Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Schwarzschild-sugár?

A Schwarzschild-sugár?

Figyelt kérdés

"A Schwarzschild-sugár, más néven gravitációs sugár minden tömeggel rendelkező testre megállapítható távolságérték. Egy test Schwarzschild-sugara az ugyanannyi teljes energiájú, gömbszimmetrikus fekete lyuk eseményhorizontjának a sugara."


Nem értem az utolsó mondatot, valaki elmagyarázná?


2013. júl. 18. 21:02
 1/5 anonim ***** válasza:
"...ha egy égitest sugara kisebb, mint az ő tömegéhez tartozó Schwarzschild-sugár, akkor az égitest felszíne a saját eseményhorizont-gömbjén belülre került, vagyis a felszínről való eltávolodáshoz már a fénysebesség is kevés, azaz az égitest egy fekete lyuk."
2013. júl. 18. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kicsi tömegeknél érdekes.

Nem elég, hogy az elemi részecskéket nehezen lehet mérni, még van egy olyan határ is, ahol elvileg lehetetlen.

Viszont a tömegből ez pontosan kiszámítható.

2013. júl. 18. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Gyakorlatilag azt jelenti, hogy van egy adott tested, annak van egy tömege, és ha ezt a tömeget besűrítenéd a Sch.-sugaron belülre, akkor fekete lyuk lenne az objektum, aminek az eseményhorizontjának a sugara pont ez a Sch.-rádiusz lenne. Ezt a sugarat egyébként bármekkora tömegű objektumra ki lehet számítani, pl a Nap tömegéhez egy 3 km-es sugár tartozik, a Föld tömegéhez meg egy mindössze 9 mm-es (!!!) sugár.
2013. júl. 19. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"a Föld tömegéhez meg egy mindössze 9 mm-es (!!!) sugár"


Ezt folytatva tehát az idézett mondat azt jelenti, hogy ha a Földet összenyomnánk egyetlen pontba (minden tömegét és energiáját), akkor a ponthoz 9 mm-nek adódna a Schwarzschild sugár. Azért kell bezsúfolni, mert különben nincs eseményhorizont. A Földnek sincs a magjában egy 9mm-es eseményhorizont, hiszen csak akkor lehetne, ha a bolygó azon belül lenne.

2013. júl. 19. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"gömbszimmetrikus fekete lyuk"

Ez a pontszerűvé szugorításra utal, mivel a fekete lyuk is egy pontszerű, tömeggel rendelkező test. Tehát ha egy testet pontszerűvé préselünk, akkor ugyanúgy számolható a Schwarzschild-sugár, mint egy fekete lyuknál.

2013. júl. 19. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!