Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fekete lyukban létrejöhet...

I.B.T. kérdése:

Fekete lyukban létrejöhet magfúzió?

Figyelt kérdés

Egyáltalán milyen anyagból, atomokból állnak? Milyen halmazállapot jellemzi őket?

Be záródhat egy fekete lyuk? Mármint megszűnhet? Régebben azt hallottam, hogy képes úgy megszűnni ha tömegének megfelelő mennyiségű anyagot szív magába.


Rendet akarok rakni a fejemben!



2014. nov. 10. 21:22
 1/9 anonim ***** válasza:
96%

"anyag"

A fekete lyukban minden általunk ismert anyag felbomlik - ma úgy gondoljuk, hogy húrokra. Sem atom, sem fúzió nincsen benne, minden szétszakad.


"halmazállapot"

Nem ismerjük, hogy ez milyen halmazállapot lehet.


"megszűnhet?"

Igen.


"Régebben azt hallottam, hogy képes úgy megszűnni ha tömegének megfelelő mennyiségű anyagot szív magába."

NEM!

2 fekete lyuk egyesülhet, és akkor lesz egy 2-szer akkora. A galaxisok közepén levő szuper nagyságú példányok így keletkeztek.


Viszont: a világunkban folytonosan keletkeznek virtuális részecskepárok - és ebből, ha a negatív energiájú esik bele, akkor a lyuk tömege ennyivel csökken.

Ilyen módon el is tud párologni - csakhogy, minél kisebb egy lyuk, annál gyorsabban párolog, és jelenleg a normál nagyságú lyukak mind növekednek.

Majd, ha a világunk még sokkal ritkább és hidegebb lesz, akkor fognak párologni, majd nagyon-nagyon lassan elfogyni.

2014. nov. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Fekete lyukat nem tudjuk konkrétan milyen anyag alkotja, csupán az általános relativitáselmélettel tudunk a geometriai tulajdonságairól beszélni azt is bizonyos egyszerűsítésekkel (a tér tulajdonságára kell gondolni geometria alatt). A fekete lyuk ahogy azt az általános relativitáselmélet jósolja megtud szűnni ha energiát sugároz ki (itt most olyanra kell gondolni mint amikor a fém izzik és fényt bocsát ki, ezzel a folyamattal energiát veszít). (Kis túlzással) a fekete lyuk is hasonló módon sugároz ki energiát csak nagyon kicsit, borzasztóan sok idő mire elveszíti az energiáját (milliárd évek) és elpárolog. Egyébként Hawking sugárzásnak hívják azt a folyamatot ami során energiáját veszíti el. Sajnos a magyar wikipedia oldalán nem pontosan van leírva a folyamat, ezért az angolt javaslom [link]

A különböző vonatkoztatási rendszerek egymáshoz képesti állapotáról van szó tulajdonképpen ahogy egymáshoz mozognak és más a nullponti energiájuk és ezt láthatjuk sugárzásként amelyet feltételezett virtuális részecskék keltenek a mi vonatkoztatási rendszerünkből.

Egyébként nem egyszerű téma, fizika szakokon mire általános relativitáselméletet tanul az ember kell 3-4 év alapozás matekból és fizikából is.

2014. nov. 10. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Az előttem lévők már megadták a választ, én még annyit tennék hozzá, hogy nem hiába van az a Hawking sugárzás Stephen Hawkingról elnevezve. Számos kutatása, sorozata, filme van a témával kapcsolatban, érdemes elolvasni és megnézni. Továbbá ajánlom figyelmedbe Morgan Freeman: A féreglyukon át témával kapcsolatos részeit. Mind-mind tökéletesen elmagyarázza a feketelyukak kialakulását, és választ ad a kérdéseid többségére anélkül, hogy ehhez fizikusnak kelljen lenned. :)
2014. nov. 10. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Nagyon sok tudományos filmet néztem meg (nem csak fizikával kapcsolatos), minden tudományágat szeretek. Viszont ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban voltak hiányosságaim.


A válaszokat köszönöm!

2014. nov. 10. 21:58
 5/9 anonim ***** válasza:
Várd meg mit mond a Koch görbés gyerek. :P
2014. nov. 10. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

> „Várd meg mit mond a Koch görbés gyerek. :P”

Gőzöm sincs.

2014. nov. 10. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Gőzöm sincs."

Mert nem vártad meg.

:)

2014. nov. 11. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kérdező, a fejedben lévő rendrakás csak úgy történhet, ha tudod, minek mi a helye. Ehhez pedig a fizikát (no meg persze mást is) szépen az elejétől fel kell építeni. És semmit sem lehet kihagyni. Mert akkor nem tudhatod, hogy egyes dolgok mihez és hogyan kapcsolódnak.


Anélkül, hogy részletekbe mennék, néhány "apróság" a kérdésed körül. A fekete lyuk szerkezetének és belső folyamatainak megismeréséhez mérések kellenek. Az nyilvánvaló, hogy sem odamenni, sem (számunkra működő) műszert oda küldeni nem lehet. Így marad a közvetett út. Ami máris mutatja, milyen csekélyek a lehetőségeink ma ennek megismerésére. De nem nullák.

Más: megszűnhet? Igen! Miért? A természet legfontosabb törvénye, az egyensúlyi törvény miatt, és ehhez semmiféle mérés nem kell. A fekete lyuk irtózatos energiákat sűrít össze. A környezete meg anyag és energiahiányos. Ezért egészen biztos (még akkor is, amikor ezt nem vagyunk képesek érzékelni), hogy az egyensúly helyre fog állni, ami a fekete lyuk megszűnését jelenti. A megszűnés tehát biztos, ezt tudjuk. Amit nem tudunk (még), hogy pontosan hogyan, és mennyi idő alatt. A Hawking sugárzás egy erre alapuló hipotézis, amelyre már vannak mérési eredmények is.

2014. nov. 11. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"A fekete lyuk irtózatos energiákat sűrít össze. A környezete meg anyag és energiahiányos."

Ez így, alapból, senkit nem érdekel.

A normál fekete lyuk főmérséklete alacsonyabb, mint a környezeté - ezért energiát fog elnyelni, és ennél kevesebbet sugároz ki.

Csak az egészen aprók magas hőmérsékletűek, ezért azok párolognak.

2014. nov. 11. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!