Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan működik a Föld tengelyf...

Hogyan működik a Föld tengelyferdesége és az évszakok váltakozása?

Figyelt kérdés

Az iskolában ugye elmondták, és máshol is utána néztem, de mind a mai napig nem értem.


Ugye tudnivaló, hogy a Föld keringésének pályasíkja, az ekliptika nem esik egybe az egyenlítő síkjával.

Azaz, a Föld forgástengelye nem függőleges, hanem ferde, az egyenlítőn felállított, az egyenlítő síkjára merőleges függőleges 23,5 fokos szöget zár be a Föld forgástengelyével.


A Nap sugarainak melegítő ereje pedig függ attól, hogy azok milyen szögben érik a Földet. Legjobban akkor melegítenek, amikor a sugarak a Föld felszínének a síkjára merőlegesen esnek be: így is volna ez az egész Földön, ha a Föld tengelye függőleges lenne.


De mivel ferde a tengely, mind az északi- és mind a déli féltekét a merőlegestől eltérő szögben érik a nap sugarai.

Akkor van tél az adott féltekén, amikor a Nap sugarai laposabban esnek be, és ugyanekkor a másik féltekén viszont nyár van.

Továbbá e ferdeség erős stabilitását (hogy nem leng ki komolyabban ide-oda, hanem nagyjából állandó) a Holdunk gravitációjának köszönhetjük.


Csak azt nem értem, hogy működik mindez.


Mert tegyük fel, hogy van egy dinnyém, ez szemlélteti a Földet.

Veszek egy hegesztő pálcát, ezt belé szúrom középen, és ez lesz a Földem forgás tengelye.


A Földemet rákötöm egy madzagra, úgy hogy a hegesztő pálca felső vége a Nap felé hajoljon, az alsó pedig a Naptól el, és így elkezdem forgatni a madzagon a fejem körül.


Azaz a Földem felső féltekéjén nyár lesz, az alsón pedig tél.

Csakhogy ahogy forgatom a fejem körül, a pálca felső vége mindig befelé, felém fog hajlani az egész körpályán, míg az alsó tőlem el.

Azaz az északi féltekén mindig nyár lesz az egész év folyamán, a délin pedig mindig tél!!!


Hogyan lesz akkor ebből még is 4 évszak, mert amit tettem, ez önmagában még kevés ehhez!???


Ahhoz hogy 4 évszak legyen, ahhoz valami következtében szerintem a Földtengely 23,5 fokos ferdeségének az irányának is meg kellene változnia évszakonként más-más irányba nem de?

Vagy meg is változik? De hogyan és mi által?


Kérem csak az válaszoljon, aki komolyan ért is hozzá, az idétlen válaszokat mellőzétek.



2015. jan. 18. 04:20
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
0%
Hagyjad ezt a hülyeséget a hegesztőpálcával meg a madzaggal. A tengely az mindig ugyanabba az irányba néz, talán a sarkcsillag felé, szóval a föld hol a nap felé dől, hol az ellenkező irányba, van a hol a haladási irányába, és van ahol a haladási iránnyal szembe.
2015. jan. 18. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
0%
Ja, és semmiképpen se szúrj át dinnyét hegesztőpálcával, mert eléggé szar íze lesz tőle.
2015. jan. 18. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
0%
Ja, és legközelebb légyszi ne írj ilyen sokat, ha már nem értesz hozzá. A kérdés bőven elég lett volna, a magyarázat már fölösleges.
2015. jan. 18. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:

Nézd meg ezt az ábrát:

[link]


A Föld nyári és téli pozícióját mutatja, a Nap két átellenes pontján. (Mert ugye a Föld egy év alatt kerüli meg a Napot, és a tél és nyár a pálya két átellenes pontján van, fél év különbséggel.)

A forgástengely nem változik, a szagatott vonal ugyanoda mutat mindkét esetben. Most keresd meg, kb. milyen szélességi körön van Magyarország. (Nem kell pontosan, csak hogy kb. milyen magasan, tehát milyen napsugár-nyilak tartoznak hozzá.) Látszik, hogy nyáron (a bal kép) majdnem merőlegesen jön a napsütés, nagy szögben, tehát sok hőt tud átadni a Nap. (Magasan jár a Nap délben.) Télen meg (jobbra) egész kis szögben jönnek a napsugarak, szinte csak súrolják azt a részt. Ilyenkor kevesebb hőt tud leadni a talajnak és a légkörnek. (Napközben alig emelkedik a Nap, délben is alacsonyan marad.)


