Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ember eredetileg növényevő,...

Az ember eredetileg növényevő, vagy állatevő?

Figyelt kérdés
Hallottam egyszer egy orvostól, hogy nem egészséges a sok hús, mert a szervezetünk nem tudja megfelelően feldolgozni, mivel az ember amúgy növényevő, csak később szoktunk rá a húsevésre. Igaz ez?
2010. márc. 15. 13:33
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:
62%

18:21 Milyen ideológiák mentén gyilkolok/eszem állatot?

Amilyen ideológia mentén lélegzem,kiválasztok,ürítek.Amilyen ideológia mentén az roszlán elejti a gazellát.Amilyen ideológia mentén Te megeszed a szóját,a teádat megiszod,a tejet,a tojást elnyered az állattól,ahogy használod az oxigént a robbanómotoros járműbe,ahogy használod az energiát a PC-d üzemeltetéséhez.Én dolgoztam már vágóhídon és szemébe néztem a bocijaidnak,aztán feldolgoztuk(sajnáltam,de ez van)és volt szívem utána húst enni(ahogy sajnálom a vágott virágot vagy a kitépett élelminövényt is).Neked van szíved ruhát hordani,mikor vagy növényből vagy állatból vagy környezetre káros műszálból van?Van szíved dohányozni/teázni,kávézni/kárminvörös ételszínezéket,zselatint fogyasztani vagy alkalomadtán gyógyszert használni(kísérleti egerek),hobbiállatot tartani(természetkárosítás)?Van fogalmad,arról,hogy egy deci tej fogyasztása három marha halálát jelenti?Ugyanis a tehén csak akkor ad tejet,ha már ellett,ergo kell hozzá egy bika(későbbi vágóállat)és egy megszületett borjú(szintén vágásra/tejelésre).

2010. márc. 16. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:
54%

A tetteinket általában mindannyian ideológiai alapon végezzük, csak rendszerint nem gondoljuk végig, hogy miből is áll ez az ideológia. Az "ember" fogalom számomra egy mai kategória, az sem zavarna, ha valóban a leszármazottja lennék "félembereknek" vagy "állatoknak", bár tudományosan nem látom bizonyítva a leszármazás tényét - ez valóban messzire vezetne megvitatni.


Amit bizonyítani lehet, hogy egy-egy fajon belül igen nagy variációk léteznek, így különböző típusú tápláléktól várható az "elégedettség", illetve egészség. Ebből a szempontból a tudományos kutatások csak trendeket tudnak kimutatni, mindenki saját magának kell megtudnia, hogy ő milyen testtípussal rendelkezik, és milyen határok között van szabadsága választani.


Orvosi kutatások szerint a laktovegetariánus táplálkozás tekinthető a legveszélytelenebbnek:


[link]


DE! A táplálkozás nem lehet esetleges. A hivatkozott cikk kiemeli, hogy feltétlenül konzultálni kell dietetikusokkal, mert különben hánybetegségben fogunk szenvedni.


Erkölcsi szempontból pedig érdemes átgondolni, hogy mit tartok a legfontosabb tényezőnek az életben (az ízeket, az egészséges testet, a környezetemben élők megítélését, a tudomány álláspontját, egy vallás előírásait, ill. javaslatait, valamilyen filozófiai rendszert stb.)


Számomra filozófiailag az ahimsa, a ne árts elv a fő, így a fennmaradásomhoz a lehető legkisebb beavatkozással akarok élni. Az élet valóban jelen van állatokban és növényekben egyaránt, de az élőlények tudatossága, a környezetre adott válasza tapasztalhatóan más szinten vannak. Az általam választott ideológia alapján az állatok jobban szenvednek, amikor az ember elveszi az életüket, mint a növények. Mivel ez egybevág a tapasztaltakkal, ezért eszerint választok táplálékot - de ebből is lehetőleg a minimumot eszem, ami a fenntartásomat biztosítja.

