Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van bármi nagyobb rendeltetésű...

Van bármi nagyobb rendeltetésű "értelme" az életnek, ha elfogadjuk az evolúciót?

Figyelt kérdés

Utal rá bármi is, hogy nem olyan céltalan lenne az élet az evolúció szemszögéből? Tehát nem csak az az értelme amit mi adunk neki; és nem csupán óriási szerencsés vak véletlen összessége az életünk, mint ahogy a naturalisták gondolják? Esetleg valamiféle természettudományi törvény utal ilyesmire?

(Nem feltétlenül az a kérdésem, hogy van-e élet a halál után, létezik-e Isten/istenek stb. Nem kötekedésből kérdeztem, vagy ilyesmi én is elfogadom az evolúciót, amúgy...)



2013. aug. 20. 13:03
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%

Mivel csak abból indulhatunk ki, amit tudunk, ezért azt kell mondanunk, nincs "nagyobb" értelme. Értelmet mi adunk neki a saját értékrendünk szerint.

Más kérdés, mit "hiszünk" annak. A képzelet határtalan.

2013. aug. 20. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
Nem.
2013. aug. 20. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
89%

Miért lenne céltalan? Az evolúció szemszögéből az élet: a lehető legtökéletesebben felnevelni az utódainkat, hogy ők legyenek a legéletképesebbek. Ergo, ha evolúció szempontjából nézed, az élet lényege: a legjobb család, és a gyereked számára a legjobb élet összehozása.


Na, ezt übereljék a vallások "én vagyok a lényeg" hozzáállásával :D

2013. aug. 20. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat a normális válaszokat! Ha még vannak jöhetnek! :)


Sir Butcher: Nem kötekedésből, de amit írtál azt én nem nevezném "értelemnek" inkább mondanám kényszerítő erőnek.

A génekbe kódolt faj fenntartás, kényszerének.

De természeten tiszteletben tartom a nézőpontodat! :)

2013. aug. 20. 13:21
 5/31 anonim ***** válasza:
94%
Célja az alkalmazkodás, a túlélés, a gyarapodás (ahogy Sir Bucher írta). Az értelem megjelenésével új céljai: a világ megismerése, feltárása, rendszerezése, ezáltal a gyökerek kutatása (honnan ered az élet), más létformák felkutatása, megismerése, együttműködés velük, kölcsönös segítségnyújtás, majd nagy közös esti sörözgetések egy tóparton szalonnasütéssel egybeöltve.
2013. aug. 20. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
100%
Akár elfogadod az evolúciót, akár nem, attól igaz. Ez van.
2013. aug. 20. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
100%

Az evolúció nemes egyszerűséggel nem foglalkozik az élet értelmével,ugyanis ez már bőven a filozófia szakterülete,és nem sa biológiáé.

Akik az evolúció és az élet értelme kapcsolatára szoktak rákérdezni,azok nyugodtan feltehetnének ennél még értelmetlenebb kérdéseket is.Csak egy példa:"A heisenberg féle határozatlansági reláció értelmében,miért szeretem jobban a joghurtot mint a jégkrémet?"


Nemes egyszerűséggel heisenberg nem foglalkozik ezzel,ezért nem is tud rá választ adni.

2013. aug. 20. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, a vallásosak "élet értelme" nem kényszerítő erő? Talán a buddhistáknak van "szabad" értelme az életnek - az összes többi brutálisabbnál brutálisabb kínzásokat ígér neked, amennyiben nem követed az ő istenük által előírt "élet értelmét" :) Ha ez nem kényszerítés, akkor nem tudom, mi az:


a) Elfogadod az istened által kijelölt utat, megteszed, amit istened kíván, és istennek tetsző életet élsz, ekkor színe elé kerülsz, majd elnyered a feloldozást, isten színe elé léphetsz.


b) nem fogadod el a fent leírtakat, ekkor pokol és végítéletekig elhúzott, válogatott kínzások várnak rád.


Ez kb annyira "szabad választás" mint az inkvizíció, és a diktatúrák "vallomásai" :)

2013. aug. 20. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
58%
A világ olyan, amilyen, a tudomány megpróbálja azt leírni. Semmi okunk feltételezni semmiféle értelmet semminek.
2013. aug. 20. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:

Ilyen és ehhez hasonló kérdések felmerülése esetén mindig eszembe jut egy réges-régen felmerült kérdés:

ha én mint ember elnézem a hangyák, méhek társadalmát, amelyben mindegyik egyed tudja, hogy mit, mikor hogyan tegyen, sőt az emberi tudomány jelenlegi állása szerint még valami módon "kommunikálnak" is egymással. És bár ezek alapján tudjuk, hogy valami rendszer van az életükben, tehát ha úgy vesszük, valami értelmük is van ezeknek a lényeknek, mégsem gondoljuk azt, hogy nekünk embereknek meg kellene próbálni "kommunikálni, kapcsolatba lépni, beszélgetni" velük. Hozzánk képest igen-igen elmaradott szellemi képességű lények.


Mi van, ha a világegyetemben esetleg létező egyéb értelmes lények minket is ugyanezzel a módszerrel figyelnek, vagy éppen csak tudomásul veszik létezésünket, esetenként ránk-néznek, de alapjaiban nem sokat foglalkoznak velünk azóta, hogy tudomásul vették, nekünk is van bizonyos mértékű intelligenciánk, de eszük ágában sincs kapcsolatba lépni velünk?


Szóval Kedves Kérdező!

Mi értelme van a hangyák létezésének?

Mi értelme van az ember létezésének?

Mi értelme van az univerzum egyéb élőlényeinek létezésének? Már ha egyáltalán vannak még rajtunk kívül máshol is élő lények.

2013. aug. 20. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!