Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Diszkusszió 01 (by fanyúl) :...

Diszkusszió 01 (by fanyúl) : NA Avogadro állandó?

Figyelt kérdés

Kérem wikipedia-s linkek és gúnyos megjegyzések mellőzését, köszönöm.

Úgy döntöttem, hogy 2013.11.16-án elindítom a fizikai és kémiai természeti állandókat népszerűsítő és megbeszélő sorozatomat "Diszkusszió" címmel, amelyre a Gyakorikérdések.hu kiváló hátteret nyújt. Hálás vagyok eme honlap által kínált lehetőségért.

Célom a tananyagban méltatlanul kevés figyelmet kapó természeti állandók megismertetése és a jövőnket jelentő fiatalság tudományos szemléletének fejlesztése.

Bárki bekapcsolódhat eme eszmecserébe kortól, végzettségtől függetlenül, ami lényeges, hogy saját gondolatát fogalmazza meg, amit természetesen nem kell szégyellni, mert eme sorozatom elve nem a lehúzás, hanem a segítés.

A témakört mindig én fogom meghatározni, ez nem feltétlenül logikai sorrendet jelent.

Belátásom szerint 1-2 hetente fogok új természeti állandóra vonatkozó diszkussziót kezdeni.

Kérek mindenkit, hogy figyeljen a helyesírásra, köszönöm szépen.

Tudományos megismerésben előremenetelt kívánok mindenkinek!



2013. nov. 16. 01:35
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Ne erősködj fanyúl. Könyvekből másolni bárki tud. Nem kell, ahhoz rovatot kezdened ;)
2013. nov. 16. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

ÚrIsten :D


ekkora szőrszálhasogatást ...?) Mi lesz itt ha az gravitációs,elektrodinamikai,planck állandót kell majd kitárgyalni -.-

2013. nov. 16. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

#4:

"Evvalami "ezofizika" rovat lesz?"

Nem. Célom a fiatalság tudományos szemléletének fejlesztése, ahogyan a bevezetőben írtam.


#5 Makoscsiga:

"It has dimensions of reciprocal mol"

Hiába adsz meg bemásolt angol szöveget, ettől az még nem lesz tudományos, ami amúgy helytelen is. Írtam korábban már, hogy az 1/mol mértékegység, nem dimenzió. (Utoljára igazítottalak ki, mert sem időm, sem energiám és sem kedvem a bomlasztó megjegyzéseidhez.)


#6:

"Dimenziója: 1/anyagmennyiség.

Mértékegysége: 1/mol.

A témakört le is zárhatjuk."


A válasz helyes, de gúnyos. A téma lezárását majd én fogom meghatározni, ha eljön az ideje, mivel én indítottam eme témát (ha majd te indítasz egy témát, azt jogodban áll lezárni, de az enyémet nem). Szeretnék még több kérdést is föltenni az NA Avogadro állandóval kapcsolatban. Ha részedről lezártnak tekinted eme témát, az előnyös lenne, mert ezzel mindenki jól fog járni gúnyos megjegyzéseket elkerülendő.


#7:

"Szerintem pedig a dimenziója anyagmennyiség a mínusz elsőn."

Igen, igaz. Értelmes ember vagy, méltatlanul lehúzva 33 %-ra. Örülök, hogy fölvetetted a negatív hatványú dimenzió (a dimenziót []-lel jelölöm) - és ahhoz tartozó negatív hatványú (itt mol^-1) mértékegység - megjelölést, amit például tudományos cikkekben egyszerűsítendő előszeretettel szoktak alkalmazni:


[anyagmennyiség^-1] = [1 / anyagmennyiség]

mol^-1 = 1 / mol


Köszönöm a válaszodat!


#9:

Nemcsak sejted, hanem tudod is :). Örülök, hogy megadtad az NA Avogadro állandó matematikai összefüggését (egyenletét), mert majd következő kérdésem ennek alapját fogja képezni:


N = NA n


Levezetésed helyes és kiváló - elismerésem - fölhasználván egy új, a [tömeg] dimenziót, amit g mértékegységben adtál meg (az általad fölhasznált M moláris tömeg dimenziója ugyebár [tömeg / anyagmennyiség], mértékegysége g / mol is lehet).


