Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen hangja lenne ha egy...

Milyen hangja lenne ha egy meteor becsapódna a földbe?

Figyelt kérdés
Arra lenék kíváncsi hogy milyen hangja lenne, és egyáltalán lehetne-e hallani ha egy méretes meteor becsapódna a föld másik felébe?
2014. febr. 6. 17:00
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez a mérettől függ,de olyan nagy is lehet amit még nem hallott még ember fia sosem. Totális pusztítás..de ekkor már a hang a legkissebb probléma


Pl a tavalyi ruszki meteor akkora légnyomást adott hogy beszakadt egy gyárnak a teteje és sok ezer ablak betört.

Megtalálod a hangját a yutyun,

itt például21.perc-20 körül kor elég becsületesen odab-sz !! Fejhalgatóva halgasd ..

http://www.youtube.com/watch?v=KGOjay8cC1s

2014. febr. 6. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
46%
Sztem a hang nem jutna el a föld másik felére, a vékony atmoszférán keresztül kizárt, hogy eljusson addig a hang, de ha elég nagy meteor csapódik be, akkor a következményeknek biztos lenne hangja, pl földrengés, vagy viharok formájában.
2014. febr. 6. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
50%
Nem lenne hangja a becsapódásnak, mivel becsapódás sincs. A meteor nem éri el a felszínt, annál hamarabb elég. Ami a felszínt eléri, az a meteorit. Hogy annak milyen hangja lenne, az már sajnos egy másik kérdés :D
2014. febr. 6. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 EagleHUN ***** válasza:
100%

Attól függ mekkora a meteor ami meteorbecsapódást okoz.


1. Ha ilyen kisebb mint az orosz a föld másik felén semmi hangja nem lenne.


2. Ha nagyobb, nevezzük nagyváros pusztítónak, az már okozhatna olyan lökéshullámot ami körbemegy a légkörön, de hallani azt sem hallanád mert az infrahang tartományba nyúlna meg. És kisebb földrengést is okozna morajló hanggal.


3. Ha még nagyobb, nevezzük ország pusztítónak, ott már talán hallanád a lökéshullámot is globálisan ami többször megkerülné a földet (Azon a földrészen ahol ez bekövetkezik azon kívül hogy az adott ország teljesen eltűnik, máshol minden ablak kitörne és mindenkit fellökne, autókat is, háztetők szakadnának le, erdők dőlnének ki a környező országokban, ennek a hangját lehetne hallani mindenütt, nem a becsapódásét.). Sok lenne a hallássérült és a süket. Komoly földrengés kár is lenne szinte mindenhol a földön, meg enyhébb 1-2éves "nukleáris tél", a fölcsapódó portól.


4. Ha még nagyobb, mondjuk földrész pusztítónak nevezhetnénk, ott már komoly lökéshullám körbemenne a földön többszörösen, a többi földrészen is összedőlne minden épület, részben a lökéshullámtól, részben a súlyos földrengésektől, a becsapódási felhőből kihulló anyag a légkörbe visszatérve felizzana és mindent porig égetne, a romhalmaz városokat, erdőket, mezőket. Súlyos 50 éves globális telet okozna. A helyreállítás nehezen menne mert a túlélők többségének dobhártyája a lökéshullámtól kiszakadt, így részben egészben mindenki süket. Sokan tanulnák a szájról olvasást, a hagyományos telefonok és a mobiltelefonok hagyományos használata értelmét vesztené legalább 50 évre, mindenki sms-t kezdene használni, meg videótelefonálást.


5. A még nagyobbról nem sok értelme van beszélni, mert a lökéshullám nyomása azonnal összezúzná minden szabadban lévő ember belső szerveit, a házakban lévőkkel a ráomlás végezne, plusz minden felégne felizzana, még akár a tengerek elpárolgása is bekövetkezhet (extrém nagynál). Majd a globális tél beálltakor először özönvízszerű esőzések elmosnának mindent ami túlélte mindezt, csak aztán fagyna be az összes vízfelület, és a kialakuló gleccserek is simára gyalulnák a felszínt évezredeken át. Az emberiségnek nyoma nem maradna legfeljebb a műholdjaink és űrszondáink. A túlélés maximum bunkerben (ha már a becsapódáskor is ott vagy), ahol megvárhatod az éhhalált vagy öngyi lehetsz. Mert túlélésre nincs esély.


Ki kell térnem a tengerbe csapódásra, de ez csak annyit változtat mindegyik felsorolt eseten, hogy a tenger/óceán körüli partokon szökőár is kialakul, a becsapódás méretétől függő méretekben.

2014. febr. 7. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Utolsó nagyon hasznos volt köszi! De azt leírnád hogy mitől lesz nukleáris tél egy becsapódás után? És ha az egyik felébe becsapódik egy elég nagy meteor akkor az képes lenne egy a föld másik felén lévő embert arrébb dobni? xD
2014. febr. 7. 19:31
 6/7 EagleHUN ***** válasza:
A "nukleáris" szót amúgy is idézőjelbe tettem (remélem). Ezalatt azt kell érteni hogy ha valami nagy robbanás vagy sok kisebb történik földközelben (mint egy atomháborúban történt volna ha kitör) akkor annyi por verődik föl a fölső légkörbe hogy az évekig vagy évtizedekig ott is marad, és visszaveri vagy elnyeli a napfényt, félhomályban vagy sötétségben tartva az egész földfelszínt. Ezáltal itt a földön mindenütt az egyenlítőtől a sarkokig drasztikusan csökken a hőmérséklet. Ami miatt egyre nagyobb területeken lesz hó, jég és gleccserek, ami ugye fehér. És ugyancsak visszaveri a napfényt, a por leülepedése közben és után is, ezért a bolygó tovább hűl. Vagyis ami túlél egy ilyen becsapódást vagy atomháborút az úgyis halálra fagy.
2014. febr. 9. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 EagleHUN ***** válasza:
59%

A lökéshullám körbemegy a légkörön, nem számít hogy a földhöz képest milyen vékony is a légkörünk.

Egyébként "Az Univerzum" című csillagászati sorozatban nagyon látványos animációk vannak ilyesmiről. Van vagy 7 évada. Jó filmezést. XD

Egyébként ha belegondolsz egy meteor ha 150km átmérőjű akkor amikor az egyik oldala már a földfelszínbe csapódik a másik oldala még az űrben van. Pedig 150km nem nagy táv ám. És egy ekkora test még nem is irtaná ki az életet, csak 80%-ban kb Dinópusztító mérettartomány.

Ez a videó egy kicsit durvábbat ábrázol, de jól mutatja a kilökődő anyagot, és a hőhullám körbesöprését a földön. Ha jóval kisebb a Meteor akkor a föld másik oldalán már nem éget halálra csak fellök a hullám.

http://www.youtube.com/watch?v=t3ngwKcfJ7s


Érdekesség: A Krakatau nevű vulkán az 1883-as kitörése által okozott lökéshullám állítólag 7 szer kerülte meg a földet, és még 5 napig érezni lehetett mindenütt a földön, de hallani csak pár ezer kilométeres távolságban lehetett. (A nagyon közeli túlélők megsüketültek.) Pedig össze sem mérhető az ereje egy becsapódással. Mindössze a Hirosimai bomba 5000 szeresével robbant ez a vulkán. LOL

2014. febr. 9. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!