2010. márc. 16. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 anonim ***** válasza:
73%
Mivel nem tudok angolul(mint a lakosság 70%-a kb) nem is bajlódom a cikk megértésével,de nem is egy cikk fog értelmet adni a húsevés vagy nemevésének.Kérdéseim még mindig megválaszolatlan:miért lenne etikusabb növényeket ölni vagy állatokat közvetve károsítani.És miért etikusabb a tejfogyasztásod,holott a te tejelő tehenedet ugyanúgy levágják,mint a borját,a bikát is?Ilyen erővel ne mossunk kezet,mert milliónyi baktériumot pusztítunk el vele.A táplálkozás sosem lehet etikai kérdés:azért eszünk,mert ez az élet rendje,egy táplálkozási lánc részese vagyunk,a bioszférához tartozunk:eszünk,mert nem heterotrófok vagyunk és később esznek minket is.Ez nem a környezetbe avatkozás.Orvosi kutatásokra hivatkozni elég igoványos talaj,hiszen kellő orvosi kutatással megállaoíthatjuk,hogy a dohányzás akár egészséges is lehet.Embere válogatja kinek kell és kinek nem a hús.Egy cukorbetegnek káros a sok gyümölcs,mígy egy köszvényesnek a vöröshús.íÉppen ezért nem lehet egy kalap alá venni.De etikai kérdést csinálni a táplálkozásból?Ruhát milyet hordjak?Bőrt/pamutot/műanyagot?Szúnyogot irthatok?Ezekből szerintem kár erkölcsi kérdést csinálni.Számomra főleg az vicces,amikor állatvédők humánusan,emberségesen akarnak állattal bánni.Ez olyan ,mint egy mohával úgy bánnánk,mint ha az lábasfejű lenne.
2010. márc. 16. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:
Persze azt akartam írni:heterotrófok vagyunk
2010. márc. 16. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 anonim ***** válasza:
56%

Ha a táplálkozás kapcsán egyáltalán felmerül benned az etika, az nagyon jó kiinduló alap. Az életünk számos területén bizonyos etikai normák határozzák meg, mit teszünk és mit nem. Elsősorban olyankor éles a kérdés, ha érzelmileg (vagy mondjuk ösztönösen) mást tennénk, mint egy bizonyos etikai norma alapján teszünk (vagy nem teszünk). Van, akit az se zavar, ha a saját fajtársait eszi meg. Ám valamiért, de a legtöbb emberi társadalomban az ember megölése főbenjáró bűn. Miért? És ha embert ölni bűn, azaz kiváltja mások (legfőképpen az áldozat) nemtetszését, akkor vajon miért ne mennénk tovább, és tekintenénk a hozzánk nagyon hasonló érzelmi reakciókkal, sőt, értelemmel megáldott melegvérű állatok életét is olyan jognak, amit védeni kell? Ha az ember félelem nélkül akar élni mások mellett, akkor valamilyen módon bizonyítékot kell kapnia arra, hogy a szomszédai nem akarják majd őt, a gyerekeit vagy szeretteit megölni, ha megéheznek.

Igazad van a tejjel kapcsolatban. Ezért a barátaimmal elhatároztuk, hogy nekifogunk, és megreformáljuk az életmódunkat. Kialakítunk egy olyan faluközösséget, ahol a tehenek, és az összes állat ugyanolyan védelmet élvez, mint mi magunk. Ma ennyit tudtunk megtenni. Tehát nálunk nem vágjuk le a borjakat, a teheneket, és a bikákat sem. Mindegyikük vagy végelgyengülésben, vagy valamilyen gyógyíthatatlan betegségben távozik (hal meg).

Meg kell jegyeznem egy érdekességet. Bár nem jelentős mennyiséget, de nálunk az üszők is adnak tejet - naponta 3-4 litert. Valahogyan kedvük támadt rá, és addig ügyeskedtek, amíg a fejőlegény rájött, azt akarják, hogy őket is fejje meg. Nagyon izgatottak, amikor eljön a fejés ideje, és elégedettnek látszanak, amikor finoman, kedves paskolásokkal megfejik őket is.

Személyesen ott voltam, amikor az egyik bikánk beteg lett, és már nem tudtuk megmenteni. AZ utolsó óráiban, amíg tudatos volt, kifejezetten olyan jeleket adott, amivel kifejezte, örül nekünk, akik körülötte voltunk. Aztán az utolsó percekben elvesztette a kapcsolatát a külvilággal, és nehezen lihegve feladta az életet. Szomorú volt, de ugyanakkor valami furcsa közösséget éreztem vele - megadtuk neki a tisztességes végső búcsút. Aztán másnap egy engedélyezett helyen elhantoltuk.

