Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért törvényszerű, hogy a...

Miért törvényszerű, hogy a Naphoz közelebbi bolygók gyorsabban, a távolabbiak lassabban keringenek?

Figyelt kérdés
Persze ismerem Kepler törvényét, hogy ez szükséges ahhoz, hogy a bolygók a pályájukon maradjanak. De milyen erő kényszerítette az égitesteket arra, hogy a pályájukon maradjanak? Hiszen nyugodtan le is térhetnének arról. Mintha szándékosan így állították volna be a rendszert... vagy mit értek félre?

2013. máj. 24. 16:02
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Utolsó, pont ezaz, hogy ez nem lehet igaz, amit írsz, mert nem törvényszerű, hogy beálljon egy pályára. Vannak, amik beleesnek a Napba, vannak, amik elhagyják a naprendszert, és úgymond természetes kiválogatódással csak azok maradnak meg, amelyek pont eltalálták a stabil sebességet. Ha igaz lenne, amit írsz, akkor nem zuhannának meteoritok a bolygókra. :) Szerintem.
2013. máj. 24. 20:00
 12/16 A kérdező kommentje:
Ja hogy bizonyos sebességtartományon belül? Erre nem figyeltem, bocsánat. Így már lehet h igaz amit írsz, nem tudom.
2013. máj. 24. 20:01
 13/16 anonim ***** válasza:

Ez tényleg érdekes téma. A gázfelhők gravitációjánál a korongot az alakítja ki, hogy a gravitáció a valószínű szabálytalan induló alakot palacsintává lapítja, mivel ami eleve picit a szabálytalanság miatt közelebb van, az jobban vonzza egymást a központ felé, ezért mégjobban ellapul, ami távolabb, az lassabban, ezért távolabb marad.

Na de ami öv van a naprendszeren kívül, az nem biztos, de az Oort felhóő azt hiszem az elvileg gömb alakban vesz körbe...


Eleve valami szép okos elméletet kidolgoztak a naprendszer bolygóinak méret, keringési pálya, összetétel magyarázatára... tetszett mindenkinek, na de ami sok, asszem már 200 fölötti exobolygó tök megcáfolta azt a szép elméletet.


sokmindent nem tudunk még. Más napok körül óriásbolygók keringenek tök közel...


Amúgy ha jól tudom, a Jupiter ha 2-3x nagyobb lenne, törpecsillagként kigyulladt volna, és mi lennénk a Tatoine :D


[link]


[link]

2013. máj. 24. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Igen, azért írtam a sebességtartományt. De igazából ez a sebességtartomány szinte nullánál kezdődik (ha a tárgy elég messze van a naptól. Ha a Nap csak egy kiterjedés nélküli tömegpont lenne, akkor semmi nem zuhanna bele, aminek bármilyen kis kezdősebessége van. Amik belezuhannak, azoknak a pályája is egy nagyon nyújtott ellipszis lenne, csak ez az ellipszis metszi a Nap felületét.
2013. máj. 24. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 Makoscsiga ***** válasza:
Ha két test egymásra gravtációs erőt fejt ki, akkor abból analitikusan következik az összes Kepler törvény. Nincs semmi átmenet, pusztán a Newton féle gravitációs modellből, közvetlenül következik, hogy milyen a szögsebesség, milyen a pálya alakja... És akkor nincs helye olyan okoskodásnak, hogy miért nem mennek máshová a bolygók, miért akarnak pont azon a pályán keringeni. Nincs semmi beállítottság. Ezt a földi rendszerben nem lehet modellezni, mert a föld gravitációs ereje midnent felülír, de attól még az egyenletek és a matek az igazságot mutatják.
2013. máj. 24. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Földi rendszerben is lehet úgy modellezni, ha azt képzeljük, hogy a Föld teljes tömege a tömegközéppontban koncentrálódik. Ekkor minden elhajított, "parabola" pályán repülő majd lezuhanó testről kiderül, hogy azok valójában ellipszis pályán keringenek a középpont körül. A parabola amúgy is csak egy közelítés az ellipszis távoli csúcsszeletére.
2013. máj. 25. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!