Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sürgős! Hogy állapítom meg a...

Sürgős! Hogy állapítom meg a disszociáció után, hogy melyik ion reagál vízzel?

Figyelt kérdés
pl itt hogy állapítanám meg? Na2CO3(szilárd)--->2Na+(aqua)CO2-

2015. máj. 20. 06:50
 1/6 anonim válasza:

nyilvan ugy, hogy a natriumion nem reagal

de egyebkent eros savak savmaradekionjai nem, eros bazisok kationjai sem

tehat NH4Cl eseten a kloridion nem, az ammonium igen,

NaCl eseten egyik sem, mivel eros bazis eros sav soja

Na2CO3 eseten a karbonat reagal mivel gyenge sav a szensav

CO3 2- + H2O = HCO3 - + OH-

HCO3- + H2O = H2CO3 + OH-


Aluminium-klorid eseten aluminium kation akvakomplexet kepez es az reagal vizzel igyy savas lesz az oldat


hajra! tobbi a tk-ben

2015. máj. 20. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 savanyújóska ***** válasza:

Ami itt még magic, az erős sav, erős bázis kérdésköre, ezt egyszer meg kell tanulni, és kész, én sehol sem láttam leírva, szóval idebiggyesztem:


erős savak:

kénsav, sósav salétromsav


gyenge savak:

minden más + szerves savak


erős bázis:

NaOH, CaOH

gyenge bázis - minden más


Még magic: ha a maradékionokról beszélünk, akkor pont, hogy megfordul a dolog - gyenge savhoz erős savmaradékion tartozik, és fordítva (hiszen a gyenge sav nehezen ad le H+-t, vagyis könnyen vesz fel sz ionja)


Ez alapján esetedben ahogy #1 írta, a Na+(2) nem reagál, mert a NaOH ERŐS bázis, vagyis Na+ GYENGE sav, a CO3- viszont ERŐS bázis, mivel a H2CO3 GYENGE sav.


FONTOS: Amit itt leírtam, nem szakszerű, érettségizésre nem alkalmas, csupán a kémia tantárgy sikeres teljesítését segíti, célja pusztán gyakorlati módszerek mutatása, elméletként helyenként hézagos lehet.)

2015. máj. 20. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Előző, a CaOH egy igen érdekes molekula lenne.

Helyette: KOH.


Gyenge savak és bázisok savmaradék ionjai reagálnak vízzel. Hogy valami gyenge vagy erős, azt a savmaradék ionok szerkezetéből lehet eldönteni. De mivel ehhez sok év tapasztalat kell, így inkább célszerű megtanulni (a gyakoribbakat)/kinézni táblázatból (a kevésbé gyakoriakat). Van a függvénytáblázatban egy olyan rész, hogy savak savállandói, az alapján meg tudod mondani, hogy egy sav erős vagy gyenge.

2015. máj. 20. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Jól van, jól, remélem meglesz a kettes
2015. máj. 20. 15:31
 5/6 anonim válasza:
Meglett?
2015. jún. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
ja, full pontosra, de voltak más feladatok is, azok nem mentek, 1-es :D
2015. jún. 2. 19:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!