Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen volt a színváltozás?...

Citrancs:) kérdése:

Milyen volt a színváltozás? Valahol barnát olvastam. Biztos ez?

Figyelt kérdés

Kis méretű főzőpohárba konyhasóoldatot öntünk. Két grafitrudat mártunk az oldatokba, amelyeket fémdróttal egy 9 V-os elemhez csatlakoztatunk. A két elektródon

gázfejlődést tapasztalunk. Két szűrőpapírcsíkot olyan kálium-jodidoldatba mártunk, amelyhez előzőleg néhány csepp keményítőoldatot kevertünk. A papírcsíkokat a két

elektród fölé tartva az egyik esetben jellegzetes elszíneződést tapasztalunk. Adja meg, melyik elektród közelében és milyen színváltozást tapasztalunk! Értelmezze a tapasztalatokat! Melyik gázt mutattuk ki a színreakcióval, melyik elektródon fejlődött ez a gáz? Írja fel a lezajlott reakciók egyenleteit!



2015. máj. 28. 19:26
 1/8 anonim ***** válasza:
Igen barnás színű lesz, mert az anódon Cl2 fejlődik, ami redukálja a jodid ionokat jóddá, amit a keményítő kis mennyiségben barnás színnel jelez.
2015. máj. 28. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
oxidálja bocs
2015. máj. 28. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. máj. 28. 19:44
 4/8 anonim ***** válasza:
Ha a keletkezett elemi jód mellett keményítő is van akkor bizony kék színű lesz az a szűrőpapír darabka.
2015. máj. 28. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem.

A keményítővel a jód sötétkék színreakciót ad.

Katód: 2H2O + 2e- = H2 + 2OH-

Anód: 2Cl- = Cl2 + 2e-

Az elektród fölött a klórgáz reakcióba lép a kálium-jodidos szűrőpapírral, ami barna színt jelezne, HA nem lett volna megcseppentve keményítővel is.

Cl2 + 2I- = 2Cl- + I2

A keményítő amilóz spiráljába beférkőznek a jódmolekulák és úgy változik meg a I2 molekula gerjeszthetősége, hogy kék színű lesz.

2015. máj. 28. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Az nem csak a vizes oldatra vonatkozik? Párszor megcsináltam már, de én nagyon a barnára emlékszem.
2015. máj. 28. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

De oldatra vonatkozik.


"Két szűrőpapírcsíkot olyan kálium-jodidoldatba mártunk, amelyhez előzőleg néhány csepp keményítőoldatot kevertünk."


A két említett oldat közül melyik nem oldat? :-)

2015. máj. 28. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Igazából én is kékre gondoltam, csak kicsit összezavarodtam, de valóban megnéztem egy-két könyvet, ahol szintén azt írják. :)
2015. máj. 28. 21:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!