Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a helytelen ebben a mondatb...

Mi a helytelen ebben a mondatban? (biológia)

Figyelt kérdés

(A gyógyszeripar szintén hasznosítja a baktériumok anyagcseréjében keletkező anyagokat.) A termelt antibiotikumot (tetraciklin, sztreptomicin, eritromicin, nisztatin) vitamint (B12, C) elkülönítik és tisztítják, majd a felhasználásukkal gyógyszereket készítenek.


A 2. mondatban van a hiba, azért írtam le az elsőt is, mert így átláthatóbb, hogy miről van szó.


2009. okt. 14. 19:00
1 2
 1/11 anonim válasza:
Honnan veszed h hiba van benne? Ez így szó szerint szerepel egy tankönyvben...
2009. okt. 14. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Szerintem a C vitamint nem bacikkal termeltetik. A B12 esetén még el tudom hinni, de a C az sántít.
2009. okt. 14. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:

[link]


26-os oldal, képek alatt!!!

2009. okt. 14. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

El hiszem, hogy le van írva a tankönyvben, de láttam már elég cifraságot. Egyébként biológus vagyok, és valóban termeltetnek cuccokat bacikkal, sőt lehet hogy tényleg nincs hiba benne. Viszont közben utána néztem. Legjob tudomásom szerint ugyanis élesztővel (ami nem baci) szintetizáltatják, a wiki is ezt írja: [link]


Nem tartom valószínűnek, hogy a tankönyv írója előbb tudott meg egy új bacis szintézist, mint a wiki, így maradok annál, hogy ez a hiba, tankönyv ide vagy oda.

2009. okt. 14. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

A mondatban az a helytelen, hogy a baktériumok NEM termelnek C-vitamint.... HANEM annak prekurzorát, előanyagát állítják elő, amit aztán kémiai módszerekkel alakítják aszkorbinsavvá.


(Szóval nagyon határeset, én már nem akadtam volna fenn rajta. Látszik, hogy maga mondat nem tudományos igénnyel van megírva, tankönyvbe pedig tökéletesen megfelelő. A következő félmondat: "majd a felhasználásukkal gyógyszereket készítenek" már tökéletesen helyre rakja a dolgokat. Valószínűleg a könyv írója tudta miről beszél.)


Persze ez nem azt jelenti, hogy nem kell hozzá baci, hanem azt, hogy az utolsó fázishoz a bacinak már nincs köze! (Egyébként baktériumok mellett algákat és élesztőt is használnak C-vitamin előállításához.)


Info itt:

[link]


Jó kis review:

majd a felhasználásukkal gyógyszereket készítenek.

2009. okt. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Bocs, az előző postból lemaradt a link:

[link]

2009. okt. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Már megvan a hiba, és nincs a válaszok között, de azért köszönöm a segítséget! Akit érdekel, a hiba: a nisztatin egy gombaellenes molekula, és nem pedig antibiotikum.
2009. okt. 15. 17:10
 8/11 anonim ***** válasza:
Hm. Az antibiotikum nem csak baktérium ellenes szert jelent, hanem eredeti definícó szerint minden olyan, mikroorganizmmusok által termelt anyag, ami más mikroorganizmusok szaporodását, fejlődését gátolja. A más mikoorganizmus lehet gomba is, szerintem.
2009. okt. 15. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Hát, lehet, de itt konkrétan, a könyv szerint, a baktériumról volt szó. Mármint arról, hogy ők(genetikailag módosított baktériumokat) termelik a nisztatint, és ez így ilyen formában helytelen.
2009. okt. 16. 18:57
 10/11 anonim ***** válasza:

Nézz utána, a nisztatint is bacikkal termeltetik:

[link]


A szervezet, ami előállítja a szert, úgy hívják, hogy Streptomyces noursei, nevéből akár az is következhetne, hogy egy gombafajta (myces) de valójában egy gram+ baktérium

[link]


Persze lehet, hogy a baktérium törzsek, amiben termelik valójában nem is genetikailag módosítottak, úgyhogy az egész könyved egy nagy baromság...

2009. okt. 17. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!