2010. márc. 17. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 anonim ***** válasza:
59%
Az orvosi kutatások azért elég fontosak, mert a területet értő emberek évtizedeken át tanulmányozzák a különféle reakciókat. Valóban minden egyén kicsit más, de az egyének között vannak hasonlóságok is, és a tudományos kutatások ezt is vizsgálják. Az angol cikk lényege, hogy 40 éves kutatás, majd mindenféle táplálék-rendszet alkalmazó elég kiterjedt népesség lett megvizsgálva egész Kanada területén, mert javaslatot akartak tenni kórházak számára, hogy milyen legyen a legelőnyösebb diéta a betegek számára, akik már eleve terheltebbek, mint az egészséges emberek. Mint mondtam, a dietetikusok egyénre szabott javaslatai mindig fontosak, de az általános megállapítás az volt, hogy a laktovegetariánus táplálék rendszer nyújtotta a legrugalmasabb lehetőségeket, és a legbiztonságosabb táplálkozást. (Ráadásul, ahogy mások is mondták, az előállítása is a leggazdaságosabb nem megerőszakolt árak mellett.)
2010. márc. 17. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 anonim ***** válasza:
68%
Ez a végelgyengülés dolog nyilván alakalmazható gazdaságosan 6milliárd emberre lebontva.
2010. márc. 17. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 anonim ***** válasza:
41%

"Ez a végelgyengülés dolog nyilván alakalmazható gazdaságosan 6milliárd emberre lebontva."


Hát persze. Eleve, ha csak növényi táplálékra alapozzuk a gazdaságunkat, sokkal kevesebb földterületet kell megművelni, és sokkal kevesebb tiszta víz fogy el (szennyeződik be). Így az idős állatoknak marad terület legelőre, ligetes erdőre, mezőre. Ott addig élnek, amíg akarnak. Mi meg a fiatalokkal megműveljük a földet, és pár hektár földön bőven jóllakunk. A Föld túlnépesedése egy mítosz, része az emberek hülyítésének. A túlfogyasztás tény, főleg az USA, és néhány nyugati nagyhatalom részéről, nekik kellene visszavenni egy kicsit a vágyaikból, mert nem az övék a Föld. Örüljenek, hogy gazdag földjeik vannak, és ne akarják elvenni másoktól. Kicsit szerényebben nézve a saját helyzetünket, talán másként látjuk majd a táplálkozási kérdéseket is.

Ha csak a dietetikus szempontot vesszük, naponta egy-két pohár tej, két-három maréknyi gabona, egy kis zöldség, gyümölcs, egy kis méz vagy nem agyondesztillált cukor, fűszerek bőven elegendőek az ember elégedettségéhez. A többi már nem olyan fontos, inkább élvezet, mint szükséglet.

2010. márc. 18. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 anonim ***** válasza:
46%
Lehet,hogy a te elégedettségedhez elég egy pohár tej,pár marék gabona,meg gyümölcsök,de az enyémhez kell kávé,csoki,süti,pacalpörkölt,főtt füstölt marhanyelv,halászlé,bor,sajt,fagyi,stb.Nekem nem elég a Krsnás koszt,meg a müzli-szója-tofu kombó.Szerintem dietetikus szempontból nem megalapozott az étrended,kapásból:honnan pótlod a nyomelemeket,a zsírban oldódó vitaminokat,az állati fehérjét?oké,tegyük fel valahonnan.ezzel jól lakna szerinted egy bányász,árokásó,hentes?A tej dolgot még mindig nem értem?A tejelőállítás =3 marha halála.vagy azok is végelgyengülnének?nyilván olcsó lenne a tej literje,ott ahol egy gazdaság fenntart 3 állatot,aminek nincs haszna(pl a bikát 30 évig etetni,csak mer egyszer megdugott egy üszőt).Ellegelésznének persze.ezeket a domesztikált állatokat csak kihajtjuk a Hortobágyra és ott ellesznek mint a vadlovak.Lehet,hogy te amikor eszel,ezek a szerény,állatvédelmis elvek motiválnak,de velem együtt milliárdnyi embert az élvezet,a tápérték.Én nem táplálkozom csak,nekem az evés egy gasztronómiai élvezet is.nekem többre van szükségem ,annál,hogy tudom,mi fedezi a szükségleteimet.ezért használok fűszereket,ezért fontosak az ízek.és sem engem ,sem a milliárdok többségét nem fogod ilyen humanista dolgokkal meggyőzni,hogy lemondjak a somlói galuskáról,csak azért,mert a csoki ahonnan származik éheznek a fekák és szegény bocit levágják,amiből van a tej.Nem veszek vissza vágyaimból.Jah és de:az USA földje az USÁé és azoké,akik használják jogilag.Szar dolog,de egy parasztot ezzel nem fogsz meggyőzni,hogy ne tartson állatot,ne vessen búzát.
2010. márc. 25. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 anonim ***** válasza:
9%

A biblia szerint az ember eredetileg vegán volt.

"És monda Isten: Imé néktek adok minden maghozó fûvet az egész föld színén, és minden fát, amelyen maghozó gyümölcs van; az legyen néktek eledelül."


Nyers vegán étel:

[link]

2010. máj. 28. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!