Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik-e olyan 3 jegynél...

Létezik-e olyan 3 jegynél nagyobb prímszám, hogy annak bármilyen jegyeiből alkotott permutációja szintén prímszámot ad?

Figyelt kérdés
Tehát egy ilyen n jegyű prímszámhoz összesen n!-1 darab n jegyű prímszám tartozna, és a számjegyeinek halmaza {1,3,7,9} vagy ennek valamelyik részhalmaza.

2015. dec. 16. 20:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha annak kell eleget tennie, hogy n!-1 darab prímszámot kapjunk, akkor az csak az {1;3;7;9} halmazból tudjuk megalkotni, ebből csak végig kell próbálgatni, hogy jó-e vagy nem (gondolom nem, különben nem írtad volna ki a kérdést).


Ha viszont csak a felsőnek kell eleget tenni, akkor először érdemes felső becslést adni n-re; tudjuk, hogy 1<x egészig legfeljebb x/ln(x) prímszám van. Az ismétléses permutációból tudjuk, hogyha 4 számjegyünk van, amelyekből j, k, l és m darab van, akkor azokat x!/(j!*k!*l!*m!)-féleképpen lehet sorbarakni (értelemszerűen j+k+l+m=x). Akkor a legnagyobb ennek az értéke, hogyha egyenlő eloszlásban vannak; ha x osztható 4-gyel, akkor a fenti úgy írható fel, hogy x!/((x/4)!)^4; ennek kevesebbnek kell lennie, mint a felső becslésnek:


x!/((x/4)!)^4<=x/ln(x)


Jobb híján ezt az egyenlőtlenséget kell megoldanunk; beírtam WolframAlphába:


[link]


ez alapján x értéke legfeljebb 8 lehet (mivel azt mondtuk, hogy x 4-gyel osztható). Ha tovább variáljuk ezt, akkor lehet, hogy jobb felső becslést tudunk adni, mindenesetre tudtunk egy felső becslést adni, tehát nem kell a végtelenségig próbálkoznunk.


A valóságban szerintem legfeljebb 6-jegyű lehet a keresett számhalmaz, ha egyáltalán létezik, de kétlem.

2015. dec. 16. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A 19 ill. 23 db egyesből álló szám prím, és a számjegyek bármely permutációja szintén prímszámot ad. :D
2015. dec. 16. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:
A kísérletezéshez segítségként okostelósoknak, a Google play-en van egy app, "Divisors of a number", lehet vele gyorsan nagy számokat tesztelni, prímekre értelemszerűen csak az 1-et és magát a számot hozza fel.
2015. dec. 17. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Lefuttattam pár programot.

4,5,6 számjegyű biztos nincs.

Érdekesség: 939391 és 999331 számjegyeit körbeforgatva mind a 12 prím, persze ez közel sem az összes(60) perm.


Próbáltam még az n=4...18 számjegyű, összes egyforma 1 kivételével típusúakat, mert itt "csak" n perm. van.

Jelöltem a majdnem jókat.

[link]

2015. dec. 17. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
#2 lényegében megválaszolta a kérdést és rögtön 2-öt is talált. Én egy programot futtattam le Excel/VB alatt, és rájöttem a 4 jegyű prímek között nincs olyan tulajdonságú, amit a feladatban kiírtam. Nevezetesen azt találtam, hogy a {1,9,7,5} számjegy csoportból 10 különböző prím hozható ki. Ha az 5-ös számjegytől eltekintek, a négyjegyű számok közül ez szolgáltatta a maximális darabszámú prímet. A többiek próbálkozásait és ötleteit megköszönném.
2016. jan. 6. 17:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!