Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A galaxisok közti térben...

Nyenyiblack kérdése:

A galaxisok közti térben hogyan érzékelnénk az időt és a gravitációt?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom az idő a tömeg által jön létre mivel a tömeg gravitációja meggörbíti a téridőt.Ezért van az ha minél nagyobb a tömeg az idő annál lassabban telik.Akkor ahol nincs tömeg/anyag ott az idő sem létezik?Illetve a galaxisok tömege által létrejött gravitáció milyen távolságokra terjedhet ki?Kiterjedhet akár több millió fényévre is?

2012. júl. 14. 15:23
 1/8 anonim ***** válasza:
64%

"idő a tömeg által jön" Ez nem igaz, de "a tömeg [valamije] meggörbíti a téridőt", ez igaz. "minél nagyobb a tömeg az idő annál lassabban telik" Ezt nem értem, egy elefántnak ugyan úgy telik az idő, mint egy hangyának.

Fénysebességhez közeledve valóban nő a tömeg és lassul az idő, de ott a kulcsfontosságú tényező a sebesség és nem a tömeg. Már ha arra gondoltál.

A gravitációs erő meg a végtelenségig terjed, csak éppen a távolság négyzetének reciprokával arányosan csökken a nagysága.

2012. júl. 14. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
76%

"Ezt nem értem, egy elefántnak ugyan úgy telik az idő, mint egy hangyának."


A bolygók, csillagok, fekete lyukak tömege miatt a közelükben nem ugyanúgy telik az idő, ezért kell pl a GPS műholdakat is szinkronizálni a földi időhöz. Egy elefánt tömege is meggörbíti a téridőt, bár olyan kis mértékben hogy mérhetetlen.

2012. júl. 14. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nem a tömeg vmilye görbíti meg a téridőd,hanem a gravitáció ami a tér-idő görbületének következménye.Azt is elhiheted,hogy minél nagyobb a tömeg az idő annál lassabban telik...ez tény és nem én találtam ki hanem a relativitás elmélet.Részben igazad van a sebesség miatt is lásul az idő de ez pont azért van mert nő a tömeg ahogy te is írtad.Amúgy meg ne egy hangyát meg egy elefántot vegyél alapul(mert ez hülyeség) hanem egy bolygót és egy fekete lyukat hasonlíts össze.Az elefántra és a hangyára is hat a bolygónk tömege tehát ezt így nem lehet összehasonlítani.(Lehet,hogy egy hangyának valóban lassabban telik az idő,de itt max csak milliárdod másodpercekről beszélhetünk.)Az is tény,hogy a műholdakat is korrigálni kel időnként mert nekik is máshogy telik az idő a nagy sebesség miatt.

Amúgy nem válaszoltál a kérdésemre amit feltettem,tehát felteszem újból a kérdést:A galaxisok közti térben hogyan érzékelnénk az időt és a gravitációt?

2012. júl. 14. 16:15
 4/8 A kérdező kommentje:
Látom Digó már beelőzött a válasszal míg az enyémet fogalmaztam :D
2012. júl. 14. 16:17
 5/8 anonim ***** válasza:

A galaxisok között van gravitáció? De mégis minek a gravitációja? Nem légüres tér van? Idő meg lelassul illetve picit fiatalabbak lennénk a bolygókon élőkhöz képest.


Most nem az van hogy az antianyag illetve antigravitáció miatt tágul az univerzum? Magyarul valami elvonzza a térben lévő csillagokat, bolygókat (galaxisokat)?

2012. júl. 19. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"a tömeg gravitációja meggörbíti a téridőt.Ezért van az ha minél nagyobb a tömeg az idő annál lassabban telik."

Ez igaz. Az általános relativitás elmélet értelmében valóban ez a helyzet.


"Akkor ahol nincs tömeg/anyag ott az idő sem létezik?"

De miért ne létezne? A galaxisok, és egyátlán a bárhol jelenlévő anyag gravitációs hatása mindenhol jelen van. Ugyan a távolsággal négyzetesen csökken, de sosem nulla. Az intergalaktikus térben ugyan kisebb gravitáció hat a nagy távolságok miatt, de ez csak kismértékben járul hozzá a gyorsításhoz (a relativisztikus hatás minimális). Ha a föld felszínéről femegyünk az űrbe, az idő múlásában lévő különbség csak atomórával mérhető.

2012. júl. 19. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az idő létrehozása nagyon érdekes kérdés.... igazából mi az idő: akkor van értelme időről beszélni, ha az események között lehet előidejűséget megállapítani. Amikor nem lehet egy rendszer viselkedését időben előre vagy hátrafelé szemlélve ugyan azt látjuk, nincs értelme időről beszélni. Az idő haladását azért tudjuk érzékelni, mert termodinamikailag nem egyensúlyi rendszerben élünk. Az egyensúly felé tett lépések és a második főtétel alapján mindig (a legtöbb rendszerben) el lehet dönteni, hogy esemény időben előre, vagy visszafelé történik. Ha beáll az egyensúly, akkor megszűnik az idő, beáll a hőhalál. Ezért nem hinném, hogy az anyag puszta jelenléte implikálná az idő kialakulását.


Hogy néhány példát mondjak:

A hullámzás tipikusan egyensúly felé történő mozgás: a kezdeti nagy energiáját a víz elveszti, ami azt okozza, hogy egyértelműen megkülönböztethető az időben előre és vissza lejátszptt hullámzás.


Ideális gázok egyensúlyban tipikusan időtlen rendszert alkotnak, ahol a részecskék rugalmas ütközéseit vizsgálva nem tudjuk eldönteni, hogy időben előre vagy visszafelé nézzük a mozit.

2012. júl. 19. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 elias ***** válasza:

Két test között fellépő gravitációs erőt a következő képlettel szoktuk megadni:


F = M*m*G / R^2


m, M (tömeg)


G: ún. gravitációs állandó


R: pedig a két test közötti távolságot jelöli


A számlálóban egy pozitív szám fog előállni a gravitációs állandó és a testek tömegének szorzata ként, míg a nevezőben a távolság négyzete fog szerepelni. Bármilyen nagy értéknek választjuk meg a nevezőt a végeredmény soha nem fogja elérni a 0 értéket, de végtelenül megközelíti azt. Ebből következik hogy pl a Föld gravitációs mezeje az egész világegyetemre kiterjed, az más kérdés hogy nagy távolságok esetén ez az erőhatás elhanyagolhatóan kicsi.


Tehát a téridő szerkezete már pusztán a Föld -mint égitest- jelenléte miatt sem lehet szabályos.


Az idővel kapcsolatos entrópiát már az előző hozzászóló elég jól megválaszolta.


"Akkor ahol nincs tömeg/anyag ott az idő sem létezik?"


A téridő ott is létezik ahol nincs jelen anyag. Amúgy elég nehéz olyan helyet találni a világegyetemben ahol ez teljesülhet. A kvantummechanika, Higgs tér fogalma...stb megkérdőjelezi az "anyagmentes" üres tér fogalmát (legalábbis a világegyetemünkön belül).

2012. szept. 21. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!