Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik, ha megáll a...

Mi történik, ha megáll a világegyetem tágulása?

Figyelt kérdés
Lehetséges ez egyáltalán? Ha elkezd összemenni, akkor a rendezettség lesz az alapállapot, és nem a rendezetlenség? Ez lesz az energiaminimum? és ha megáll, de nem megy össze, hanem úgy marad, akkor mi történik?
2008. aug. 9. 14:58
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
87%

meg semmiféle képpen nem áll- alapvető mechanikai törvények.

abban a kérdésben még valóban nem jutottak egyeszségre a tudósok, hogy a világegyetem a végtelenségig tágul, vagy pulzál- bár mostanában a végtelenségig tágul nézet látszik elfogadottabbnk lenni.

a probléma ott van, hogy világegyetem számított tömege és a tágulás jelenlegi sebessége nincs igazán összhangban egymással, ezért kellett a "sötét tömeg" és a "sötét energia" fogalmát bevezetni.

2008. aug. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

"meg semmiféle képpen nem áll- alapvető mechanikai törvények."


pontosan, hogy de...


a mechanika pont az lenne, hogy két egymástól távolodó, de egymást vonzó objektum távolodása lassul, megáll, majd visszafordul.

A század elején még azt gondolták, hogy statikus az univerzum, ezért is szerepelt Einstein egyenleteiben egy bazinagy X erőhatás, ami fenttartja ezt az állapotot, hiszen a gravitációnak össze kellene rántania az egész hóbelebancot.

Aztán Hubble jött rá, hogy a távoli galaxisok szinképében található jellegzetességek nem eddig ismeretlen anyagok, hanem abból adódnak, hogy az adott galaxis távolodik tőlünk. Ez a vöröseltolódás.

Ekkor mindenki fellélegzett, mert az univerzum nem stacionárius, hanem tágul, megszületett az ősrobbanás elmélete és ezzel párhuzamosan az is, hogy a tágulás majd megáll és az egész visszazuhan önmagába.

A bökkenő az volt, amikor nehány évtizede újramérték a vöröseltolódásokat és szemben azzal amit vártak, hogy a tágulás üteme lassul, azt találták, hogy gyorsul. Ebből keletkezett (ebböl is) a sötét anyag/sötét energia elmélet...


jelenleg ott tartunk, hogy nemhogy megállna a tágulás, de még egyre gyorsabb is...

2008. aug. 11. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

azt, hogy semmiféleképpen sem állhat meg, azt a kérdésnek erre a részére válaszoltam:

"és ha megáll, de nem megy össze, hanem úgy marad"

azt gondolom te sem vonod kétségbe, hogy olyan, hogy "megáll" nem fordulhat elő.

a válaszod többi része stimmel- te sem mondasz mást, mint én.

2008. aug. 11. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
0%
A világegyetem tágulásában én nem hiszek teljesen mert az alapján igazolták hogy a bolygók távolodnak egymástól.Ez igaz hogy valamilyen szinten összefügg az egésszel de akkor sem lehet biztosan igazolni hiszen nem tudjuk.Ha ez lenne az energiaminimum akkor már rég erre törekedne a világegyetem ezért nem hiszem hogyha egyáltalán tágul akkor most megállna és szűkülne.És ha tágul akkor biztosan nem fog megállni csak ha valamilyen olyan dolog van a háttérben amiről mi emberek még nem tudunk. Ugyanis nincs olyan erő amelyik meg tudná állítani a világegyetemet.Mert nincsen rajta kívűl más anyag és energia.(De amúgy néhányan azt állítják hogy a világegyetem végtelen.Hát ha végtelen az számomra még elképzelhetetlenebb. Számomra a végtelen csak fogalomként létezik és nem kézzel fogható dolog.)
2008. aug. 14. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

na, azért ezt a választ még nem ártana egy kicsit reszelgetni...:)

különös tekintettel a BOLYGÓK távolodása kitételre.... azt már meg sem kérdezem, hogy a vöröseltolódásról hallottál- e...

2008. aug. 14. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

"... akkor sem lehet biztosan igazolni hiszen nem tudjuk.."

nyugi - tudjuk

2008. aug. 14. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Hallottam már vöröseltolódásról. De a vörös fény is mint minden más fény ha egy mondjuk 4 milliárd fényévre lévő objektum felől érzékeljük akkor annak az objektumnak a 4 milliárd évvel ezelőtti állapotát mutatja.Ezzel lehet igazlni ha valami távolodik.De azért sztem a világegyetem határát nem jelzi semmilyen fény. Lehet hogy hülyeséget írtam de akkor magyarázza el valaki hogy mit nem tudok vagy nem értek jól.(Nem akarok kötözködni.)
2008. aug. 14. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Magyarul: Értem mi az a vöröseltolódás de ezzel csak azt lehet igazolni hogy a világegyetemben a fényt visszaverő,észlelhető objektumok távolodnak egy bizonyos ponttól. De mi van azokkal az objektumokkal amiket nem tudunk észlelni a fény alapján.Így például a világegyetem határa szerintem semmilyen fényt nem bocsájt ki. ha egy olyan teremben vagy ahol nem tudod hol vannak a falak és a padló és sötét van de a benne lévő tárgyakat látod és azt is hogy azok távolodnak attól még nem biztos hogy a terem határai(a padló és a fal:))is távolodnak.

Ha viszont itt valaki is tudja, hogy a világegyetem határa látható és egyre távolabb kerül akkor kérem jelezze és azonnal megértem hogy miért tágul az univerzum.

2008. aug. 14. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

nézd, túl meleg van ahhoz, hogy legyen erőm egy igazán részletes magyarázathoz (meg persze annak a terjedelme is bőven meghaladná a néhány kötet nagyságát...)

de aki ilyent ír le:

"... világegyetemben a FÉNYT VISSZAVERŐ,észlelhető objektumok távolodnak ..."- az bizony tényleg csak hallott bizonyos dolgokról.

gy.k.: a világegyetemben a naprendszerünkön kívül nem vagyunk képesek érzékelni a fényt visszaverő testeket (a bolygókat)- ellenben nagyon is jól látjuk a fényt kibocsátó testeket ( a csillagokat)...

javaslom, hogy szerezd be és olvasd el Ferrys Timothy: A vörös határ c. könyvét- sok mindent meg fogsz érteni belőle.

2008. aug. 14. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
OK nyertél. De azért egy kérdést még: Tudjuk érzékelni a világegyetem határát?
2008. aug. 14. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!