Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki eltudná nekem mondani...

I.B.T. kérdése:

Valaki eltudná nekem mondani ezeket a jelöléseket?

Figyelt kérdés

Sóval kémiából ezeket a savakat vesszük: H2SO4, H3PO4, H2CO3, HCl, HI.

Mindig keverem azt, hogy mikor használunk szulfátot, szulfidot, szulfitot, stb (mindegyik savnál).

Valaki összegezve le tudná nekem írni és eltudná magyarázni, hogy most, hogy is van ez? Mikor id, meg stb a végződés?



2015. márc. 8. 20:37
 1/3 A kérdező kommentje:
szóval* (nehogy valaki félreértse:D)
2015. márc. 8. 20:38
 2/3 anonim válasza:
2015. márc. 8. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem adott pont szerint egzakt, hanem a lépcsőzetes oxidációs számok szerinti sorrend szerint kapják, és részben a régi kémiai/gyógyszerészeti tradíciók is benne vannak:


-id végződés: legalacsonyabb oxidációs állapotú elem anionja:

(klorid: -1, szulfid: -2, foszfid: -3 stb..)

-át végződés: legmagasabb közönséges oxidációs állapotú, oxigént is tartalmazó anion központi atomjához csatolják:

pl. klor-át, szulfát-át, foszf-át, karbon-át, nitr-át

(csak az érthetőség miatt tagoltam, valójában egybe írandó)


köztes nevek: anion függő, hány lépték van. Általában:

- it: csökkentebb oxidációs szám

- hipo..it: (ha van) még csökkentebb oxidációs szám

- per..át (ha van) még magasabb oxidációs szám


Inkább szemléltetem a klórsav sorozaton:


HCl - Hidrogén-klor(id)

HClO3 - Klórsav, sói: klorát

HClO2 - Klórossav, sói: klorit

HCLO - Hipoklórossav, sói: hipoklorit

HCLO4 - Perklórsav, sói: perklorát


És belép még, ha az anion tud dimerizálódni (összekapcsolódni) vagy peroxid hidat képezni:


Ezt pedig a kénsav sor jellemzi legjobban, az mivel kétértékűek, kétfélék lehetnek:


H2S - Kén-hidrogén, sói: szulfid

H2SO4 - KÉnsav, sói: szulfát és hidrogén-szulfát

H2SO3 - KÉnessav, sói: szulfit, és hidrogén-szulfit

H2SO2 - Hipokénessav, sói: hiposzulfit és hidrogén-hiposzulfit (hideg, híg oldatban, különben redukál/bomlik)

H2S2O3 - Tiokénsav, sói: tioszulfátok és hidrogén-tioszulfátok

H2S2O2 - Tiokénesssav, sói: tioszulfitok és hidrogén-tioszulfitok (megintcsak bomlékonyak)

H2S2O7 - Dikénsav, sói: diszulfát, vagy régebben piroszulfát

H2SO5 - Peroxo-monokénsav, sói: peroxo-monoszulfát, vagy régebben perszulfát (igen bomlékony, oxidál)

H2S2O8 - Peroxo-dikénsav, sői: peroxo-diszulfátok

(igen bomlékony, oxidál)


Még pár kisebb, még nagyobb kuriózum molekula van, lényegen nem változtat, a kénatomok számát, peroxo hidak számát és az oxidációs állapot szerinti névvégződést adják nekik lépcsősen. (van ami csak híg vizes oldatban állítható elő)

2015. márc. 9. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!