Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha borostyánkőben találnának...

Ha borostyánkőben találnának magokat, mint zárványt, akkor lehetséges lenne több száz millió éve kihalt növényeket újraéleszteni?

Figyelt kérdés
Ez a Jurassic Park növényi változata lenne. Ha találnának borostyánban mondjuk olyan fenyőmagot, ami a borostyánt kiválasztotta, akkor azt óvatosan kiszedve onnan el lehetne ültetni, meg lehetne gyökereztetni? A mag légmentesen el volt ebben az esetben több millió évig zárva, életképes utána? Milyen hosszú életű lehet egy mag, meddig ültethető el?
2012. aug. 3. 22:21
 1/9 anonim ***** válasza:

A Jurassic Park sem működne a valóságban és ez sem.

Az ok,hogy több millió éven át a DNS rengeteget rongálódik(hiába van bent a borostyánban),így az használhatatlan lenne a reprodukálásra,nem építhetjük fel belőle újra az élkőlényt,amiből származik.

A mag is valószínűleg már régen halott lenne.Ugye a mag keményítőket tartalmaz,ebből táplálkozik maga a növény,ameddig nem ereszt gyökeret és nem csírázik ki.Ez a keményítő már régen elfogyott volna,és mivel a borostyánon át nem tudott kicsírázni,elpusztult(Olyan,mintha téged x mennyiségű élelemmel,vízzel,... ellátnának egy zárt helységben,aztán otthagynak,de nem volt elég ez az x mennyiség,ezért elpusztulsz.).

A DNS-ből meg a fentiek miatt nem lehet klónozni a magot,tehát ezt nem lehet megvalósítani a való életben.

,vízzel,..

2012. aug. 3. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ahhoz képest hogy mennyire nem lehet kinyerni DNS-t,elég sok kísérlet zajlik még manapság is dínó tojásokból DNS kinyerésre.

Na meg ott van az a magbank nevű dolog is a Déli sarkon.Ha a kérdező rákeres a googliban,lehet hogy talál a kérdésére választ.

2012. aug. 4. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A magbankban sem millió éves magok vannak,hanem a ma élő növények magjait tárolják ott,hogy ha kihalna valamelyik faj,akkor újra tudják szaporítani.Egy ideig persze,hogy életképes egy mag,de nem több millió évig.

A DNS kinyerésére tényleg vannak kísérletek.A fő gond azonban nem a kinyerés,hanem hogy nincs igazán mit kinyerni.Azért kísérleteznek ezzel,mert "hátha találnak még megfelelő és reprodukálható DNS-t az újraklónozásra".

A Jurassic Parkról is készítettek egy olyan dokumentumfilmet,amely a tudományos hátteret vizsgálja.Ott is megmondták,hogy több millió éves dinoszaurusz DNS már nem alkalmas a filmben látható célokra.

2012. aug. 4. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Olvastam már a magbankról (egyébként úgy tudom, a legnagyobb ilyen intézmény a Spitzbergákon van), de ott mai növények vannak, s bizonyára nem millió évekre akarják elraktározni őket.
2012. aug. 4. 10:03
 5/9 anonim ***** válasza:

A DNS a borostyánban is ripityára törik.


Már az egyiptomi (4000 éves) magok is teljesen halottak, semmiféle anyagot nem lehet kinyerni belőlük.

Azonosítani is csak azért lehet, mert az megy töredékekből is, és mert ma is élnek hasonló növények.


A dino DNS-sel is az a helyzet, hogy ha a tudomány elég fejlett lesz már ahhoz, hogy ilyen töredékekből azonosítson és összerakjon egy DNS-t, akkor lehet remélni a sikert.


Hasonlóval kísérleteznek most a japánok, de mamuttal (az jobb állapotban van) és elefánttal szeretnék kihordatni, mert ugye a DNS magától nem tud kifejlődni semmilyen körülmények között.

Ez is iszonyú feladat - szuperszámítógéppel is évek múlva ígérik, hogy egyáltalán el lehet kezdeni a fizikai munkát vele.

2012. aug. 4. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Szerintem az nem mindegy hogy hol s miben van a mag.Borostyánban nyilván elég sok sugárzás éri sérül az évmilliók során, veszíti a víztartalmát stb.De a jégbe fagyva már sztem más lenne a helyzet egy dínó tojással is.Vagy fagyott mamuttal is.
2012. aug. 4. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A jéggel meg az a baj,hogy a jégkristályok törik ripityomra a DNS-t.
2012. aug. 4. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Itt a cikk, hogy kihajtattak 32 ezer éves magvakat;

[link]

2012. aug. 24. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
utolso válaszolo...32 ezer év nem ojan sok és elhiszem hogy kikeltettek 32 ezer éves magokat de a borostyánkövek minimum 60millio évesek és az egy kicsit több mint a 32 ezer.kedves kérdezö az hogy találnak magokat borostyánköben egy dolog de az hogy tökéletesen sértetlenül kiszedjenek egy ojan magot ami képes kikelni 60 millio év után az már egész más.
2013. márc. 25. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!