Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Érdemes csillagász távcsövet...

Érdemes csillagász távcsövet építeni?

Figyelt kérdés
Néztem távcsöveket, és egy 130 mm-es már közel 150 ezer forint mechanikával. Így arra gondoltam csinálok egyet. Meg is néztem a tükröket, és egy 200 mm-es (1000mm fókusztávval ) 60 K . Ebből érdemes lehet készíteni egy távcsövet?

2015. máj. 9. 22:39
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem, mert nem tudsz. A főtükröt külön csiszolják, te azt nem tudsz csinálni otthon. foncsorozni is kell. Régen az Uránia csillagvizsgálóban készítettek és adtak el távcsöveket, de azt a KFKI-ban gyártották le, te otthon nem tudsz milliméteres technikákat csiszolni, gyártani. Parallaxis is kell egy távcsőnek. Azt is megcsinálod?


A távcső semmit sem ér, ha az égbólt nem teljesen tiszta pl Bp-en

2015. máj. 9. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nem tudok, éppen ezért vennék inkább és abból csinálnék .
2015. máj. 9. 23:16
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát igazából én pedig pont arról tudok, hogy nagy türelemmel otthon is lehet csiszolni tükörhöz való paraboloid üveget, amit el lehet vinni, hogy bevonják alumíniummal egészen olcsón.

De ha megveszed magát a tükröt, akkor ezt akár meg is spórolhatod, és ezután gyakorlatilag tényleg már csak az optika eszközök precíz tartásához szükséges szerkezetet kell neked megcsinálnod, ami semmiképp nem fog százezerbe kerülni, úgyhogy szerintem meg lehet csinálni, sőt meg is éri, ha valakinek van erre ideje, és kedve.

2015. máj. 9. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Szerintem is, ha a főtükör megvan hozzá, onnantól kezdve a többi türelem, idő és kézügyesség kérdése. Nézz utána az interneten, azért vannak emberek, akik maguknak építik meg a távcsöveket. Ajánlom Kulin György műveit (A távcső világa), de a tükörcsiszolásról, optikákról, a különféle távcsőfajták jellemzéséről, építéséről is írt füzeteket. Antikváriumokban, könyvtárakban érdemes utána nézni. Az interneten is vannak anyagok, de nagyrészt angolul vannak (nem tudom, hogy ez probléma-e).
2015. máj. 9. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Megpróbálhatod, de gyakorlat nélkül többet fogsz költeni a tönkretett optikára mint amennyibe az a távcső kerül.


Azért az ilyen munkák nem úgy mennek, hogy na, életemben először gyorsan csiszolok egy optikát, meg tapasztalat és gyakorlat nélkül gyorsan összedobálom, és kész is.


Nem véletlenül tanulták régen is évekig a technikákat, és gyártottak selejt hegyeket a tanulók...

2015. máj. 10. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom hogy hol nézted, de 130-as átmérőjű tükrös (Newton) távcsövet 60-75 ezer forintért vásárolhatsz mechanikával. Keress rá a neten vagy írj privátban és megírom hol érdeklődj.
2015. máj. 17. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Előnyök:

- Olcsóbb lesz (vagy lehet),

- jobban fogod becsülni, élmény lesz használni, ha magad építed,

- tanulsz közben a teleszkópról, észlelésről,

- olyanra építed, amilyenre akarod (pl. ha speciális helyre akarod szerelni, vagy szétszedhetőre akarod, stb.)


Hátrányok:

- Kell hozzá némi tapasztalat vagy segítség, vagy jól utána kell olvasni előtte, és alaposan megtervezni, átgondolni,

- nehéz precízen megcsinálni (könnyű olyanra csinálni, hogy képtelenség legyen rendesen jusztírozni),

- türelem és elszántság kell hozzá.

2015. máj. 17. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Amúgy ha megépíted, én azt javaslom, a főbb optikai elemeket (pl. a főtükröt) vedd meg készen, és csak a mechanikát, a vázat építsd meg magad.
2015. máj. 17. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!