Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki megmondaná hogy helyes-...

Valaki megmondaná hogy helyes-e amit leírtam a szökőkút kísérletről?

Figyelt kérdés

Először a vízbe fenolftaleint csepegtetünk. A szalmiákszeszt elkezdjük hevíteni, így ammóniagáz fejlődik. Az ammóniát egy csövön keresztül vezetjük el egy fejjel lefelé tartott lombikba. Mivel az ammónia könnyebb a levegőnél felfelé fog szállni így a lombikban marad a gáz. A lombik akkor lesz teli ammóniával mikor már érezzük szúrós szagát, vagy sósavoldatot közelebb tartva hozzá láthatjuk, hogy fehér füst keletkezik, azaz ammónium-klorid. Ezután a lombikot lezárjuk egy üvegcsövet tartalmazó gumidugóval, és pár csepp vizet engedünk bele. A lombikot megütögetjük, hogy a víz az oldalán szétterüljön. Ekkor az ammónia nagy része feloldódik abban a párcsepp vízben, és a nyomás csökken. Ezután a lombikot fejjel lefelé tartva a vízbe beletéve, ujjunkkal a kis lyukat elengedve, a lilára színeződött víz szökőkútszerűen tör fel, a külső nyomás hatására. A víz azért lett lila, mert az fenolftalein indikátorként működött, és a lúgos ammónia miatt lilává színeződik a víz.


ELŐRE IS KÖSZI :)



#kísérlet #kémia #leírás #szökőkút kísérlet
2013. jún. 9. 15:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem jó, viszont melegítéssel nem sikerülne a kísérlet (tudom, hogy azt írja) mert vízgőz is távozik a szalmiákszeszből, így eleve oldja az ammóniát, ha lecsapódik. Szerintem még mondd hozzá azt, hogy higroszkópos anyagot helyezel el a kémcsőben előtte, amely megköti a vizet.


(Amúgy szerintem nem célszerű a tesztelés sósavval, bár nem értek hozzá, aki tudja az majd kijavít!:-)) Szerintem elég annyit mondanod, hogy érződik az ammónia szaga+ könnyezésre ingerlő stb..

2013. jún. 9. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!:) Az biztos hogy könnyezek tőle:DD Ő, hát tanárunk oda tette és láttuk az ammónium-kloridot:D Éppen hogy felfelé tartva megnyomta a palackot, amiben a sósav volt, és egy pici füstkeletkezett:)
2013. jún. 9. 16:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!