Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Át léphetjük a fénysebességet?

Át léphetjük a fénysebességet?

Figyelt kérdés

A fénysebességet nem léphetjük át sehogy, ezt én elfogadom, szóval nem az igazi kérdésem. Pusztán erre irányuló dolgokkal nem vagyok tisztában:


1.: A kvantum összefonódott részecskék hogyan viselkednek? Ha az egyiken valamit változtatok, akkor a párja ugyanabban az időben ugyanúgy változik?

2.: Nem jut eszembe a kísérlet neve: Az a lényeg, hogy összefonódott fotonpár egyik részével csinálnak két rés kísérletet, és távolabb a másiknak hullám/anyagtermészetét egybevetik ezzel. Ez sem sért semmit az adatok kiértékelésének ideje miatt. Ezt nem értem.

3.: A nulla idejű alagúteffektus hogyan nem sérti meg a kauzalitás elvét?



2014. jan. 26. 22:16
1 2 3 4 5 6
 41/57 A kérdező kommentje:
*Az helyes megfogalmazás... ...?
2014. jan. 31. 16:51
 42/57 Wadmalac ***** válasza:

"Amennyiben egy laikus azt hiszi, hogy kioktathat bárkit is"

Nem oktattalak ki. Azt te nyomod a magas katedráról.

De nem óhajtom tovább zavarni az önelégedettségedet.

"az a korreláció létrejöttének gyorsasága, és az valóban azonnali. Információt azonban ezzel nem tudsz továbbítani"

Ha elején leszálltál volna a magas lóról és írsz egy értelmes mondatot, hogy a korreláció végtelen sebességű (azonnali) létrejötte nem nevezhető információterjedésnek, mert a kvantumfizikában ezt CSAK a kinyerhető információ-átvitelre értelmezik, nem lett volna vita.

Nem elég a tudás, nem ártana hozzá értelem is.

És akkor nincs vita "tehülyeéneztjobbantudomnepofázzbele" alapon.

Egy másodpercig nem állítottam, hogy ezen témában bármihez jobban értek nálad. ÉN le sem hülyéztelek.

Tanuld meg emberszámba venni a vitapartnereidet. Mert akkor van. Vita, nem vitatkozás.

2014. febr. 3. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/57 Wadmalac ***** válasza:
Kérdezőtől elnézést kérek a floodért, csak ki nem állhatom a xardobálást.
2014. febr. 3. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/57 A kérdező kommentje:
NA gyönyörű, kapok még két választ erre a kérdésemre megörülök, hogy végre megérthetem amire a utolsó kérdéseim irányulnak, erre ez.. Vitassátok meg máshol, és aki nem biztos a tudásában az ne írjon, nem akarok megsérteni senkit, de képzeld el magad a helyembe, van egy kérdésem 31 válasszal, átlagos GYK-s rá se néz már, mondván megvan a válasz, így már esélytelen az új válasz, kiírom külön kérdésbe. Nem ez volt a célom.
2014. febr. 3. 13:53
 45/57 anonim ***** válasza:

Wadmalackám, méltóztassál moderálni magad, légy szíves! Amihez pedig nem értesz, ahhoz vagy ne szólj hozzá, vagy viseld el, hogy ha olyasmit mondasz, ami nem helyes, akkor nem ragaszkodsz hozzá körömszakadtáig, hanem utánanézel. Itt a GYK-n Dunát lehet rekeszteni azokból az emberekből, akik, azt hiszik, hogy értenek valamihez, és ontják magukból a hülyeséget, és amikor valaki erre fölhívja a figyelmüket, akkor vérig vannak sértve.


"Mert te tanulod, én meg csak értem (legalábbis nyugodtan állíthatom, hogy ezt a részt igen)."


Ennél beképzeltebbet nehezen írhattál volna. Nem oktattál ki? Nem sűrűn olvasod vissza magad, mi?


"Ha elején leszálltál volna a magas lóról és írsz egy értelmes mondatot, hogy a korreláció végtelen sebességű (azonnali) létrejötte nem nevezhető információterjedésnek, mert a kvantumfizikában ezt CSAK a kinyerhető információ-átvitelre értelmezik, nem lett volna vita."


Látom, még mindig el vagy tévedve. NINCS kinyerhető információ, mert NINCS mit kinyerni? Nem világos? NINCS információ. Egyáltalán. Sem kinyerhető, sem kinyerhetetlen. Korreláció van, információ nincs. Amennyiben ezt nem érted, akkor az a te bajod.

2014. febr. 4. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/57 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Kérdéseid alapjellemzőkre irányulnak, ezeknek te magad is utána tudsz nézni az interneten.