Köszönöm szépen a válaszodat és a kedvességedet! :)


#10:

"db / mol"

Örülök, hogy kiírtad a darabszám "db" rövidítését az NA Avogadro állandó mértékegységének megjelölésében. Ezáltal új oldalról való - lényeges - megközelítésbe helyezted eme diszkussziót: a darabszám ugyanis bár logikailag dimenziómentes lépték, mégis az alapvető, és legősibb: nem volt mindegy a korai ember számára, hogy havonta 1 vagy 2 mammutot ejtett el, ahogy az sem, hogy a nőstények 150 vagy 350 darab gyümölccsel tértek haza a gyűjtögetésből (elnézést az elkalandozásért, szemléletfejlesztés szándékával írtam).


A darabszámot (bár a legalapvetőbb logikai lépték) nem mindig szokták kiírni és SI mértékegységben sem rögzítik, ezért azt szokták mondani, hogy a darabszám "dimenziómentes". Ugyanakkor a darabszám minden tudományos leírás alap léptéke, ezért kiírása nyilvánvalóan nem véthet a tudományos leírás ellen.


Köszönöm a válaszodat!


Nagyon szépen köszönöm a #7(=#12), #9 és #10 válaszolóknak, hogy válaszuk építő szándékú!


Összefoglalás:

Az NA Avogadro állandó dimenziója: [darabszám / anyagmennyiség] = [db / anyagmennyiség] = [1 / anyagmennyiség] = [anyagmennyiség^-1]

Az NA Avogadro állandó mértékegysége: darabszám / mol = db / mol = 1 / mol = mol^-1.

2013. nov. 17. 02:06
 14/21 A kérdező kommentje:
Mi az NA Avogadro állandó matematikai szerepe?
2013. nov. 17. 02:15
 15/21 anonim ***** válasza:

Engem az érdekel, hogyan kell egyáltalán helyesen kiejteni ? Az SI mértékegységrendszert is helytelenül ejtik ki iskolákban (esí)-nek, mert a szocializmusban amikor bevezették, útálták nyugatot és mindent magyarosítottak pl a SANYO-t is s-sel sannyó-nak ejtették pl Rrózsa Gyuri.


Az SI helyes kiejtése is Eszáj. Pl így kell mondani : gyerekek a feladatokban csak eszáj mértékegységben írjatok eredményt, ne grammban



Pl á-vel mint Ávogárdó ? Olyan lágyan mint az Avokádót ? vagy A-val, mint Avogardóó stb


Mi a helyes?

2013. nov. 17. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 Makoscsiga ***** válasza:

"Az SI helyes kiejtése is Eszáj. Pl így kell mondani : gyerekek a feladatokban csak eszáj mértékegységben írjatok eredményt, ne grammban "

Na, egészen érekesesn alkul ez a topic. :-D Haladunk a kis lurkók elméjének tágításában.

2013. nov. 17. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

,,Mi az NA Avogadro állandó matematikai szerepe?"

Véleményem szerint az "állandóságot" fejezi ki, tartja fenn.

Mindig, minden anyagra/elemre/vegyületre jellemző mennyiség.

Univerzálisan megteremti a kapcsolatot a darabszám és a mólszám között, hiszen nem lenne célszerű mindig 6*10^kismillódikon részecskével számolni.

2013. nov. 23. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

"Mi az NA Avogadro állandó matematikai szerepe?"

#22:

Igen, jól értelmezed.

Az N darabszám és az n molszám egyenes arányosságban van (α az arányosság jele):


N α n


Az NA Avogadro állandó a fenti arányosságból egyenlőséget teremt:


N = NA n

2013. nov. 24. 03:29
 19/21 A kérdező kommentje:
Végleg távozok erről az oldalról.
2013. nov. 24. 03:37
 20/21 anonim ***** válasza:
Most ez komoly, hogy ilyen hetedik osztályos anyagokról beszéltek? Inkább valaki mondja meg nekem, hogy mi az a Boltzmann-eloszlás?
2013. nov. 24. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!