Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért tér el a nemesgázok...

Miért tér el a nemesgázok atomsugara/atommérete a periódusokban balról jobbra logikus csökkenést mutató tendenciától?

Figyelt kérdés

Egy 11-12. évfolyamnak írt Mozaikos feladatgyűjtemény egyik tesztjében csodálkoztam el mikor a P, Ar, Na, Mg2+,és Na+ részecskék mérete közül az Argonét adta meg legnagyobbnak a megoldókulcsban. Utána néztem az adatoknak és azok is ezt erősítették meg, de magyarázatot sehol sem találtam, a wikipédia csak még jobban összezavart. Feltették már előttem is ezt a kérdést, de ott sem találtam egyoldalú választ, valamint a faktos tanárom sem tudta megmondani. Nagyon megköszönném, ha valaki segítene!


Egy 11.-es gimnazista



2014. márc. 5. 22:56
 1/6 anonim ***** válasza:

A helyes megfejés az, hogy az argon sugara a legKISEBB.

[Lásd: [link] , bár ebben az Ar pont nincs benne, de az egyébként 106±10 pm].

Ezek az elemek/ionok mind egy periódusban vannak.

Egy perióduson belül pedig jobbról balra (vagyis a magasabb rendszám felé) CSÖKKEN az atomok mérete, ennek az okát szerintem a google 1. találata szerintem elég jól leírja.

Nem nyílik új elektronhéj, így az elektronok pusztán emiatt nem kerülnek sokkal messzebb egymástól, a mag töltése viszont nő, így az egész elektronrendszer közeledik majd a maghoz (több proton -> nagyobb vonzóerő).

2014. márc. 5. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Akkor hibás. Az atomsugár egy csoportban lefelé haladva nő, mivel új elektronhéjak épülnek ki, így egy perióduson belül nő az effektív magtöltés, azaz a protonok elektronokra gyakorolt hatása.
2014. márc. 6. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Kapásból az elektront raktam én is legkisebbnek a sorrendben és természetesen jól ismerem a periodikus szabályokat is, de akárhol olvasok utána, mindenhol mutat egy ilyen ugrást az argonnál és a kémia tanárom is megnézte több periódusos rendszerben is, de senkitől nem kaptam még erre egyértelmű választ. Tudom, hogy minden azt mutatja, hogy periódusában a legkisebbnek kéne lennie, de akkor miért hibáznának több helyen is ekkorát?
2014. márc. 6. 00:32
 4/6 A kérdező kommentje:
**bocsánat Argont akartam írni, nem elektront
2014. márc. 6. 00:38
 5/6 anonim ***** válasza:

Érdemes megnézni, atomsugár: számított, empirikus, kovalens, Van der Waals

[link]

Na most melyik?

2014. márc. 6. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
A tankonyvben siman atomsugarkent irjak, de akkor ezek szerint hibasan?
2014. márc. 7. 06:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!