Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az édesanyám szeme kék, és...

Ha az édesanyám szeme kék, és az édesapám szeme barna, akkor miért dominál az én szememben a zöld? Mennyi esély volt erre a születésemnél?

Figyelt kérdés

Egy kérdéshez ezt kommentáltam, most bemásolom:

Szia. Hát nem tudok sokat segíteni, de az én családomban van egy furcsa eset (meg a barátnőm családjában is - ugyanis mindkettőnknek zöld a szeme). Vagyis én hazudnék, hogy tiszta zöld a szemem, ugyanis a pupillám körül világosbarna árnyalat van, de egyébként a zöld árnyalat dominál. A barátnőmnek viszont tiszta zöld :D. Minkettőnk édesanyjának kék a szeme, édesapánknak pedig barna. Egészen a déd felmenőkig tudom, hogy mindenki másnak a családban kék és barna a szeme (de több kékszemű tag van xD)én vagyok az egyedüli zöld szemű. Viszont nekem csak szűrt fényben látszódik a zöld dominálása. Félhomályban világosbarna a szemem, napfényben vagy nagyon erős fényben pedig már annyira sárga, hogy semmi se látszik a zöldes árnyalatból. Végülis akkor nem nagyon vagyok tisztában, hogy a barnához vagy a zöldhöz vagyok közelebb... Egyébként megintcsak érdekes, hogy a nagymamámnak kék, a nagypapámnak barna szeme van. Apukám pedig tiszta barna, keresztapukám (öccse) pedig tiszta kék szemmel született. :D

/Egyébként a kérdés az volt: Hogyan öröklődik a zöld szemszín?/


2009. júl. 14. 20:54
1 2
 1/15 anonim válasza:
78%
nálunk ugyanez a helyzet. Anyu kék, apu barna, én zöld.Öcsém viszont barna.
2009. júl. 14. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
89%
ismered a mondást? a hülyeség a hetedik ágon is öröklődik. érthetjük úgy is, hogy örökölhetünk onyan dolgokat, ami szüleinknek nincs, de pl a nagyszülőknek volt (van). és álitólag gyakoribb a nagyszülőktöl örökölni valamely tulajdonságunkat. de sokkal réggebről is kaphatunk valami meglepetést. pl olyan vércsoportot ami néhány generációval régebben volt csak. nekem ez meglepő.
2009. júl. 14. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
89%

Szerintem a zöld szín valamelyik ősödnek lehetett,

.Nekem volt egy ikerpár osztálytársam.Az egyik lány magas,vékony kék szemű,fekete hajú volt, a másik alacsony vöröshajú.szeplős,molett barna szemű.Az anyuka alacsony,szőke kék szemű,az apa magas fekete hajú,barna szemű.Kiderült,hogy a lányok dédnagymamája volt alacsony.molett és vöröshajú.

2009. júl. 14. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
78%

[link]

ide írogasd be a szülők és a testvérek szemszínét!

Ilyen szülőpár esetén a leggyakoribb lehetőség, hogy zöldszemű gyerekük szülessen. Mindkettő színét viseled egyszerre, és egymást gyengítik.

Az én szemem is zöld, kék apa, barna anya.kék testvér.

Az öröklődést nem tudom, de itt kalkulálni tudod.

Ilyen keresztizé, a nyagszülők szeme szerint lehet statisztikát számolni.

2009. júl. 14. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
78%
Nálunk a csakládba akit csak ismerek,kék szeműek.Kivéve a mamám,de végülis neki is kék,csak egy pici barna folt is van benne..A tesóm és az én szemem viszont zöld!:D
2009. júl. 14. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
86%
Zöld szemszín nem létezik. Az kéknek minősül és a kék módosult árnyalata. Tehát akinek zöld a szeme, az "kék örökség", ne keressen zöld szemű felmenőt, mert a kék génekkel öröklődik.
2009. júl. 14. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
34%
Nézz bele egyszer a postás bácsi szemébe! Ugye milyen szép zöld? :)
2009. júl. 15. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
52%

Állítólag az újszülötteknél azért nem rögzítik a vércsoportot, mert akkor kiderülne sok turpisság.

Szóval a törvény az anyát védi, a félre... és következményei miatt. Nagy britanniában volt egy felmérés, ahol kiderült, hogy minden 8. gyereknek nem is az az apja, akire az anyuka mondta. Szerintem inkább a postásnak, vagy a család jó "barátjának" a szemét kellene megvizsgálni, már bocs, hogy ezt mondom, de sajnos ez van.

2009. júl. 15. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

A barna - kék szemszínt egy gén határozza meg, két allélja ismert a domináns barna színt okozó és a receszív kék színt okozó. (A- domináns a- recesszív allél) A domináns allél felelős a barna festék lerakódásáért a szivárványhártyában. A zöld szemszínért egy másik gén felelős, ennek is két allélja van, a B zöld szemszínt okoz, a b meghagyja a kék szemszínt.


Ha a férfinek barna szeme van, azt jelenti, hordozzaa domináns allélt, azaz a genotípusa Axxx, vagyis egy domináns A allélja biztos van, a többiről nem tudnuk semmit sem, mert nem látjuk.


Ha az anya kék szemű, az ő genotípusa biztos, aabb. Innentől az ő gyermekeinek kizáróag ab alléleket ad tovább.


Ha zöld szemű gyermekük született, akkor az apa heterozigóta kell hogy legyen az A génre, azaz a genotípusa Aa, mert különben minden gyermeke barna szemű lenne. Ezen kívül kell hogy hordozzon egy B allélt is, mivel azt az édesanyádtól nem örökölhetted. Tehát az édesanyád aabb,édesapád AaBx genotípusú. (Ha esetleg lenne kék szemű testvéred, akkor ez tisztázná apukád genotípusát, AaBb, de ennyiből nem lehet kijelenteni.)


Viszont jó hír, a te genotípusod tiszta: aaBb.



Egyébként létezik egy szemszín számoló program is:


[link]

2009. júl. 15. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Ja, az esélyek:


Az anyukád mindkét génre nézve homozigóta, őtőle mindenképpen ugyanazokat az alléleket kaptad volna. Apukád az A génre nézve heterozigóta, azaz 50% eséllyel kaptad tőle az "a" allélt. A B allélről nem tudni semmit, ha apukád heterozigóta, akkor erre is 50% esélyed volt, ha homozigóta, akkor 100%. Összességében vagy 50% vagy 25% esélyed volt arra, hogy zöld szemmel szüless.

2009. júl. 15. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!