Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Át léphetjük a fénysebességet?

Át léphetjük a fénysebességet?

Figyelt kérdés

A fénysebességet nem léphetjük át sehogy, ezt én elfogadom, szóval nem az igazi kérdésem. Pusztán erre irányuló dolgokkal nem vagyok tisztában:


1.: A kvantum összefonódott részecskék hogyan viselkednek? Ha az egyiken valamit változtatok, akkor a párja ugyanabban az időben ugyanúgy változik?

2.: Nem jut eszembe a kísérlet neve: Az a lényeg, hogy összefonódott fotonpár egyik részével csinálnak két rés kísérletet, és távolabb a másiknak hullám/anyagtermészetét egybevetik ezzel. Ez sem sért semmit az adatok kiértékelésének ideje miatt. Ezt nem értem.

3.: A nulla idejű alagúteffektus hogyan nem sérti meg a kauzalitás elvét?



2014. jan. 26. 22:16
1 2 3 4 5 6
 31/57 anonim ***** válasza:

"Az összefonódott két elektron, foton vagy bármi más, bármilyen távol van egymástól, az egyikre behatás a másikon azonnal hatást generál, nem fénysebességgel "terjed át" a hatás."


Ez így is van, de te nem ezt mondtad. Te információterjedésről beszéltél. És ha a kettő közt nem látod a különbséget, akkor az bizony a te hibád. Most mondjam azt, hogy akkor ezek szerint hülyébb vagy nálam?Mondom, tanulj kvantumfizikát, és akkor okosabb leszel.

2014. jan. 31. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/57 A kérdező kommentje:
Véletlenszerű folyamatoknak nincs határsebessége?
2014. jan. 31. 14:05
 33/57 Wadmalac ***** válasza:

#31:

"Ez így is van, de te nem ezt mondtad. Te információterjedésről beszéltél. És ha a kettő közt nem látod a különbséget, akkor az bizony a te hibád"

Ismétlem magam:

"Információ és információátvitel nem azonos fogalom."

"ezt nem tudod úgy kinyerni, hogy fénysebességnél gyorsabb információÁTVITELNEK nevezhesd"

A hatás végtelen sebességgel terjed és információtartalma van. Csak nem tudod kinyerni.

Ennél többet sehol sem állítottam.

Lehet, hogy kvantumfizikát tanulsz. Lehet, hogy nálatok az információt csak akkor szokás információnak nevezni, ha kinyerhető.

(Bár ezt kétlem, ha csak pl. a fekete lyukakból esetlegesen kilépni képes, de elvileg is kinyerhetetlen információról beszélünk, á la Hawking, de tutira Hawking is hülye:) ).

Attól még érthetek valamit, hogy nem a te szakzsargonodat használom.

És részemről lezárva, mert a kérdés szempontjából irreleváns a vita.

2014. jan. 31. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/57 anonim ***** válasza:

Egy folyamat véletlenszerűségének semmi köze semmilyen határsebességhez.


A kvantummechanikában a mérések kimenetelei véletlenszerűek. Csak azért, mert egy összefonódott részecskepár egyik tagjánál egy irányban mondjuk "+ h vonás per kettő" spint mérek, és ezután bármilyen kis idő elteltével megmérve a másik részecskén ugyanabban az irányban a spint az "- h vonás per kettő"-nek adódik, még semmilyen információ nem terjed. Igaz, hogy ez a hatás azonnali, de ezt kvantum korrelációnak hívják, nem információterjedésnek, és ennek nincs felső sebességhatára. Nem is lehet, mert a két részecske egy rendszert alkot. Bármilyen furának tűnik is, egy összefonódott részecskepár az nem két külön részecske, hanem egy egységes egész, amin ha mérést végzünk, akkor mindig az egészen végzünk mérést, nem csak egy részén. A kvantumradír kísérletben is pont ezt használjuk ki. A pár egyik tagjánál végzett mérés befolyásolja a másik interferenciaképességét. Miért? Mert a két részecske voltaképpen nem két külön részecske, hanem egy darab "kétrészecske".

2014. jan. 31. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/57 anonim ***** válasza:
Ha egy információt nem tudsz kinyerni, akkor azzal semmilyen hatást nem tudsz gyakorolni, tehát milyen jogon nevezed hatásnak?
2014. jan. 31. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/57 anonim ***** válasza:

Wadmalac


A vita valóban irreleváns, de te kezdted, és ha tudod, hogy irreleváns, akkor meg nem tudom, minek kezdted.


A szakzsargon nem az enyém, hanem a fizikáé illetve az információelméleté. Ha ezekről akarsz vitatkozni, akkor nem megsértődni kell, mint egy óvodás, hanem tisztába kerülni a jelentésükkel. Egy hatásnak nem feltétlenül van információtartalma, hiába szajkózod a végtelenségig.