A gyenge kölcsönhatást a kvantumtérelmélet írja le, azaz a gyenge tér nem folytonos mező, hanem kvantált és közvetítő részecskék által fejti ki hatását. Ami hat, az kibocsátja ezt a részecskét, és amire hat, az elnyeli. Mint amikor két gyerek labdázgat, és a lendületet nem közvetlenül egymás meglökésével, hanem a labdával adják át egymásnak.


Az összefonódás létrejötte kvantumrendszerekben még ma is egy sokat tanulmányozott folyamat. Vannak olyan részecskék, amelyek eleve összefonódottan születnek, pl. egymás utáni elektronátmenetekben születő fotonok, vagy az ún. parametrikus lekonvertálásnak nevezett folyamatban egy adott frekvenciájú fotonból két fele akkora, egymással összefonódott foton keletkezik. Vagy tipikusan olyan részecskebomlásoknál, ahol a mondjuk az összspinnek meg kell maradnia, és a bomlás során mondjuk keletkezik két részecske, akkor előre nem lehet megmondani, hogy melyiknek merre mutató spinje lesz, csak az összegüket. És egészen a spin megméréséig az egyes részecskék spinje határozatlan.


Az összefonódott részecskerendszerek léte szokatlan nekünk, mert hétköznapi szemléletünknek ellentmond. Amikor azt tapasztaljuk, hogy az egyik részecske spinjének megmérése után tetszőlegesen kis időtartamon belül a másik részecske már "tudja", hogy neki ellentétes spint kell mutatni, ha megmérik, azt a látszatot kelti, mintha a két részecske kommunikálna egymással, és lenne egy információterjedés köztük. Azonban könnyen látható, hogy semmilyen információ sem terjed, mert akkor azt fel is tudnánk használni kommunikációra, ilyet azonban nem tudunk megtenni. El kell fogadni, hogy a koherencia és összefonódás olyan fogalmak, amelyek a világunkat alapvetően jellemzik, és akár makroszkopikusan kiterjedt rendszerekre is igazak lehetnek. A világunk alapvetően ilyen, és az a tény, hogy mi mégsem ezt tapasztaljuk a hétköznapi életünkben, azt a dekoherencia elmélete írja le.


Ahogy írtam, nem a véletlenszerűség az, ami itt szerepet játszik. A koherencia az. A korreláció megjelenése azonnali, és ennek azért nincs határsebessége, mert valójában nem terjed semmi. Két összefonódott részecske egy rendszert alkot, akkor is, ha térben kiterjedt rendszerről van szó. Nincs szükség semmilyen hatásra, amely az egyik részecskén végrehajtott mérés hatását közli a másik részecskével. A kettő részecske kvantummechanikailag egy, és az egyiken végzett mérés a másikon végzett mérést is jelenti. Azonban amint ez a mérés megtörténik, a két részecske már nem lesz összefonódva többé, a koherencia elvész, azaz megtörténik a dekoherencia. Ennek aztán az a következménye, hogy ezentúl bármilyen mérést végzünk a két részecskén, azok között nem fogunk már korrelációkat tapasztalni, hanem a mérések teljesen függetlenek lesznek egymástól.

2014. febr. 4. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/57 anonim ***** válasza:

előzmények:

"Wadmalac:az einsteini relativitás-elmélet nem mond ellent az információ fénysebesség feletti sebességű, sőt, még a nulla idejű, tehát végtelen sebességű terjedésének sem."

--

"Fizikustanárnő86%: De, ellentmond. Ellenkező esetben képesek lennénk információt továbbítani fénysebességnél gyorsabban, az pedig csúnya kauzalitási paradoxonokhoz vezethetne. "

---

Wadmalaccal értek egyet - ez a téma átvezet a filozófiába, nem lehet egy "mérésekre " épülő akadémista lecsapással elintézni. Sajnálatos, hogy paradoxonhoz vezet, de ez van.

Nem véletlenül tartalmaznak a valamirevaló létszemléleti írások paradoxonokat.

2014. febr. 4. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/57 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy a kauzalitás egy "mérésekre épülő akadémista" dolog lenne. Igaz, nem szokták az általános iskolában kísérletekkel bizonyítani, de talán azért nem, mert annyira alapvető logikai és tapasztalati tény, hogy ezt már mindenki megérti 2 éves korában.
2014. febr. 4. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/57 A kérdező kommentje:
köszi. rossz az angol tudásom, és a neten magyarul nincs sokminden. a gyenge kölcsönhatás milyen gyorsan terjed? a közvetítő részecséknek van nyugalmi tömegük. és akkor ezek a 90u tömeggel folyamatosan minden részecske között hatnak?
2014. febr. 4. 19:07
 50/57 anonim ***** válasza:
pont a kauzalitás bilincsét töri szét a paradoxon
2014. febr. 4. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!