Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elektromossággal kapcsolatos...

Elektromossággal kapcsolatos kérdés!?

Figyelt kérdés
Mi van akkor, ha megfogok mindkét kezemmel egy olyan vezetéket melyben több ezer volt folyik, és a lábam nem érinti a talajt, akkor megráz, meghalok? Voltak ismerőseim akik azt mondták, hogy megráz. Múltkor megnéztem a Tango és Cash című filmet, abban pedig az van, hogy simán felkapaszkodnak a vezetékre.Na szóval most, hogy is van ez?
2015. okt. 5. 21:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
95%
Kérdezd meg őket, hogy láttak-e már madarat ülni egy 14 kV-os távvezetéken.
2015. okt. 5. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

"és a lábam nem érinti a talajt"

Viszont a villanyoszlopot, ami fém, azt igen. És ha nincs rajtad munkavédelmi kesztyű, szépen leföldeled a vezetéket, és agyonvághat a ménkű.

2015. okt. 5. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
68%

Bocsánat az előbbi válaszomért. A „talaj” és a „föld” szavak valahogy összemosódtak.


Amúgy ha nagyobb lenne az áram frekvenciája a vezetékben, akkor a madarakat is megcsaphatná, pedig ők nincsenek leföldelve. Másrészt a feszültség nem folyik, hanem esik, és nem egy vezetékben, hanem két tetszőleges térbeli pont között (amely két pont általában egy áramkörben van, legalábbis leggyakrabban arról az esetről beszélünk).

2015. okt. 5. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Jól van ez. :)


Több ezer voltos vezetéknél persze hogy nem ráz meg, és ebből kifolyólag ritkán is halsz meg.

14 000 V-os vezetéken dolgoznak úgy, hogy csupasz kézzel fogják, és szigetelt izében állnak. Noha Magyarországon nem.

Nagyobb feszkónál cikisebb a helyzet, ha érdekel, megkeresem, amit írtam nemrég erről, oszt belinkelem.


Ami azt illeti, 14 000 V-os vezetéken igen sok madár ül, főleg költözés előtt, de csak akkor, ha nem lövöldöznek épp a vadászok.

2015. okt. 6. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Shai-Hulud ***** válasza:
84%

"ha nagyobb lenne az áram frekvenciája a vezetékben, akkor a madarakat is megcsaphatná, pedig ők nincsenek leföldelve."

Hát ehhez mondjuk mikrohullám kellene, csak azt vezetéken nemigen lehet továbbítani... Szóval ez hülyeség. (Bocs, de tényleg az.)


Az elektromos FESZÜLTSÉG önmagában nem ráz, nem üt agyon, nem csinál veled semmit. Valóban szoktak madarak telepedni a nagyfeszültségű vezetékekre, és mint látható, semmi bajuk nem lesz...


Az elektromos ÁRAM az, aminek különböző (vegyi, mágneses, biológiai) hatásai vannak. Az áram létrejöttéhez viszont ÁRAMKÖRNEK kell lennie, azaz ha csak egy vezetéket fogsz (és mint írtad a lábad nem érinti a talajt - és semmi máshoz nem érsz), akkor nincs áramkör, nem folyik áram, tehát semmit nem érzel, nem csap meg, nem vág agyon.


Az erőműveknél a távvezetékek "nulla" jelölésű ágát leföldelik (és a föld jó vezető). A "nulla" kábelt ezért meg lehet fogni, még akkor is, ha "érinti a lábam a talajt", vagy egyéb (leföldelt) vezető tárgyat megfogsz. A "nulla" vezeték sem a távvezetéknél, sem a konnektornál nem ráz.


A másik vezeték, a "fázis", amelynek a feszültsége (potenciálja) másodpercenként 50-szer váltakozik, na EZ a veszélyes. Ha kizárólag ezt érinted meg (ügyelve, hogy más vezetőt ne érints), akkor nem ráz, mert nem alakul ki áramkör. Ha viszont a talajon állva átdobsz egy vezetéket a 20 kV-os távvezeték fölött (mert az milyen jól szikrázik...), akkor a kialakuló áramkörön (távvezeték fázisa - átdobott vezeték - kezed és tested - talaj) keresztül folyó ÁRAM már igencsak veszélyes.


