Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » El akarok kezdeni cikkeket...

El akarok kezdeni cikkeket írni a wikipédiába! Hogyan csináljam?

Figyelt kérdés

Észrevettem, hogy sajnos nagyon sok kémiai vegyületről csak 3-4 nyelven van írva, de azon is alig írnak valamit. Elhatároztam, hogy én majd magyarra lefordítom ezeket, ha szorgalmasan csinálom, akkor több száz cikket is létre tudnék hozni.


Csak az a gond, hogy a szerves kémiával ellentétben az informatikához semennyire sem értek...

Valaki tudna segíteni, hogy hogyan kezdjek cikkeket írni a wikipédiára?


Köszönöm!



2015. szept. 27. 16:52
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
2015. szept. 27. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Lassan egy William Faulkner regénnyel érnek fel ezek mind... :)

Egyszerűbben és lényegretörőbben nincs meg valahol?

Olyat nem bírok, hogy beregisztrálok és elkezdek írni, oszt jó napot?

2015. szept. 27. 17:20
 3/10 hollófernyiges ***** válasza:
De, kb ennyi, regisztrálsz és elkezdesz írni. Új cikket úgy írsz, hogy a címét beírod a keresőbe és ha kidobja, hogy nincs ilyen, rákattintasz a piros linkre. Ha angolból (vagy más nyelvből) fordítasz, akkor az eredeti cikk összes forrását is át kell másolnod és a végén jelezni kell, hogy fordítás. Nem kell végigrágnod magad a teljes (hosszú) szabályzaton.
2015. szept. 27. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Beregisztráltam.

A youtube-on nézegettem videókat meg utánakutatgattam, hogyan kell új cikket szerkeszteni. Szinte mindig csak azt mutatta, hogy a már meglévőt hogyan bővítették ki (de még azt se teljesen fogtam fel).

Én most pl. írni akarok egy cikket magyar nyelven a "RCS-8" nevű vegyületről. Akárhogy irkáltam be a keresőbe nem dobott ki semmilyen piros linkek... Hogy tudok még pluszba egy teljesen új nyelven (magyarul) megszerkeszteni egy addig még nem létező cikket? Hogyan kezdjek egyáltalán hozzá?


Rájöttem, hogy a wiki cikkíráshoz (esetemben) 3 dolog tudása kell:

- Szerves kémia

- Angol nyelv

- Informatika

Az első kettő megvan, de az utolsó valahogy nagyon-nagyon kimaradt...

2015. szept. 29. 18:04
 5/10 hollófernyiges ***** válasza:

Én csóró biológus vagyok nulla html-tudással, de nekem is sikerült, szóval nem reménytelen :)

Írd be a magyar wiki keresőjébe (jobb fent) az RCS-8at. Feljön egy oldal, hogy nincs ilyen és hozd létre az RCS-8 nevű cikket. Rákattintasz a piros linkre (RCS-8) és kezdhetsz írni. Az angol cikkből fordítsd le a szöveget, másold át a forrást. Ha olyan szép infódobozt is szeretnél, akkor nyiss meg szerkesztésre egy másik cikket, amelyikben van ilyen táblázat (mondjuk a benzol). Másolj át a cikked elejére mindent ami a {{vegyület infobox és a }} között van (utóbbit a tényleges bevezető szöveg előtt találod). Töröld ki a paramétereket (ami az = után van) és írd át a te adataidra amit tudsz, amit nem, azt hagyd üresen. A kép nevét az angol cikkben megtalálod. Ha nem sikerül, szólj nekem és kijavítom :)

2015. szept. 29. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Kezdetnek csináltam egyet:

[link]


Már csak arra kell rájönnöm, hogy hogyan kell képet beszúrni...

2015. szept. 29. 22:06
 7/10 anonim ***** válasza:

A wikin direkt van egy homokozó kezdőknek, balfékeknek, és túlmagabiztosoknak.

Nem szócikkeket kellene egyből írni, hanem a homokozóban kellene gyakorolni azokat a technikákat, amik a szócikk íráshoz kellenek.

2015. szept. 30. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

#5


Kösz a segítséget!

:)

2015. szept. 30. 16:44
 9/10 anonim válasza:

Nem bonyolult dolog ám, csak 1-2 formázási parancsot kell ismerni.


KÉP-hez másold be ezt a sort:


[[Fájl:XXXjpg|bélyegkép|220px|jobbra|YYY]]



Az XXX helyére nyilván a kép címe kell, amit be akarsz szúrni. Angol odlalakon keresgélj képek után, majd kattints rá a képre és másold ki al inkjét. YYY értelemszerűen a kép aláírása.


Egyéb formázás:


'''Félkövér betű'''


''Dőlt betű''


[[Linkelés]]


== Oldalon belüli főcím ===


* felsorolás


Ennyit kell tudni.

2016. jan. 6. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Egyébként ha nem megy, akkor menny bele 1 kész cikkbe, és nézd meg, hogy az ott hogyvan van formázva. Nekem ez sokat segített.
2016. jan. 6. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!