Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora sebességgel kellene...

Mekkora sebességgel kellene haladnunk ahhoz, hogy a jövőben eljussunk egy másik galaxisba?

Figyelt kérdés
Egyáltalán lehetséges ez?

2015. febr. 3. 15:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ha 1 méter/napos sebességgel haladsz, akkor is eljutsz egy másik galaxisba, csak az rohadt sok idő, és nem is biztos, hogy megéred.


A jelenlegi fizikaelmélet szerint nem fogunk eljutni, elvégre a fénynek is több év kell, hogy eljusson másik galaxisba, és a fény azért tud haladni, ha nagyon akar.


Talán lehetséges megoldás lehet a hibernálás tökélyre fejlesztése, vagy kitalálni, hogy egy űrhajó legénysége hogyan tudna szaporodni és önfenntartani több száz vagy több ezer éven keresztül.


Tehát: az emberiség talán eljut egyszer más galaxisokba, de hogy te vagy én, az egyenesen lehetetlen a mai tudásunk szerint.

2015. febr. 3. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
37%
Ha jól tudom fénysebességgel kellene haladni és ún.féreglyukakon át lehet másik galaxisba jutni de még nm fejlődött odaáig a tudomány mivel a fénysebesség előállításához a világ összes energiája nm lenne elég sajna...:)))
2015. febr. 3. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 2xSü ***** válasza:
89%

Nem csak a sebességgel, de a gyorsulással is gond van, de ekkora távolság esetén nem is ez a döntő. Tegyük fel, hogy el tudjuk érni a fénysebesség 90%-át, van megfelelő energiaforrásunk, technológiánk a gyorsuláshoz.


Az Androméda galaxis a legközelebbi, az tőlünk 2,5 millió fényévre van. Ergo a fénysebesség 90%-val haladva felírható a képlet:

s = 2 500 000 fényév

v = 0,9 fénysebeség

t = s/v = 2 500 000 fényév / 0,9 fénysebesség = 2,778 millió év.


Fordítsuk meg a kérdést. Mekkora sebesség kell ahhoz, hogy eljussunk egy szomszédos galaxisba. Mondjuk szánjunk rá 1000 évet. Ekkor a sebességnek 2500-szor nagyobbnak kell lennie a fénysebességnél. Mivel a fénysebességet nem lehet átlépni, így 1000 év alatt nem megvalósítható a dolog.


Persze ahogy utaltak rá, ott vannak a hipotetikus féreglyukak, amik elvi lehetőséget biztosíthatnak nagyobb távolságok lerövidítéséhez, csak a gond az, hogy senki nem látott még féreglyukat, így egyáltalán a létezésük sem biztos, nem hogy az, hogy van-e egy kellő méretű féreglyuk, és hogy egyáltalán lehetőségünk lenne rá, hogy élve átjussunk rajta.

2015. febr. 3. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
A klasszikus értelemben vett térben haladva ez gyakorlatilag kizárt. De ha magát a teret tudnánk úgy manipulálni, hogy a leküzdendő távolság lecsökkenjen, akkor elvben akár lehetséges is lenne. De ennek nincsenek meg még az elméleti alapjai sem. (Illetve elméletek vannak, de egyrészt nincsenek igazolva, másrészt elvben is olyan energiamennyiség kellene hozzá, amihez egy átlagos csillag össz. energiája is kevés lenne.) De ha ez sikerülne, akkor a sebességnek már nem is lenne akkora szerepe. (Gondolj bele, ha a New York-i szabadságszobrot ide tudnánk "húzni" a Lánchíd mellé, akkor már nem is lenne kérdés, hogy milyen sebességgel kell odamennünk.)
2015. febr. 3. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Vree ***** válasza:
100%

Sü, nincs teljesen igazad :)


Az a baj, hogy Newtonban gondolkodni csak addig van értelme, amíg alacsony sebességekről beszélünk.

De amikor a fénysebességről beszélünk, vagy ahhoz közeli sebességről, pláne mint abszolút korlátról, akkor semmi értelme Newtonosan összeszorozni az értékeket, mert téged az UTAZÓ szemszögéből eltelt idő érdekel.


Ha az egész földi civilizáció fénysebességgel nekiindulna, akkor 0 másodperc alatt ott lennének egy másik galaxisban.

Persze, egy náluk LASSABBAN haladó szemlélő számára több idő telne el, de a lassabb élőlény időszemlélete semmivel nem "abszolútabb", mint az utazóé.


A gyors utazás gátja tehát nem az, hogy fénysebességnél nem lehet gyorsabban menni - ez az utazót a legkevésbé sem izgatná.


A probléma inkább az, hogy a szükséges energia arányosan egyre nagyobb lesz ugyanannyi gyorsulásért cserébe (míg ugye fénysebességnél "végtelen").

2015. febr. 3. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
34%

2*Sü, számold ki az 1000 éves példádat még egyszer, a relativitást is figyelembe véve.

Lehet számolni pl. 10G gyorsulással.

2015. febr. 4. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Vree-nek igaza van. Ám itt egy dolog kimaradt. Senkinek sem jutott eszébe a térhajtómű? Igen tudom, hogy nem vagyunk képesek létrehozni (még), de ha már a fénysebesség az eszetekbe jutott akkor ez miért nem (hiszen a fénysebesség lehetetlen(kivéve ha foton vagy :D), ez pedig nem)? Egy térhajtóművel könnyedén meg lehet haladni a fénysebességet, anélkül, hogy valójában meghaladnánk azt, így semmilyen módon nem szegjük meg a fizika törvényeit. Ez a meghajtás a fizika jelenlegi állása szerint lehetséges. Egyébként ezzel a meghajtással akár hetek alatt is el lehet érni az Andromédát, persze ez már nagyon sok energia, de még mindig nem végtelen és nem is időutazás. A fény alatti, pl. 90%-os sebesség sokkal inkább alkalmas időutazásra(csak a jövőbe, vissza nem), mint távok megtételére. A térhajtóművel csak egy gond van, egyenlőre nem tudjuk, hogyan lehetne megvalósítani. De van még időnk, hogy ezt a problémát megoldjuk.
2015. febr. 4. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Áh most látom, hogy a 4. válaszolónak eszébe jutott. Mellesleg bocs a külalak hiányáért. :D
2015. febr. 4. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Eljutunk egy másik galaxisba, legkésőbb pár milliárd év múlva.

Ugyanis a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis össze fog ütközni... :D

2015. febr. 4. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 2xSü ***** válasza:
100%

#5> Az a baj, hogy Newtonban gondolkodni csak addig van értelme, amíg alacsony sebességekről beszélünk.

#6> 2*Sü, számold ki az 1000 éves példádat még egyszer, a relativitást is figyelembe véve.


Oké, jogos. Abból indultam ki, hogy a kérdezőnek megteszi egy newtoni fizikával történő becslés, és talán 90%-os fénysebességnél még nem is olyan torz az eredmény, nem több nagyságrendbeli az eltérés. Mondjuk ha valóban lenne kellő energián tovább gyorsítani, akkor jelentősen lerövidülne az idő is.

2015. febr. 4. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!