Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elhelyezhető-e a térben 11...

Elhelyezhető-e a térben 11 pont úgy, hogy az általuk meghatározott egyenesek száma 53 legyen?

Figyelt kérdés
Szerintem 11 alatt a 2 egyenest határoz meg legfeljebb, ami 55. De OKTV-s feladat volt, úgyhogy nem hiszem, hogy ennyire egyszerű.
2012. okt. 19. 15:55
 1/6 anonim ***** válasza:

Egyszerűen. Ha a 11 pontot általános helyzetben rakod le (tehát úgy, hogy ha már két lerakott pont van, akkor a rajtuk átmenő egyenesen ne legyen több pont), akkor 11 alatt a 2, azaz 55 egyenest határoznak meg a pontok. Pl. ha egy szabályos 11-szög csúcsaiba rakod a pontokat.


Ennek alapján könnyú 53-at csinálni: úgy rakod le a pontokat, hogy 3 essen egy egyenesre, és ezen kívül semelyik három ne essen egy egyenesre (pl. egy szabályos 10-szög csúcsai, és a 11. pont valahol a tízszög egyik oldalán legyen). Ez az optimális 55-nél 2-vel kevesebb, mivel 3 egyenesedből lesz 1 darab.

2012. okt. 19. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Jó, tudom, hogy meglehet pontosan 53-at is, csak elfelejtettem leírni. Akkor mégis ilyen egyszerű a feladat?
2012. okt. 19. 20:51
 3/6 A kérdező kommentje:
Viszont 54-et nem lehet ugye?
2012. okt. 19. 20:52
 4/6 anonim ***** válasza:

"Viszont 54-et nem lehet ugye?"

De, ha körberendezed a tízet, és az utolsót pont a kör közepére rakod.

2012. okt. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem, nem lehet pont 54-et... Amint felül is írtam, ha három pont egy egyenesre esik, az már két egyenes mínuszba. Tehát, ha nem pontosan 55, akkor maximum 53 lehet.
2012. okt. 19. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. okt. 20. 10:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!