Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémia, hidrogén hidridek. Miért?

Kémia, hidrogén hidridek. Miért?

Figyelt kérdés
Sziasztok, tudja valaki, hogy miért van az, hogy a hidrogén uránnal egyszer ionos hidridet alkot (UH3) máskor meg intersticiálisat (UH2). Mitől függ, hogy melyik, és, hogy lehetséges, hogy ugyanazzal az atommal 2 eltérő módon reagáljon?

2014. febr. 25. 10:49
 1/4 anonim válasza:
UH2 nem lehet hisz az urán oxidációs száma +3-+6. Az intersticiális hidrid pedig az amikor a hidrogén fémekkel képez vegyületet.
2014. febr. 26. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

#1: Az urán oxidációfoka +1 és +6 között változhat. Az intersticiális vegyület pedig az amikor egy kis atom egy fémrács hézagaiba furakodva azokat részben vagy egészben kitölti. Ezek nem valódi vegyületek, sokkal inkább oldatoknak, vagy ötvözeteknek tekintendők, ezért a kialakulásukkor nem lényeges az oxidációfok. Ezért lehetséges UH2, de még MHx ahol x=1,2 is, vagy MCx ahol x bőven 1 alatti szám. Ez pusztán a fématomok és a hidrogénatomok arányát adja meg a kristályban.


Én nem találtam semmilyen információt az urán intersticiális hidridjeivel kapcsolatban, se a neten, se a jegyzeteimben, így azt a következtetést kellett levonnom, hogy csak ionos hidridje van, ami tényleg UH3. Hol olvastad/hallottad hogy intersticiális hidridet képez?

2014. febr. 26. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, így már világosabbak az intersticiális hidridek. Én ezt az ELTE kémia szervetlen jegyzetben olvastam, persze ettől még lehet hibás. Ott példaként van megemlítve az aktinidák interstic. hidridjeire.
2014. márc. 9. 19:44
 4/4 anonim ***** válasza:

szia első vagyok. megnéztem én is a szervetlen jegyzetemet, és tényleg vannak intersticiális hidridjeik. Viszont nekem a következő példákat írják: ThH2, ThH3-4, PaH3, UH3, NpH3,7, PuH2, PuH3.

Az előző válaszomból kimaradt, de körülményektől függ, hogy intersticiális vagy ionos hidrid alakul-e ki. Ha nagy nyomású hidrogén atmoszférában van tiszta fém urán akkor mindig kialakul intersticiális hidrid, és az összetétel a hőmérséklettől függ. Általában az MHx képletben az x a hőmérséklettel fordítottan arányos, (kivéve Fe, Ni, Pt). Ionos hidrid akkor jön létre ha olyan nagy energia van a rendszerben, hogy a hidrogén gáz ionizálódni tud, és így szabályos ionvegyületek jönnek létre, viszont ez nem jellemző az aktinoidákra.

2014. ápr. 21. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!