Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szervetlen kémia! Láncképződés...

Szervetlen kémia! Láncképződés (katenáció), segítség?

Figyelt kérdés

A szén atomnak miért van nagyobb katenációs tulajdonsága mint a nitrogénnek, illetve ugyan ez lenne a kérdés az oxigén és a kén esetében! Az O=O kötésnek miért kisebb az entalpiája mint az S=S kötésnek, hisz ugyanezen pároknál egyes kötés esetén viszont pont fordított az érték...

és a legfontosabb! MITŐL FÜGG EGY ELEM LÁNCKÉPZŐDÉSI TULAJDONSÁGA? Ha két elemet kell összehasonlítanunk, akkor mik azok a tulajdonságok amik befolyásolják a katenációra való affinitást? :)



#kémia #vegyész #szén #kén #kémikus #szervetlen kémia #láncképződés #katenáció
2015. aug. 19. 19:38
 1/4 anonim ***** válasza:
77%
Az elektronegativitás értéke és az atomrádiusz. Pl C-alapú élet azért létezhet, mert a C elektronegativitása viszonylag nagy, rádiusza viszonylag kicsi (emellett természetesen a hibridizációs készség is nagyon fontos). Si-alapú élet viszont nagyobb léptékben nem lehetséges (legalábbis nem földi körülmények között), mivel nagyobb a rádiusza, de kisebb az EN-a.
2015. aug. 20. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Tehat ha jol ertem, akkor minel kisebb radiusszal de annal nagyobb EN-sal rendelkezo atomok kepesek lanckepzodesre...de ezt akkor sem ertem, hisz az nitrogennek kisebb a radiusza es nagyobb az EN-a mint a szennek, nem? (Tudom, hogy a C,P,S,Si a legnagyobb lanckepzok a termeszetben,csak a feladat azt keri hogy magyarazzam meg miert :/ es nem tudom megmondani hogy miert :P
2015. aug. 20. 15:26
 3/4 anonim ***** válasza:
77%
Itt jön képbe a hibridizáció, a N atom csak 3 kovalens kötés kialakítására képes, a C így 4, tehát elméletben végtelen mennyiségű C atom bármilyen alakot felvehet.
2015. aug. 21. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Es a tobbi elemnel (P,S,Si) mivel magyarazhato ez a tulajdonsag? (Amugy koszonom szepen a valaszokat! :D)
2015. aug. 21. 14:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!