A Tango és Cash-ben sen felkapaszkodtak a vezetékre, ilyenkor elkerülhetetlen lenne, hogy valamikor egyszerre érintsék a vezetéket és az oszlopot (amely jól földelt vezető), hanem RÁUGROTTAK a vezetékre, azaz egyidőben nem érintették a talajt (vagy más vezetőt) és a nagyfeszültségű kábelt.

Így meg lehet csinálni. Csak nem szabad tévedni...... Illetve csak egyszer lehet egy életben. :-)

2015. okt. 6. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

az áram csak akkor bánt ha átfolyik rajtad és főleg akkor halálos ha a szíved is az útjába esik


az áram mindig a könnyebb utat választja

feléd csak akkor megy ha földeled még az is lehet hogy megéri neki átugrani pár métert is a levegőben ha utána simán leföldeled


ezért ha nem érsz semmi máshoz mint a vezetékhez akkor nem fog kanyarogni benned mert az egyenes sokkal kisebb ellenállású vezetéken amelyiken eredetileg is folyt jobban jár


kb hasonló lenne az is ha egy rézvezetéket kötnél a csuklód és a bokád közé és úgy fognád meg a földön állva

akkor a vezetéken próbálna átmenni és nem a testeden

persze jól megégetne de valószínű nem állítaná meg a szíved

2015. okt. 6. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

> „"ha nagyobb lenne az áram frekvenciája a vezetékben, akkor a madarakat is megcsaphatná, pedig ők nincsenek leföldelve."

Hát ehhez mondjuk mikrohullám kellene, csak azt vezetéken nemigen lehet továbbítani... Szóval ez hülyeség. (Bocs, de tényleg az.)”

Távvezetéknek oké, hogy nem jó, de egyszer majd lehet, hogy kifeszítek egy 1 méteres vezetéket a hülye galamboknak, és ráadok egy 2 GHz-es jelet csak azért, hogy mi történik, ha rászállnak. (Ha jól számolom, akkor így lesz 5 cm-en 2*A a lépésfeszültség, ha A a jel amplitúdója.)

2015. okt. 6. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Meg még az jut eszembe, hogy a nagyfeszültség elleni védőruhát nem is szigetelő anyagból, hanem jól vezető drótból szokták csinálni. Ugyanis ha szigetelő véletlen valahol elvékonyodik (például megvágja valami), és ott áthúz az áram, akkor úgy megcsapja a kollégát, mint a huzat. Viszont a vezető ruha szépen elviszi az áramot a teste körül, így nem éri áramütés, és ha kilyukad sincs gond, mert a lyuk körül is tud folyni az áram a vezetőben.
2015. okt. 6. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Hát, bocsánat, a vezető anyagú védőruha zárlat esetére nem véd semmit. Az csak pár ampert bír ki.
2015. okt. 6. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Ha megfogsz egy vezetéket, az egy elágazás, a tested (a maga paramétereivel) a vezeték. Több eset lehetséges. 1. Egy kézzel fogod, a tested többi része kellően szigetelt anyaghoz ér. Az adatokból (beleértve a szigetelőt, hiszen tökéletes nem létezik) kiszámítható a testeden átfolyó áram. Feltehetően elég kicsi. 2. Egy kézzel fogod, és a tested egy másik pontja egy kevéssé szigetelő anyaghoz ér. Az előbbi számítással kiszámítjuk ugyanazt. Itt feltehetően elég nagy lesz az áramerősség. 3. Két kézzel fogod a vezetéket és minden más szigetelt. Ekkor a két kezeden át egy párhuzamos áramkör jött létre. Itt is a szokásos számítás kell, az eredmény nagyban függ az alapvezetékben folyó áramadatoktól és a két találkozási pont távolságától (a tested adatai azonosak, a másik "ág" feszültségesése viszont függ a távolságtól (nagyobb az ellenállás). Relatíve kis adatok jönnek ki.


Ezután már csak azt kell megnézni, a szív mekkora áramerősséget és feszültségesést visel el, ehhez kell viszonyítani az előbbi adatokat.

Az 1. esetben feltehető, hogy semmi nem történik, a 2. esetben meghalsz (a szív görcsöt kap), a 3. esetben nem extra nagy feszültségű vezeték és nem nagy távfogás esetén szintén nem sok történik.

2015. okt. 6. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!