Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetne olyan képet készíteni...

Lehetne olyan képet készíteni a Naprendszerről, melyen a Nap és a bolygók egy része is jól kivehető?

Figyelt kérdés

Lehetne-e olyan távolságból nézni a Naprendszerre, ahol a Nap mellett legalább néhány bolygó is jól kivehető lenne? Léteznek ilyen valósághű fantáziarajzok, modellezések?

Attól tartok, a bolygók túl kicsit ahhoz, hogy a Nap mellett láthatóak legyenek, és valósághű legyen a kép. Túl nagyok lehetnek a távolságok.

Nem tartom kizártnak, hogy egy szonda is készített ilyen képet, de pont ilyet nem találtam.


2016. febr. 7. 18:09
1 2
 1/12 sadam87 ***** válasza:
100%

Készült ilyen kép, igaz valójában nem egy fotó, hanem több fotóból álló montázs. Egyrészt túl nagy volt a látószög, másrészt játszani kellett a fényerővel (a Nap egy cseppet fényesebb, mint a bolygók). A bolygók így is elég halványak rajta (a linkben csak a kiemelt részeken látszanak). A Voyager 1 készítette.

[link]

[link]

2016. febr. 7. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem véletlen, hogy amikor egy naprendszer bolygóiról szeretnénk képet, akkor többnyire ki kell takarni magát az ottani napot.
2016. febr. 7. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm. De azokon a képeken nem tudok eligazodni. A Nap pl. hol van rajta? És miért vannak a bolygók összevissza? Elolvastam az angol szöveget, de nem lettem okosabb.
2016. febr. 7. 20:08
 4/12 A kérdező kommentje:

Olyasmi képre gondoltam, ahol kb. "madártávlatból" rá lehet látni a Naprendszerre, vagy annak belső részére. Tehát félig felülről, félig oldalról. A Nap gondolom, elég nagy lenne rajta.

Annyira nem lehet lehetetlen, mert földközelből készült képek is vannak, ahol a Föld jó nagy, a Nap pedig akkora, mint amekkorának a Földről látszik. Itt persze más bolygók egyáltalán nem látszanak, de biztos van még valamilyen előnyösebb perspektíva.

2016. febr. 7. 21:29
 5/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A fotó technika úgy működik hogy van egy sokszor automata fényerőállítás. Ha a Naphoz állítjuk/ódik akkor a kisebb fényerejű dolgok konkrétan nem is látszódnak. Próbáld ki este fotózz le fényes valami, mondjuk a Holdat lámpát közelről, de úgy hogy mellette látszódhatnának a csillagok. Nem fognak mert a fényerő máshova lett kalibrálva. A fényerő miatt rendes képet külön külön kellene készíteni róluk.


Másik a méretük ami nem teszi lehetővé a méretarányos ábrázolást. Főként a linkelt képek méreteiben. Itt van valós méret a Naprendszerről:


Nemrég pont erről volt szó. Érdemes az egér görgővel legalább az első bolygóig elmenni hogy mennyi is a távolság.


[link]

2016. febr. 7. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Nincsen - csak közvetlenül a bolygó mellől lehet olyan képet készíteni, amilyet mondasz.

Értelemszerűen akkor több bolygó nincs a közelben.

2016. febr. 7. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 TappancsMancs ***** válasza:

Még a Föld Hold és keringési pálya méretarányai ábrázolhatóak, de ez is nehézkes. (kép lejjebb, egy keskeny hosszúkás kép)

[link]


Ebből is látszik a Naprendszer mérete a bolygókkal.

https://www.youtube.com/watch?v=E3dkuQ-dLow

2016. febr. 7. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 TappancsMancs ***** válasza:
A fotózásnál a fordítottja is igaz, ha este a lámpafényeben álló barátodat lefotózod akkor a sötét kapualjban feketét fog fotózni. Mert a gépek nem tudnak annyi fényerőtartományt amit az emberi szem lát. Pedig te biztos kicsit beláttál a sötét helyre is, csak nem került rá a képre.
2016. febr. 7. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 TappancsMancs ***** válasza:
Sikerült másodszorra ugyanazt írni. :) Na mindegy. Ha a sötét kapualjra fotózunk akkor a fényen álló barátunk kivilágosodik és "kiég" (fotós kifejezés) vagyis kifehéredik.
2016. febr. 7. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a válaszokat.

Ettől függetlenül nem tudtok olyan képről, akár fantáziarajz, akár valós kép, ahol "madártávlatból" látszik a Nap, félig felül, félig oldalnézetben? Nagy nehezen elfogadtam, hogy a bolygók nem fognak látszani rajta. Mondjuk olyan teniszlabda-pingponglabda nagyságú lenne a Nap rajta.

Időnként elképzelek egy ilyen képet és nem hagy nyugodni. :D

2016. febr. 7. 22:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!