Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Át léphetjük a fénysebességet?

Át léphetjük a fénysebességet?

Figyelt kérdés

A fénysebességet nem léphetjük át sehogy, ezt én elfogadom, szóval nem az igazi kérdésem. Pusztán erre irányuló dolgokkal nem vagyok tisztában:


1.: A kvantum összefonódott részecskék hogyan viselkednek? Ha az egyiken valamit változtatok, akkor a párja ugyanabban az időben ugyanúgy változik?

2.: Nem jut eszembe a kísérlet neve: Az a lényeg, hogy összefonódott fotonpár egyik részével csinálnak két rés kísérletet, és távolabb a másiknak hullám/anyagtermészetét egybevetik ezzel. Ez sem sért semmit az adatok kiértékelésének ideje miatt. Ezt nem értem.

3.: A nulla idejű alagúteffektus hogyan nem sérti meg a kauzalitás elvét?



2014. jan. 26. 22:16
1 2 3 4 5 6
 21/57 A kérdező kommentje:
Ezt tudom, de "mit" hat kölcsön? Mi történik, mi a W és Z bozon? A gravitációs kölcsönhatásnak van egy erőtere. Az elektromágnesesnek is. Az erős kölcsönhatás a színtöltések révén valósul meg. Van Higgs-tér is. Akkor a gyenge az mi? Az, hogy a részecskék át tudnak alakulni egymásba?
2014. jan. 30. 20:26
 22/57 A kérdező kommentje:
Továbbá a kvantumradír kísérlet miért nem mond semmi ellentmondásosat?
2014. jan. 30. 20:33
 23/57 Wadmalac ***** válasza:

"Wadmalac leírt egy nagy butaságot:

"az einsteini relativitás-elmélet nem mond ellent az információ fénysebesség feletti sebességű, sőt, még a nulla idejű, tehát végtelen sebességű terjedésének sem."


De, ellentmond. Ellenkező esetben képesek lennénk információt továbbítani fénysebességnél gyorsabban, az pedig csúnya kauzalitási paradoxonokhoz vezethetne. "


Nem mond ellent.

Maga az információ igenis végtelen sebességgel terjed. Ezt maga a kétrés-kísérlet továbbfejlesztése is igazolja.

Maga az információ kinyerése ütközik bele a fénysebességbe, mint akadályba.

"Ellenkező esetben képesek lennénk információt továbbítani fénysebességnél gyorsabban, az pedig csúnya kauzalitási paradoxonokhoz vezethetne"

Na és.

Egy paradoxon nem azt jelenti, hogy fizikailag lehetetlen, csak azt, hogy még fingunk sincs a feloldásáról.

2014. jan. 31. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/57 anonim ***** válasza:

"Nem mond ellent.

Maga az információ igenis végtelen sebességgel terjed. Ezt maga a kétrés-kísérlet továbbfejlesztése is igazolja."


Wadmalac, maradjunk annyiban, hogy te nem végeztél fizikus szakot, és ez látszik is. Kvantummechanikában sem terjed végtelen sebességgel semmilyen információ, csak a kvantumkorreláció, mint jelenség lép fel pillanatszerűen, de ezzel te információt nem tudsz fénysebességnél gyorsabban továbbítani. Semmilyen kísérlet semmilyen továbbfejlesztésénél.


Igazad van, rosszul fogalmaztam. Nem paradoxonokhoz, hanem ellentmondásokhoz vezetne. Így már jobb?

2014. jan. 31. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/57 anonim ***** válasza:

A kvantumradír kísérlet gyakorlatilag a komplementaritás elvének egy igen szellemes demonstrációja. De erről már volt itt szó a fórumon, csak most nem találom azt a topicot.


A kísérlet lényege, hogy egészen addig, amíg az útvonal információ benne marad a rendszerben, és nem kerül kinyerésre, addig akár meg is semmisíthető azáltal, hogy a idler fotonokat újra egyesítjük. A detektorba való becsapódás előtt a rendszer nem kerül összefonódásba a detektor állapotával, azaz nem kerül ki makroszkopikus szintre, és még módosítható a fenti módon. Viszont amint a detektálás megtörténik, a felső ágban haladó fotonok aszerint fognak hozzájárulni vagy éppen nem hozzájárulni az interferenciaképhez, hogy az alsó ágban be tudjuk-e azonosítani a fotonok útját, vagy sem.


Viszont ki kell hangsúlyozni, hogy az interferenciakép csak utólag, statisztikailag választható ki a sima diffrakciós képtől. Nem egyedi fotonokról tudjuk megmondani, hogy "na, ez most az interferenciaképhez tartozik", hanem utólag tudjuk beazonosítani az idler fotonok segítségével, hogy mely jelfotonok adják ki az interferenciaképet.


Az információterjedés tehát ekkor, utólag történik, nem pedig korábban.

2014. jan. 31. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/57 Wadmalac ***** válasza:

"a kvantumkorreláció, mint jelenség lép fel pillanatszerűen"

..éééés az információ átment. Fénysebességnél gyorsabban.

Csak nem tudod kinyerni. Legalábbis fénysebességnél gyorsabb információKINYERÉS szempontjából.

Értelmezési kérdés.

Te csak azt nevezed információnak ,amit ki is nyersz. Én nem. De ez fizikai szempontból miért lenne hiba? Max értelmezési szempontból eltérés köztünk.

Csak én nem butázlak le érte. :D

2014. jan. 31. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/57 Wadmalac ***** válasza:

...és az átnevezés ellentmondásra nem megoldás.

A kauzalitás időhöz kötődő fogalom. Attól meg kvantumfizikában kicsit már el kéne tudni tekinteni.

2014. jan. 31. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/57 anonim ***** válasza:

"..éééés az információ átment. Fénysebességnél gyorsabban. "


De hát nem ment át, drága Wadmalac! A mérések véletlenszerűek, te semmilyen információt nem tudsz átvinni, nem érted?


"Értelmezési kérdés."

Nem. Ez azon múlik, hogy érted-e, hogy miről szól a dolog. De úgy tűnik, hogy nem.


"...és az átnevezés ellentmondásra nem megoldás"

A paradoxon látszólagos ellentmondást jelent, ezért írtam inkább ellentmondást.


Sajnos a tudatlanség nem mentség, kedves Wadmalac. Tanulj kvantummechanikát, mert nem értesz te ahhoz.

2014. jan. 31. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/57 anonim ***** válasza:

"Te csak azt nevezed információnak ,amit ki is nyersz. Én nem."


Ja, akkor ez a te külön bejáratú szótárad. A fizikában ugyanis nem azt nevezik információnak, amit te. Ergo amit írsz, irreleváns, de akkor meg fölösleges vitatkoznod.

2014. jan. 31. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/57 Wadmalac ***** válasza:

Az értelmezésed simán abból indul ki, hogy akivel beszélsz, csak hülyébb lehet nálad. Ennyi.

Az összefonódott két elektron, foton vagy bármi más, bármilyen távol van egymástól, az egyikre behatás a másikon azonnal hatást generál, nem fénysebességgel "terjed át" a hatás.

Ha ezt nem nevezed információnak, behódolok a te kifejezésednek. Attól még átkerül a hatás (vagy minek nevezzem, hogy ne bántsa a szemedet?), hogy ezt nem tudod úgy kinyerni, hogy fénysebességnél gyorsabb információÁTVITELNEK nevezhesd.

Információ és információátvitel nem azonos fogalom.

Nem kell kvantumfizikusnak lenni ahhoz, hogy a kettő szétválasztható legyen.

2014. jan. 31. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!