Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki segítene nekem megérten...

Valaki segítene nekem megérteni a kémiai egyenletet?

Figyelt kérdés
Sajnos egyszerűen nem tudom megérteni...nekem minden magyarázat túl bonyoltult a kémia tanár nem segít.Pl:ezt az egyenletet hogyan kell megoldani?:Na+Cl2--> a lehető legrészletesebben,hogy utána a többit is megtudjam csinálni :)köszönöm szépen
2009. szept. 22. 15:42
 1/8 anonim válasza:
3%
én se vagyok túl jó kémiából, de ennek sztem ez a megoldása: Na2Cl2, de ez csak egy tipp..
2009. szept. 22. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
aranyos vagy,hogy válaszoltál de én lépésről lépésre gondoltam :)mert spéci ez megy de a többi...:D
2009. szept. 22. 16:42
 3/8 Lakatos István ***** válasza:
98%

Előzőnek: Ha nem tudod jól, akkor rosszat ne írj!

Kérdezőnek: fogj egy periódusos rendszert, és keresd meg benne a Nátriumot (Na) és a Klórt (Cl), közben jegyezd meg azt a számot, hogy 8.

Következő lépés, hogy megállapítjuk az elemek vegyértékét. Ez azt jelenti, hogy ennyi "kapoccsal" kapcsolódnak egymáshoz. Ha az elem bal oldalon van, akkor annyi a vegyértéke, ahányadik oszlopban van, ha az elem a jobb oldalon van, akkor annyi a vegyértéke, mint amennyi kell az oszlopszámtól az előbb megjegyzett 8-ig.

A Nátriumot (remélem közben) megtaláltad az első (I.) oszlopban, a Klórt pedig a hetedik oszlopban (VII.)

Tehát a Nátrium is, és a Klór is egy vegyértékű (7+1=8)

Ezért ami keletkezik, annak a képlete NaCl

Most írd fel:

Na + Cl2 = NaCl

Ez így még nem jó, mert bal oldalon 2 db Klór van, jobb oldalon meg csak egy. Javítsuk:

Na + Cl2 = 2 NaCl

Javul, de még nem az igazi: most jobb oldalon van két Nátrium, bal oldalon meg csak egy. Javítsuk:

2 Na + Cl2 = 2 NaCl

Most jó, kész az egyenlet.


Ha egyéb problémád is van, (pl. számítások) írj nyugodtan majd segítek.

2009. szept. 22. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm:D sokat segítettél :)
2009. szept. 22. 17:05
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Megpróbálom. Ha nem érthető valami, szólj.


Indukjunk el jó messziről. A kémiai egyenlet egy reakciót ír le. Olyan, mint egy recept: 1 kanál cukor + fél citrom leve + 2 dl víz = limonádé.


A kémiai egyenleteknek azonban van egy nagyon különös tulajdonsáuk: az elemek arányát nem lehet megváltoztatni, azaz nem lehet édesebb limonádét csinálni. Ehhez sajnos vagy nem sajnos, ismerni kell hozzá azokat a valamiket, amikből az egyenlet áll. Ha tehát Na meg Cl van az egyenletben, akkor tudni kell, hogy a Na meg a Cl hogyan viselkedik, mik a tulajdonságaik. Számunkra kettő vagy három tulajdonság fontos, attól függően hogy elem vagy vegyület vesz részt a reakcióban:


- Az elemek esetében tudni kell az előfordulási formát. Hiába kell neked 1 db klóratom, mivel a klór mindig Cl2 formában, azaz kétatomos molekulában jár. Szerencsére a legtöbb elemi molekula kétatomos, kivéve néhány kivételt (N3, S8).


- Mind az elemek, mind a molekulák esetén tudni kell az összes elem vegyértékét, azaz hány kötésre képes (ez igazából a következő ponthoz ad segítséget).


- Tudni kell, hogy milyen rekció játszódik le közöttük.


Az egyenlet első szabálya, hogy mindkét oldalon ugyanannyinak kell szerepelnie minden atomból.


Nézzük a te példádat:


Na + Cl2 = NaCl - Ez így még nem jó, mivel a baloldalon 2 klóratom van, a jobbon meg csak egy. Akkor mit szólunk mondjuk ehhez?


Na + Cl2 = NaCl + Cl


Az egyenlet második szabálya, hogy sose írunk a képződési oldalra olyat, ami NEM képződik. A fenti egyenlet azt sugallná, hogy nátriumból meg klórból nátrium klorid meg atomos klór keletkezik, ami nem igaz.


Akkor jólvan, nézzük ezt:


2 Na + 2 Cl2 = 2 NaCl + Cl2


Bár ha feleslegben adjuk a klórgázt (azaz több klórgázt adunk, mint amennyi szükséges az adott mennyiségű nátriummal való rekacióhoz), akkor valóban marad meg klórgáz. A harmadik szabály viszont az, hogy az egyenletet csak a végbe menő reakcióra írjuk fel, a felesleges anyagot nem vesszük bele. Azaz minek írjunk mindkétoldalra több klórt, mint szükséges. Mivel az előbb a jobb oldalon egy klór molekula megmaradt, ezt mindkét oldlalból elvesszük:


2 Na + Cl2 = 2NaCl


Megvan a két nátrium, a két klór, mindkét oldalon. A reakció így megy végbe, a kiindulési anyagokat az előfordulásuknak megfelelő formában (atomos/molekula) írtuk fel.


Kb ennyi. Kérdés?

2009. szept. 22. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
91%
Látom közben más is megírta.
2009. szept. 22. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
10%
2na+12cl-2nacl röviden
2009. szept. 24. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Nekem is ez kellett, köszönöm szépen :)
2015. máj. 10. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!