Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy választáskutatás során...

Egy választáskutatás során szerzett támogatottsági adatokból, és azok tendenciáiról miként lehet következtetni a jövőbeli várható választási eredményre?

Figyelt kérdés

Valamilyen matematikai módszert keresek. Lehet benne akár analízis, valószínűségszámítás statisztikai módszerek stb...


Nekem van egy kezdetleges megoldásom. Várható értéket számolok az eddigi biztos pártválasztói adatokból, a szerint súlyozva a százalékos adatokat, hogy hányszor fordulnak elő. Tehát ha számszerűen 14 adatot vizsgálok, és abban kétszer fordul elő a 16%, akkor az (2/14)*16.


Majd ezt követően megvizsgálom van e összefüggés a bizonytalanok száma és az adott párt népszerűsége között. Sima lineáris korrelációs kapcsolatot keresek. Így megpróbálom meghatározni a minimális és maximális értéket a szerint, hogy hány százalékos a választási részvétel. Értelem szerűen, ha a lineáris korrelációs együttható mondjuk 0,3 akkor egy százalékos bizonytalan növekedés hatására 0,3%-al nő az adott párt támogatottsága. (Vagy az r^2-el van ilyen összefüggés? Át kéne néznem a statisztikát is.)

Ezt követően a bizonytalanok számának várható értékét határozom meg, és készen is van az eredmény.


Viszont nekem ez így túl primitív. Olyan matematikai módszert szeretném, amely diszkrét értékek jövőbeli alakulását jósolja meg megbízható pontossággal. Nyilván ez nem egy függvény, ha választási adatokról beszélünk, tehát nem tudunk helyettesítési értéket számolni mind az x^2-nél. Viszont a korábbi adatok alapján lehet, hogy meghatározhatunk egy jövőben várható eredményt, az én várható érték számításom elég primitív ehhez, bár nem teljesen elvetemült gondolatmenet. Szóval van ilyen matematikai módszer, amely diszkrét értékekből tud kvázi jósolni egy jövőbeli értéket egy meghatározott időpontra? A trendvonal nekem túl primitívnek tűnik, de valami hasonló kellene.



2013. júl. 15. 10:58
 1/3 anonim ***** válasza:

Én nem értek ehhez, de az alábbi kérdésben egy válaszoló elég komolyan számolgatott:

http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__457..

(35.–38. válaszok.)

Esetleg keresd meg őt privátban, ha itt nem kapsz kielégítő választ.

2013. júl. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ezt én csináltam, de nem tartom elég pontosnak.
2013. júl. 15. 14:25
 3/3 anonim ***** válasza:

:DDD


Pedig hogy örültem, hogy csak elő kellett keresnem a megfigyelt kérdéseim közül... Hát, sajnálom, hogy nem tudtam segíteni. :(


És amint látom, nem jelentkeztek a kategória matekzsenijei sem. Lehet, hogy nyaralnak, vagy a cím nem keltette fel az érdeklődésüket.

Esetleg még azt megpróbálhatom, ha gondolod, hogy megkérdezek néhány matekost, van-e affinitásuk a kérdéseden való agyaláshoz.

2013. júl. 15. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!