Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy űrutazáson vennék...

Ha egy űrutazáson vennék részt egy évig, miért lennék fiatalabb mint az addig földön tartózkodó emberek? Vagy máshogy a földön miért telt volna el több idő?

Figyelt kérdés
Relativitás elmélet kapcsán kérdezem, de nem igazán tudom felfogni,kérlek segítsetek.

2013. jún. 29. 21:15
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
82%

Mert az idő nem állandó, függ a sebességtől.

Ha az űrhajón utazol nagyobb sebességed lesz, mint aki a földön van, így lassabban telik az időd, így fiatalabb maradsz.

2013. jún. 29. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszi a választ és jóindulatot hogy megértem ilyen egyszerűen. De nem lehetne egy fokkal alaposabban és szájbarágósabban? :D Úgy értem felfogom, de a miértje nem fér a fejembe.
2013. jún. 29. 23:12
 3/17 anonim ***** válasza:

Először is azt értsd meg hogy az idő fogalma nem abszolút csak mi a földön az egyszerűség kedvéért így használjuk.

Minden atom ,vagy bármi más létező dolog a saját idejében létezik így te is mivel tested a részecskéid halmaza.A földön maradók teste nem a te részecskéid halmaza.

A részecskéid nem egy üres térben léteznek ahol az idő fogalma egy különálló paraméter ami ahoz kell hogy a mozgások sebességét leírd bár ezt is tanítják ,ez az un euklideszi geometria és valoszínűleg ezt ismered ,ezért kavarodtál meg.


Hogy megértsd a jelenséget meg kell tanulnod hogy a valóságban nem létezik a tér fogalma amiben elhelyezkedsz.

A részecskéid a valóságban nem mozdulatlan golyók egy üres térben.A részecskéid mozognak tehát nemcsak teret töltenek ki hanem időben is léteznek ezért minden létező dolog téridőben létezik és csak így írható le.

Most már kezd körvonalazódni hogy a részecskéid mozgása és az eltelt időd között szabálynak kell lennie.

A szabály rém egyszerű ,ha a részecskéid terjedését 1 nek veszed az azt jelenti hogy a számodra eltelt idő 0 mivel az időd nem a külvilágból ered hanem saját magadból úgyhogy ha nem is létezne rajtad kívül semmi a világon és te megpróbálnál 1 el haladni akkor az törvényszerűen az időd megállítására kényszerítene ,ez lehetetlen fizikailag ilyenre csak a foton képes.


Érted már hogy nem a földiek öregednek gyorsabban hanem a te belső órád lassul le relatívan az ő belső órájukhoz képest mivel te jobban közelíted az 1 et mint aki egy helyben ül.


Vedd észre hogy az 1 csak egy állandó ami a mozgásod felső korlátját jelöli.Az idődilatáció nem más mint eltérő mozgásértékű (de azonos felsőkorlátú) részecskék közt fellépő eltérés.

Ha két iker azonos pl0,0002 vel halad és ismerjük hogy mindkettőnek 1 az állandója ,nem keletkezik idődilatáció.

Ha ismerjük hogy 600M ember nagyjából azonos önmozgással él egy adott területen akkor bevezethetjük az abszolút időmérés fogalmát az órát.Ilyenkor nem két ember azaz két mozgó részecskehalmaz közti mozgásdilatációt számoljuk ki hanem a 600M embert egy halmaznak tekintjük vagyis úgy vesszük mintha mindenki azonosakat mozogna.Mivel parányi az eltérés ezért elfogadható az ilyen időleképzés és az ebből eredő sebesség Km/h származtatás de nem szabad elfelejteni hogy a valóságban nincsen külső toronyóra tehát ha két autó 200km/h val szembecsattan egymással akkor helytelen a két értéket összeadni az órára hivatkozva mert amivel számolhatunk az csupán a kettőnek az aktuális mozgásértéke saját magához képest így a+b/1+ab ha nem akarjuk a fizika törvényét megsérteni és az eredmény km/h ba átszámolva 399,és tíz 9es86.

Így már érthető?

2013. jún. 29. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

A dologban még az a legcifrább, hogy ha egyenletesen mozog egymáshoz képest két megfigyelő, akkor mindegyik a másikat látja lassabban öregedni! Egészen addig, amíg egyenletes a távolodás.


De akkor mi lehet a különbség a két rendszer között, hiszen mindenki számára a másik mozog?

Ha te elmész egy űrhajóval, akkor te fogsz érezni "belelapulást" a székbe induláskor, a maradó nem. Aztán mikor visszajössz, ugyanígy le fogsz lassulni, ismét belső tehetetlenségi erőket érzel, a Földön maradtak megint nem. Ezek igazi a különbségek a két rendszer között, és némileg valóban te leszel fiatalabb.

2013. jún. 29. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Abszolút korrekt, és köszi Neked is.De nem vagyok egyszerű esett. A szabályokat, kivéve az ütközés matekját, de máskülönben a szabályokat, határ értéket,idődilatációt megértettem. De miért vagyok közelebb egymagamban az űrben a határértékhez, mintha a földön lennék 600M emberrel?
2013. jún. 29. 23:30
 6/17 anonim ***** válasza:

Ja, és valódi okot nem fogsz találni, egyszerűen így működik.

Ennél egyszerűbb kérdés(nek tűnik) a gravitáció, de azon túl, hogy ismerjük a törvényt, senki sem tudja a tömegvonzás "valódi okát". Ez nem szúrt még szemet? Akárkit kérdeztem erről, leginkább az volt a válasz, hogy mert csak, merthogy így van és kész. (Amúgy fizika tanár vagyok...)


Na ugyanígy nincs valódi oka az idődilatációnak, de a Coulomb-erőnek sem. Leginkább csak annyi látható, hogy néhány ilyen törvény egy nagy rendszernek egymással nem ellentmondó részei.

2013. jún. 29. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Milyen határértékhez lennél közelebb egymagad?
2013. jún. 29. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
A fény terjedési sebességének határértékéhez, ha jól vettem ki a 2. válaszoló magyarázatából.
2013. jún. 29. 23:36
 9/17 anonim ***** válasza:
Na erre mondtam, hogy amíg csak távolodsz a Földtől, nem különbözöl a többi itt maradótól. Ő számukra a te időd telik lassabban, a te számodra az itteni idő. Ebben szimmetrikus a dolog.
2013. jún. 29. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Érdemes sok ilyen témájú könyvet olvasni, nehezen áll össze a kép. Hawking: Az idő rövid története; Kauffmann: Relativitás és kozmológia; Penrose: A tér és az idő természete; Simonyi Károly: A fizika kultúrtörténete
2013. jún. 29. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!