Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meg magyarázná ezt valaki? /Lent/

Meg magyarázná ezt valaki? /Lent/

Figyelt kérdés

A fény az mindig állandó sebességgel halad valamihez képest függetlenül a fényforrás sebességétől - ez eddig mindenkinek világos.

De akkor miért beszélnek vörös-eltolódásról ( az f csökkenése /doppler-effektus/ ) a fényforrás távolodásakor mikor a sebességnek állandónak kellene, hogy legyen?



#sebesség #frekvencia #fény #vörös-eltolódás
2014. júl. 19. 10:03
 1/5 anonim ***** válasza:
a sebesség állandó is, de mivel a fényforrás mozog ezért a frekvenciája változik, mivel a sebessége állandó
2014. júl. 19. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
Igazából ha mozog a fényforrás, vagy éppen megtöri a levegő, előfordulhat hogy különböző hullámhosszú fények jutnak el hozzánk. a központi fény a fehér fény, ami minden színt tartalmaz, de minden színnek más a hullámhossza. Amikor dőlt szögben érkezik a levegőn át a fény, csak a magasabb hullámhosszú fény jut el hozzánk. A legmagasabb hullámhossz a vörös, a legalacsonyabb a kék. A hullámhossz határozza meg, hogy melyik színt látod legfeltűnőbbnek, vagy épp nem feltűnőnek. Én így tudom, bár lehet hogy nem jól tudom. Szerintem ez így van.
2014. júl. 19. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Walter_Dornberger ***** válasza:

Az előttem szóló tárgyi tévedésben van.

A vörös fény frekvenciája alacsonyabb, hullámhossza nagyobb, mint a kéké, aminek ferkvenciája nagyobb hullámhossza kisebb!

Egyébként a jelenséget az első tökéletesen leírta, nincs mit hozzátenni.

Gyakorlati haszna a csillagászatban a csillagok látóirányú elmozdulásának mérésekor van, ezzel meg lehet mérni azt milyen gyorsan közeledik vagy távolodik egy csillag.

(A csillag szinkép vonalainak eltolódása (a szinképvonalak "ritmusa" hasonló korú csillagokban hasonló) így egyes jellemző vonalak egymáshoz képesti eltolódása a távolodás vagy a közeledés következménye, amiből a sebesség kiszámolható)

2014. júl. 19. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Tévedhetek, isten megengedte :) voltam második válaszoló xd
2014. júl. 19. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Jah, elnézést belezavarodtam!

Nem olyan egyszerű ez a fénysebesség...

2014. júl. 19. 16:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!