Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudom, hogy az elektron...

Honnan tudom, hogy az elektronhéjakon hány elektron van #Kémia?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy 2,8, 18, 32-esekre tömörülnek az elektronok.. de vannak ezek a "csonka" elemek. S nem tudom hol írja a periódusos rendszerben, vagy írja ezt egyáltalán?

Remélem értitek mire gondolok.



2014. szept. 4. 14:14
 1/5 anonim ***** válasza:
42%
a rendszám egyezik meg az elektronok számával
2014. szept. 4. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Az atomok elektronszerkezetét, és a pályák, alhéjak, héjak feltöltődésének szabályát kell ismerned.


A héjakat úgy jelöljük, hogy K, L, M, stb.

Az alhéjak (héjakon belül): s, p, d, f...

Ezeken belül pedig a pályák, amelyeken maximum 2 elektron lehet, és az s alhéjon 1 pálya van (max 2 elektron), a p-n 3 pálya van (max 6 elektron), a d-n 5 pálya van (max 10 elektron)


A héjak, alhéjak szerkezete pedig ilyen:

K-héj: s(2) (max 2 elektron)

L-héj: s(2), p(6) (max 2+6=8 elektron)

M-héj: s(2), p(6), d(10) (2+6+10=18 elektron)


Az elektronok a K-héjat töltik fel először, majd az L-héjat, és így tovább, egyre feljebb. Ha nem nemesgázról van szó, akkor az alsóbb héjakon maximális elektronszám van, a külsőn pedig a maradék, amit úgy kapsz meg, hogy az összes elektron számából (lásd: rendszám) levonod a többi héjon lévő elektronok számát.


A periódusos rendszer sorai héjakat jelképeznek, ezért van az első sorban csak 2 elem (H, He), a másodikban 8, a harmadikban 18.


Még egy megjegyzés: Az M-héjon, miután feltöltődött az p-alhéj, nem a d-vel folytatódik, hanem először az N-héj s-alhéja töltődik fel, és csak utána az M-héj d-alhéja.

2014. szept. 4. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Bizonyos periódusos rendszerek jelölik a legkülső (telítetlen) elektronhéj szerkezetét, erről leolvasható az elektronok száma (felső indexek összege), a többi pedig értelemszerűen telített, ezek nincsenek jelölve, csak [Nemesgáz] atomtörzs van feltüntetve.


Itt egy táblázat, ami szintén segíthet. A betű előtti szám jelöli a héjakat, tehát K-héj = 1, L=2, M=3, és szintén összeadod az egy héjhoz tartozó felső indexeket


[link]

2014. szept. 4. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2014. szept. 4. 20:52
 5/5 Ozmium42 ***** válasza:

"A periódusos rendszer sorai héjakat jelképeznek, ezért van az első sorban csak 2 elem (H, He), a másodikban 8, a harmadikban 18. "


Ezt a sort ki akartam törölni, de elfelejtettem. Nem egészen helyes.

2014. szept. 4. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!