Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mérleg egyik serpenyőjében...

A mérleg egyik serpenyőjében egy edényben 0,5 mol vas (III) -oxid van. Mekkora anyagmennyiségű réz (II) -oxidot kell a másik serpenyőben lévő, azonos tömegű edénybe szórni ahhoz, hogy a mérleg egyensúlyba kerüljön?

Figyelt kérdés
Először is nagyon hálás lennék, ha valaki megmutatná részletesen, hogy hogyan kell megoldani ezt a feladatot. Illetve mit jelent a vas(III)-oxidnál a zárójelben lévő 3-as?

2013. okt. 16. 23:34
 1/4 anonim ***** válasza:

A vas(III)-oxidnál a zárójelben lévő 3-as a vas oxidációs számát mutatja.

A vasnak sokféle oxidja létezik. A két alapeset van. Az egyik amikor 2 az oxidáciűs szám, ez a vegyület a FeO, ez írják úgy, hogy vas(II)-oxid. A másik alapeset, ami a kérdésben is szerepel Fe2O3 ez a vas(III) oxid.


Megoldás:

1. lépés

Ki kell számolni a vas(III)-oxid tömegét. m= M * n . Tömeg = moláris móltömeg * mólszám

A periódusos rendszerből kell kinézni Fe és az O atomtömegét. Fe : 55,8 g/mol O : 16 g/mol

M= 2*55,8 + 16*3 = 159,6 g/mol

n, a mólszám az adott 0,5 mol

m = M*n = 159,6 g/mol * 0,5 mol = 79,8 g ez a van a mérleg serpenyőjében


2. lépés

Ugyan az mint az előző csak visszafelé. Az m=M*n képletből most az "m" és az "M" van meg , keressük az "n" -t. n= m/M

M= 63,5 + 16 = 79,5 g/mol

n = 79,8 g / 79,5 g/mol = ~~ 1 mol


3. lépés

Válasz

1 mól CuO -t kell a serpenyőbe szórni ahhoz, hogy egyensúlyba jöjjön.

2013. okt. 17. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

Hogyan jött ki a FeO-ra az a moláris tömeg? A FeO moláris tömege megközelítőleg 72 g/mol.

A Fe2O3 pedig 160 g/mol.

Ezek alapján 80 gramm Fe2O3 található az edényben. (n x M)

80 gramm FeO pedig 0,9 mol.

(Nem kötözködni akartam, csak valahol a relatív moláris tömeg el lett számolva, és azért ha 0,5 mol van megadva, nem szabad ilyen mértékben kerekíteni.)

2013. okt. 17. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
Jajj, elnézést, én vagyok a hülye :) Félreolvastam!!! Sajnálom, az első válasz a helyes!!!
2013. okt. 17. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm :D
2013. okt. 18. 23:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!