Kb. ennyi. :)

Ha találok még jobb ábrát, akkor linkelem azt is.

2015. jan. 18. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

Pont az kértem, hogy idétlenek nem írjanak, erre egyből hármat írtál be...


Mellesleg meg az mégis miért kérdezzen bármit is, aki mindet tud? - igen okos és megfontolandó a kérésed:


Abból meg hogy az tengely hol ilyen, hol olyan irányba néz, abból legfeljebb valami kaotikus időjárás lesz nem 4 évszak.

Mellesleg még ha igazad is lenne, nem süket dumát vártam, hanem valami értékelhető magyarázatot.

2015. jan. 18. 05:02
 6/28 anonim ***** válasza:
...Azt elfelejtettem, hogy a déli féltekén (pl. Ausztráliában) pont fordítva van. Amikor nálunk nyár van, akkor ott tél. Ez is jól látszik a képen, a napsugarak szögéből.
2015. jan. 18. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
0%

#5 higgadtság van chicano. Próbáltam elmagyarázni úgy hogy megértsed, de elég lett volna annyit írnom hogy a tengely mindig egy pont felé néz az égen.


Mindig elfelejtem hogy diszók elébe gyöngyöt soha.

2015. jan. 18. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:

Na, itt egy másik ábra.

[link]


A piros X jelenti mondjuk Magyarországot. Bal oldalon van tél, jobb oldalon nyár. Az X-nél lévő napsugarakhoz még a szögek is be vannak rajzolva. Nyáron nagy szögben süt (folyik rólunk a víz), télen meg kis szögben (sál, sapka, nagykabát).

A forgástengely eközben semmit nem változik! Csak mivel a Nap két átellenes oldalán van a Föld, hol a Nap felé "dől", hol a Nap felől elfele.

2015. jan. 18. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:

#4: hát éppen ez az, az ábra is rosszul mutatja!


A bal oldali Föld tengelye jobbra ferdül.


De ha ezt egy körpályán végig vezeted, akkor 180 fok Nap körüli pályán haladás után éppen hogy nem jobbra fog ferdülni, ahogy az ábra mutatja, hanem balra!


Próbáld ki csak: tegyél például egy kisebb befőttes üveg tetőre vagy bármilyen korongra egy pálcikát, úgy ferdén ahogy a bal Föld rajzon is van.


És kézzel vezesd végig 180 fokot, ahogy egy körpályán is haladna, bizony most balra - továbbra is befelé fog a pálcika mutatni, és nem jobbra, ahogy az ábrán van!


Vagy mondom másként: ha felhúzol egy ilyen "pálcikás gömböt" egy kör alakú drót pályára, azon a gömböt akárhova is húzod, annak pálcikája mindig egy felé fog nézni. Speciel ha felül befelé nézett, a középpont felé, akkor akárhova húzod, akkor is befelé fog továbbra is nézni.

Azaz mindig ugyanabból a szögből fogja kapni a napsugarakat.

2015. jan. 18. 05:19
 10/28 anonim ***** válasza:

Asszem már értem, mi a probléma. :)


Amikor te körbejársz a beföttesüveggel (vagy bármivel), akkor valójában forgatod is közben, nemcsak körbejársz. Úgy forgatod, hogy mindig a "Nap" felé nézzen a tengely. De ez nem így működik. A valóságban a tengely nem forog körbe.


Mondok egy példát. Mondjuk a kezedben tartasz egy pálcát, ami most a forgástengelyed lesz. (Nem kell forogni, csak a tengelyt nézzük.) Elkezdesz körben mozogni egy fa körül, ami most a Nap lesz. Ha úgy mozogsz, hogy közben végig a Nap felé nézel, akkor valójában forgatod a tengelyt. Ez nem jó! Miközben körbementél, a fa mögött körbenéztél a tájon, ebből látszik, hogy forogtál a tengellyel együtt.


Most úgy menj körbe, hogy a szemed végig tartsd pl. egy távoli hegycsúcson. (Kicsit kényelmetlen, mert hol előre kell menned, hol oldalaznod, hol hátra.) Mivel egy pont felé néztél, nem forogtál, de ha megnézed a pálcát a kezedben, hol a Nap-fa felé nézett, hol meg tőle elfele.


Így okés? :)

2015. jan. 18. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!