Hadd kérdezzek valamit. Ha van két boríték, amelyek közül az egyikben fehér, a másikban egy fekete papírlap van, és te véletlenszerűen megkapod az egyiket, és azt találod, hogy a fehéret kaptad, akkor ebből nyilván tudod, hogy az enyém csakis a fekete lehet. Itt hol terjed információ, áruld már el, légy szíves! Csak te tudod, hogy én a feketét fogom kapni, én nem. Ez csak egy szimpla korreláció a két borítéknyitás, mint mérés között.


A kvantummechanika ugyanez, azzal a különbséggel, hogy nincsenek előre kiosztva a "borítékok".


"Információ és információátvitel nem azonos fogalom."


Ez megint irreleváns, mert te valójában a "fizikai hatás" és az "információátvitel" köze teszel egyenlőséget, holott nincs.


A kérdéses témáról oldalak ezreit írták már tele, szóval megnyugodhatsz: az EPR típusú korrelációknál nem terjed információ.

2014. jan. 31. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/57 anonim ***** válasza:

"Ha egy információt nem tudsz kinyerni, akkor azzal semmilyen hatást nem tudsz gyakorolni, tehát milyen jogon nevezed hatásnak?"


Látom lovagolni a szavakon mindenki tud, akkor már csak érteni kéne a dolgokhoz.


Olyan jogon nevezem, hogy hatás azért mégiscsak van, nem? Ha én felfelé mutató spint mérek, akkor tudom, hogy a társam lefelé mutatót fog mérni. Ez nem egy hatás? Ezt hívják kvantum korrelációnak.


Még kinek mi nem világos?

2014. jan. 31. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/57 Wadmalac ***** válasza:

Ezért hagyjuk.

Ugyanarról beszélünk, más szavakkal. Mert te tanulod, én meg csak értem (legalábbis nyugodtan állíthatom, hogy ezt a részt igen).

Amit elírtam, abból láthattad, értem, mi megy át. Akkor fogalmakon meg minek harcolni?

Amúgy vitát nem én kezdtem.

A te válaszod volt "nepofázzbelehülyevagyhozzá".

2014. jan. 31. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/57 anonim ***** válasza:

Kedves Wadmalac, én végzett fizikus vagyok, nem csak érdeklődő laikus. Hidd el, picikét többet tudok a témáról, mint te.


Amennyiben egy laikus azt hiszi, hogy kioktathat bárkit is, aki éveken keresztül kemény matekkal is megspékelve tanulta ezt és vizsgázott jó pár ilyen témájú tárgyból, annak legyen szabad azt mondanom, hogy ha nem ért hozzá, akkor tényleg ne pofázzon bele. Főleg ne úgy, hogy még neki álljon följebb.


Amiről te beszélsz, az a korreláció létrejöttének gyorsasága, és az valóban azonnali. Információt azonban ezzel nem tudsz továbbítani. Kész. Nincs miről tovább szaporítani a szót.

2014. jan. 31. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/57 A kérdező kommentje:

NE VESZEKEDJETEK MÁR!


Úgy értettem, hogy csak akkor lehet határsebesség nélküli a folyamat, ha véletlenszerű, különben nem? Azaz nem tudjuk irányítani. Az helyes megfogalmazás, hogy ez a változás nem terjed, hanem a két részecske együtt változik, mintha ugyanott lennének.


Hogyan lehet összefonódott részecskéket képezni, fotonon kívül bármivel működik?


Egyébként én már lezártnak tekintem a témát a fenti kérdések kivételével, mert nagyon érthetően írta le az aki Wadmalaccal vitatkozott. Nem kéne azon vitatkozni, hogy "információ" vagy akármi. Elsősorban arra kérek mindenkit, hogy a kérdéseimre válaszoljatok, nem a vita témája érdekel, ki lehet erre írni külön kérdést. A hasznos válaszokat köszönöm, és nem sértésből mondom, az írjon, aki biztos tudja, én a fizikus végzettségűt elfogadom, hogy tudja, elvégre ő foglalkozik/ott hasonlókkal.


Szóval: pontosan hogyan kell elképzelni a gyenge kölcsönhatást? A közvetítő részecskéinek van nyugalmi tömege, ebben is különbözik a gluontól és a fotontól

(Ja amúgy mik a feltételezett graviton jósolt tulajdonságai).

Elsősorban az zavar, hogy ott mindenki megáll, hogy van ilyen, és következményei közé tartozik a radioaktivitás, de mi a pontos folyamat. A neutron elbomlása? Azon belül a d kvark u-vá alakulása?

2014. jan. 31. 16:50
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!