Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy anya fiúgyermeke színtéves...

Egy anya fiúgyermeke színtévesztő, és a Lesch–Nyhan betegségben szenved. Az asszony apja színtévesztő volt. Milyen genotípusú az asszony apja, az asszony anyja, maga az asszony és az asszony fiúgyermeke?

Figyelt kérdés
Köszönöm a segítséget, nem értem azt a feladatot :(
2015. márc. 19. 13:01
 1/1 anonim ***** válasza:

A szindróma:

[link]

Mivel a gyerek fiú, ezért feltehető, hogy nála ugyanazon az X kromoszómán van mindkét beteg allél, ezekre a betegségekre hemizigóta.

Az anya heterozigóta mindkét betegségre.

A nagyapánál nem volt említve a szindróma, ezért több lehetőség is van:

1. Az apa szintén szenvedett a szindrómában, de nem vették észre, mert enyhe volt. Ebben az esetben a súlyosbodás oka nem ismert.

A nagyapa hemizigóta mindkét betegségre, a nagyanya nem hordozza egyiket sem. Az anyának ugyanaz az X kromoszómája hordozza mindkét beteg allélt.

2. Crossing over volt:

[link]

az anyában. Az eredetileg külön X kromoszómán levő beteg gének egy kromoszómára kerültek.

Az anyában a beteg allélok külön X kromoszómán vannak. A nagyanya heterozigóta a szindrómára, a nagyapa hemizigóta a színtévesztésre.

3. Csak a színtévesztés öröklődött, a szindróma teljesen új mutáció. Ennek valószínűsége sokkal kisebb, mint az előzőeké.

2015. márc. 19. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!