Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne az alábbi esetben?

Mi történne az alábbi esetben?

Figyelt kérdés

Tekintsünk el a technikai nehézségektől (tömegnövekedés, gyorsítórakéták, csillagközi por, gyorsulás biológiai hatása és minden más), és tételelzzük fel, hogy van egy csodaűrhajónk egy csodatérben, ami a fénysebesség 99%-ára tud gyorsulni 1 s alatt, le is tud lassulni tetszőleges sebességre, és elég nagy ahhoz, hogy embereket szállítson. Mi történne, ha ezzel az űrhajóval elindulnánk az Alpha Centauri felé, majd egy bizonyos távolságban visszalassítanánk, és az említett csillag körüli pályára állnánk a Föld keringési sebességével? Nekem a gondolatom a következő:


A földi szemlélő számára kicsit több, mint 4 év alatt odaérnénk (tegyük fel, hogy a távolság pont 4 fényév), és semmi nem ütközik a relativitással.


Az űrhajóbeli szemlélő számára sokkal kevesebb idő telne el, de neki is úgy tnne, hogy 0,99c-vel utazik, ám az időditaláció és a hosszúságcsökkenés miatt rövidebbnek érezné az időt, ami alatt elér a céljához, például csak 0,8 évnek (nem számoltam utána, hasból mondtam, de ha elviekben igaz amit mondtam, és valaki pontos számadatokkal szolgálna, igen hálás lennék).


A kérdést az inspirálta, hogy ha helyes a gondolatmenetem, akkor ez lehetővé tenné-e a csillagközi utazást, a fénysebességet tetszőlegesen megközelítve és a fenti jelenséget tetszőlegesen kihasználva? Valami hasonló volt leírva a Majmok Bolygójában, és nem láttam benne hibát.


Köszönöm a válasozkat előre is.



#relativitás #időditaláció
2014. aug. 22. 20:29
 1/5 Ádel3000 válasza:
53%
Úgy emlékszem, hogy ezzel a sebességgel bent (az űrhajóban) 100-szor kevesebb idő telik el, de lehet tévedek.
2014. aug. 22. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A gondolatmenet korrekt. A technikai nehézségek nagyok, csak azoktól eltekintettünk…


Például a felső légkörben keletkező müonoknak nincsenek ilyen technikai nehézségeik. Az átlagos élettartamuk (vagy felezési idejük?…) nyugalmi rendszerben 2*10^-6 másodperc, ami alatt fénysebességgel is csak 600 métert tudnának megtenni, a szerencsésebbek 1-2 kilométert, mégis észleljük őket a felszínen a 30 kilométeres útjuk után, mert gyorsan mennek, és a 30 kilométer kontraktálódik, az 2 mikroszekundum dilatálódik, vagy mi a fene, és ideérnek.

2014. aug. 22. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ez történne. A hajó legénysége számára eltelne talán pár nap (szintén hasraütés alapon :D), míg a Földiek számára eltelne az a négy év.


Ugyanez nagyobb távolságokra is értendő - tehát ha több ezer fényévre mennénk, a fénysebesség 0,9999...%-ával, akkor lehet, hogy az út a hajón lévők számára csak percek kérdése lenne - a Földön közben eltelne több ezer év.


Jópár sci-fi író is foglalkozott ezzel, hogy hogyan fogadnák a Földön a visszatérő, esetleg évezredekkel elmaradott űrhajósokat.

2014. aug. 22. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2014. aug. 22. 22:22
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

"Az űrhajóbeli szemlélő számára sokkal kevesebb idő telne el... rövidebbnek érezné az időt ..."

14,1%-ának, azaz kb. 0,564 évnek

[link]

2014. aug. 22. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!