össze, akkor gyakorlatilag az van, amit Smartguy írt, a számításoknál pedig a telep belső ellenállásával számolhatsz, mint az áramot korlátozó tényezővel. Ha az is nulla és a vezeték is szupravezető (de ez már elég vadul elméleties), akkor a feszültség nullához tart (nem érheti el!), az áram pedig végtelenhez.
2012. júl. 1. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

A rövidzár ált. azt jelenti, hogy az áramkörben jellemző viszonyokhoz képest drasztikusan csökken valahol az ellenállás. Ezt nem lehet számszerűsíteni, mert egy igen nagy impedanciájú áramkörben már egy akkora ellenállás is rövidzárat jelent, amekkora pl. egy háztartási készüléknél nem számít annak.


Plusz vegyük figyelembe, hogy az áram- vagy feszültségforrásnak van belső ellenállása is, hacsak nem feszültséggenerátoros meghajtásról van szó, de rövidzárnál (= a méretezettnél jóval nagyobb terhelésnél) a feszültséggenerátor ált. úgyis kiesik a szabályozási tartományból.

2012. júl. 1. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
0%
mi valami ilyesmit vettünk: rövidzárlat: R=0, I=0, U->végtelenbe tart, a nagy elektromos teljesítmény miatt pedig elolvad a vezeték.
2012. júl. 2. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Előzőnek üzenve: az R=0, I=0 és U->végtelen elég érdekesen hangzik, mivel két nulla szorzata (U=R*I) nehezen lesz végtelen.


Rövidzárnál a kis ellenállás miatt megnő az áramerősség, ami veszélyeztetheti az áramkört, és túlmelegedés esetén akár tüzet is okozhat. Erre találták ki a biztosítékot.


A rövidzár nincs hatással a képletekre. A rövidzár egy határeset, a nagyon kis ellenállás határesete, amelyből a képletek szerint adott feszültségesés esetén nagy áramerősség, adott áramerősség esetén pedig kis feszültség következik.

2012. júl. 2. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
Nem az a lenyeg, hogy mi a kovetkezmenye a rovidzarlatnak, hanem az , hogy mi okozza a rovidzarlatot....Valaki el tudja nekem mondani ertrhetoen, hogy mi az oka, milyen jelenseg az oka a rovidzarlatnak?? es nem azt akarom tudni, hogy milyen jelenseg a rovidzarlat mert azt tudom...mi az oka neki? Koszonom
2018. jan. 26. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!