Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A napból érkező fotonok...

A napból érkező fotonok egymástól milyen távolságra helyezkednek el? (ha van köztük távolság)

Figyelt kérdés
Nem igazán vagyok tisztában a fény mivoltával, mindössze egy pár alapot tudok róla, de minden érdekes információnak örülök!

2014. dec. 30. 14:21
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Azzal lehetne valamit kezdeni, hogy a Napsugárzás teljesítménye a Földön 1,36 kW / m^2, ebből hőteljesítmény 1 kW / m^2.
2014. dec. 30. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Mivel a fotonnak mérete sincs, vagyis nem értelmezhető ez a tulajdonsága, ezért a köztük lévő távolság is elég nehezen értelmezhető fogalom.
2014. dec. 30. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
#1, ne vedd rossz néven, de azzal mindent megkapsz, csak a köztük lévő távolságot nem. Ez olyan, mintha x energiával csapkodnának a hullámok egy partszakaszt, és tudjuk egy hullám energiáját, és ebből akarjuk kiszámolni a hullámok közti távolságot. (És nem a hullámhosszt.) Szóval nem így működik. (Tudom, nem a legjobb példa, ez csak egy hasonlat.)
2014. dec. 30. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Ki lehet számolni.

Venni kell az átlagos foton energiát.

Egy másodperc alatt az 1m2* 3*10E8m térfogatban levő fotonok érkeznek be. A ~ 1kW/m2 teljesítmény felületi sűrűséget el kell osztani az átlagos foton energiával és az így kapott 1 másodpercre eső fotonszámmal kell elosztani a fenti térfogatot. Így kijön az az átlagos térfogat amiben egy foton van. innen már gyerekjáték.

Az eredmény egy átlagos távolság lesz.

2014. dec. 30. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
45%
Nagyon egyszerü mivel a fotonok mikro szinten léteznek a távolságuk meghatározhatatlan vagyis véletlen
2014. dec. 30. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Az a baj a fotonokkal, hogy a relativitás miatt a helyük abszolút nem meghatározott.

Klasszikus módszerekkel tényleg ki lehetne számolni, hogy ha ismerjük a foton sebességét, meg a számukat, akkor kiszámolunk egy átlagos távolságot - csakhogy a foton "szétkenődik" az egész pályája mentén, és ott bárhol lehet egy adott pillanatban.

2014. dec. 30. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
56%

"csakhogy a foton "szétkenődik" az egész pályája mentén, és ott bárhol lehet egy adott pillanatban."


Ezért írtam hogy az eredmény egy ÁTLAGOS távolság..

2014. dec. 30. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

De ez nem működik.

A "szétkenődés" azt jelenti, hogy BÁRHOL lehet. A pálya elején, közepén vagy végén is. Az átlagos távolsággal itt nem mész semmire.

2014. dec. 30. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 2xSü ***** válasza:
56%

Azt meg lehet mérni, hogy mekkora a napsütés intenzitása. Merőlegesen beeső napfény esetén ez kb. 1000 W/m². Egy másodperc alatt ez 1000 J energiát jelent.


Azt is ki lehet számolni, hogy mekkora egy fonton energiája. Fehér fényről van szó, nagyságrendi becsléshez elég egy zöld fény frekvenciájával számolni, mint átlagos frekvenciával. Az E = hν képletből kiszámítható a foton energiája.


Ez alapján meg lehet mondani, hogy egy m² felületen másodpercenként hány foton csapódik be. Sőt ha a fénynek a levegőben vett sebességét nézed, ki lehet számolni, hogy egy m³ térfogatban hány foton van.


Elvileg… Sőt elvileg ebből lehetne számolni egy átlagos távolságot is. Csakhogy ahogy írták, a fotonnak – amíg be nem csapódik – nincs pozíciója, a pozícióját leíró valószínűségi függvény van. A fotonok nem miniatűr golyók. Amíg meg nem mérjük a helyüket, addig hullámszerűen viselkedik.

2014. dec. 30. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Én sem vagyok profi a kvantum-elektrodinamikában, de szerintem attól, hogy egy-egy konkrét foton helye nem értelmezhető, a köztük lévő átlagos távolság, mint mennyiség még értelmezhető lehet, ahogyan sok más "klasszikus" mennyiség is. És valószínűleg meg is mérhető, pl. egymástól x távolságban elhelyezett detektorokkal, és azok pontosan azt fogják mérni, amit fentebb többen kiszámoltak az energiasűrűségből, satöbbiből.
2014. dec. 30. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!