Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Európa, Ázsia és Afrika miért...

Balta apó kérdése:

Európa, Ázsia és Afrika miért számít külön kontinensnek?

Figyelt kérdés

Európa és Ázsia egy nagy darab föld... Csak azért, mert ott van az Urál-hegység, én nem látom indokoltnak, hogy külön kontinensként kezeljük a kettőt.

Afrika pedig igaz, hogy sokkal jobban elkülönül, de a Szuezi-csatornánál tulajdonképpen azzal is érintkezik Eurázsia...

Bocsi, ha nem jó kategóriába írtam ki!



2013. okt. 23. 11:16
 1/10 GLadislaus ***** válasza:
100%

Egyszerűen hagyomány.

Vannak olyan források, amelyek Afreurázsiát ismerik.

2013. okt. 23. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Valami alapján be kell osztani a nagyobb egységeket, különben nem lenne értelme a különosztásnak tájékozódás szempontjából. Ezért van külön Észak-, Közép- és Dél-Amerika is például.

Nameg biztos hallottál a lemezekről, amik mozognak, hogy a kontinensek vándorolnak, a lemezek egymásnak feszülnek, máskor távolodnak egymástól. Lehet ez alapján is.

2013. okt. 23. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 GLadislaus ***** válasza:
100%
A tektonikai lemezek nem indokolják ezt a szétválasztást, mert Eurázsia nagy része egyazon lemezen van, viszont India nem, ezen az alapon az lenne külön kontinens.
2013. okt. 23. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen alapon nem különböztethetnénk meg az óceánokat sem. :D

Ráadásul, ott a határok még kevésbé látszanak...

Ezeket a területeket - kontinenseket - sokszor szoktuk valamilyen szempont szerint "egy kalap alá" vonni - és az elnevezések ezt megkönnyítik.

Nagyon gyakran használunk olyan tulajdonságokat amelyek Európára vagy Ázsiára vagy Afrikára jellemzőek, de olyat, ami Európára+Ázsiára+Afrikára, a többire nem - elég ritkán!

2013. okt. 23. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 GLadislaus ***** válasza:

Senki nem mondta, hogy nem lehet megkülönböztetni Európát Ázsiától, Afrikától meg pláne. Az más kérdés, hogy ezek a területek megfelelnek-e a kontinens fogalom definíciójának.

Természetesen létezik mind a három, de különösen az Európát Ázsiától elválasztó határvonal nem alapul semmi máson, mint a hagyományon.

2013. okt. 23. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, mindegyikre zöld kezet adtam, mert mindegyik elgondolkodtató.


Utolsó: épp azért mondunk néha Európára, Ázsiára és Afrikára jellemző tulajdonságokat, mert már évezredek óta kialakult gyakorlat, hogy külön kontinensnek tekintjük őket.

De olyan tulajdonsága szerintem egyiknek sincs, ami arra, és csak arra a kontinensre jellemző, arra viszont 100%-ban.

2013. okt. 23. 14:49
 7/10 A kérdező kommentje:
Bocsánat GLadislaus, az "utolsó" nem rád vonatkozott, hanem a negyedik válaszolóra, csak úgy látom, egyszerre küldtük el a válaszunkat 14:49-kor :)
2013. okt. 23. 15:04
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

"De olyan tulajdonsága szerintem egyiknek sincs, ami arra, és csak arra a kontinensre jellemző..."

ÁLTALÁBAN, pl.:

az európaiak használják az EURO-t, fehér bőrűek

az ázsiaiak sárga bőrűek, rizst termesztenek, esznek

az afrikaiak fekete bőrűek, rövid göndör hajúak

"...arra viszont 100%-ban" - értelmetlen

Mondhatom, hogy a magyarok magyarul beszélnek, sok fűszert használnak, a Balatonra járnak, stb. anélkül, hogy ez 100%-ban így lenne, vagy kizárólag csak rájuk lenne igaz...

Egyszerűen csak jellemző - ÁLTALÁBAN.

Pl., mondhatom, hogy férfias, nőies foglalkozás...

2013. okt. 23. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Oké, bár Ázsiában élnek pl. arabok és oroszok is szép számmal - az oroszok szerintem közelebb állnak a klasszikus európai emberhez, mint a távol-keletihez, mind testi jellegükben, mind kultúrájukban - pl. az oroszok szerintem nem kimondottan rizsevő nemzet, bár lehet, hogy messze Kelet-Oroszországban van hagyománya a rizstermesztésnek és evésnek.
2013. okt. 23. 17:03
 10/10 szpeti1991 ***** válasza:
100%

Ez azért nem egy túlerőltetett szétválasztás. Már évezredek óta jelentősen elválnak ezek a kultúrák. Persze nyilván találnánk ellenpéldát, de Ázsia jelentősen másfajta, és távoli kultúrkör, mint az európai, sokáig nem is nagyon jutottak el oda európaiak, vagy csak nagyon kis számban. Persze van hasonlóság is Európa és Ázsia között, és egy idő után komoly kapcsolatok is kialakultak, de azért nem mondanám indokolatlannak az elválasztást.


Afrika szerintem Észak-Afrikán kívül elég látványosan elkülönül, mind természetföldrajzilag, mind kulturálisan.

2013. okt. 23. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!