Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberi test minden sejtjébe...

Az emberi test minden sejtjében zajlanak a lebontó folyamatok? Bővebben lent.

Figyelt kérdés
Na szóval, tudom, hogy minden sejtnek szüksége van ATP-re, energiára az életfolyamatai fenntartásához, éppen ezért gondolom, hogy minden sejtben van glükóz lebontás, glikolízis, egyes sejtekben pedig citromsavciklus és terminális oxidáció is. Tudom, hogy a harántcsíkolt izomsejtjeinkben és a szívizomsejtekben rengeteg mitokondrium van, hiszen a bennük lévő izomfonalak összecsúszásához rengeteg energia kell, vagyis tudom, hogy ott zajlik biológiai oxidáció, valamint az agysejtekben is intenzív glükózlebontás van. De pl. a tüdő, a belek, a vese, a bőr sejtjeiben is van glükózlebontás? Vagy azok, honnan nyerik az energiát? Erre egy könyvben sem találtam meg a választ, mivel minden könyv egyetlen sejtre értelmezi az anyagcserét. Köszönöm a válaszokat!

2014. júl. 23. 12:16
1 2
 1/16 hollófernyiges ***** válasza:
Mindenütt van, ATP-átadás nincs a sejtek között, az energia szállítása glükóz formájában történik (alapvetően, hogy au aminosavak és zsírok bontását most ne vegyük ide).
2014. júl. 23. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
köszi a választ! :) akkor jól gondoltam, igen a fő lebontó útvonal a glükóz, a többi ezen keresztül kapcsolódik be a lebontásba
2014. júl. 23. 13:04
 3/16 sadam87 ***** válasza:

Minden sejtben zajlanak lebontó folyamatok. Azonban a legtöbb sejt nem csak glükóz bontással tud energiát termelni, hanem pl. zsírsavak oxidációjával (ált. béta-oxidáció), ketontestek lebontásával, esetleg aminosavak lebontásával is.

[link]

[link]

2014. júl. 23. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
neked is köszönöm a választ és a linkeket is :) ;)
2014. júl. 23. 13:10
 5/16 Walter_Dornberger ***** válasza:
A vörös vérsejtekben és a hím ivarsejtekben nincs mitokondrium, ott így nincs lebontás.
2014. júl. 23. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
utolsó, de citoplazma van bennük, akkor glikolízis is van bennük nem? mert a glikolízis a sejtplazmában játszódik le
2014. júl. 23. 15:45
 7/16 sadam87 ***** válasza:
Valóban, a glikolízis a vörösvértestekben is végbemegy. A hímivarsejtekben pedig van mitokondrium.
2014. júl. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim válasza:
A vörösvértestek miután beértek már nem élő sejtek, tehát nincs is szükségük lebontásra, hímivarsejtekben van mitokondrium, de leválik az a része amiben van, amint bejut a petesejtbe. Az eredeti kérdésre is már jött helyes válasz, annyit tennék hozzá, hogy minden élő sejtben van mitokondrium, tehát lebontó folyamatok is zajlanak benne. Pl. a bőr sejtjeinek az alsóbb rétegeiben van lebontás, feljebb nincs mivel, ott már nem élnek a sejtek. A belső szervek azonban sok mitokondriumot tartalmaznak általában, hisz ők folyamatosan dolgoznak valamin.
2014. szept. 1. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 sadam87 ***** válasza:

"A vörösvértestek miután beértek már nem élő sejtek"

Miért nem élő sejtek?

"tehát nincs is szükségük lebontásra"

Ahogy a kérdező és én i írtam fentebb, a glikolízis a vörösvértestekben is végbe megy, tejsavas erjedést képesek végrehajtani.

[link]

2014. szept. 1. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:
Nem élő sejtek mert elveszítik a sejtmagjukat, sejtmag nélkül pedig már nem lehet élő, hisz ott van minden ami meghatározná hogyan végezze az életfolyamatokat. Attól, hogy erjedés folyhat benne még nem lesz élő, a vírus is tartalmaz RNS-t vagy DNS-t, amik tipikusan élő szervezetekre jellemző mégsem élőlények. A vörösvértestek nem végeznek életfolyamatokat, nem szaporodnak, nincs klasszikus anyagcseréjük, tehát amit felvesznek azt nem a működésükhöz veszik fel. Ezért írtam, hogy nem élnek és nincs szükségük energiára, passzívan mozognak, kb. 120 nap alatt pedig lecserélődnek.
2014. szept. 1. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!