Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A középiskola biológiaórákon...

A középiskola biológiaórákon miért tanítják még mindig a taxonómiát a kladisztika helyett?

Figyelt kérdés

Taxonómia - Az élőlények tulajdonságaik szerinti rendszerezése


Kladisztika - Az élőlények evolucionáris származásából adódó rendszerezés



Körülbelül a 90-es évek elején a legtöbb tudományos csoport áttért az élőlények kladisztikai rendszerzésére, mert kevésbé evolúció-idegen, logikusabb és jobban átlátható benne az élőlények fejlődése.


Például ahelyett, hogy minden gerinncel nem rendelkező élőlényt behajítunk a "gerinctelenek" csoportba, származás szerint két csoportra osztjuk őket: Ősszájúak és Újszájúak. Mivel ezek a csoportok arra utalnak, hogy az embrionális fejlődés során hogyan alakul ki a száj, ezért ebből nyomon követhetjük, hogy honnan származnak. Pl. a hasonlóan hangzó "puhatestűek" és "tüskésbőrüek" valójában két nagyon is különböző csoport. A puhatestűek az ősszájúak közé tartoznak, a tüskésbőrüek viszont az újszájúak közé, valamint viszonylag közel állnak a gerincesekhez, akik szintén újszájúak.


A kladisztikából a bonyolult Ország-Faj-Nem stb. rendszerezési csoportok is kiesnek, ezért határozottan könnyebb megtanulni a kládokat.


A kladisztikából továbbá olyan érdekességek is kiderülhetnek, hogy a főemlősök viszonylag közel állnak a rágcsálókhoz, vagy a denevérek viszonylag közel állnak a lovakhoz. Ezek feldobhatják az időnként száraz bioszórákat.


2010. ápr. 2. 18:36
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
hát nemtom mások mit tanultak, nekem marhajó biosz tanárom is volt de mi tanultunk ősszájúakról meg újszájúakról, legalábbis tudom mit jelent, de emellett a gerinces gerinctelen csoportokról is tanultunk
2010. ápr. 2. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nos, a gerincesek az egy kladisztikailag is elfogadható csoport, hiszen azt jelenti, hogy "az olyan gerinchúrosoktól származó csoport, akiknek a gerinchúrja elcsontosodott", de a gerinctelenek egy nemjó csoport, mert nem volt egy "gerinctelen közös ős" hiszen az élőlények alapállapota a gerinctelenség, és csak azután fejlődött ki egy csoport, akinek lett gerince.
2010. ápr. 2. 19:07
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
na jó azért enyire nem vagyok bioszból jó :D szerintem a középiskolai biosszal szemben nincsenek nagy elvárások, már azis durva hogy a dns sokszorozódást tudnunk kell szerintem semmi haszna hacsak nem mész orvosnak vagy ilyesminek egyetemre de akor emelt érettségit teszel ugyis és nem hinném hogy a középiskolai tudásodra alapoznak az ilyen egyetemek, ugyhogy szerintem az se baj ha régi anyagot tanítanak, ha már valamit tudni fogsz a dologról agy vonalakban, eleve mikor ilyen latin szavakat kezdenek sorolni órán, az már nem lehet izgalmas a diákok nagy részének
2010. ápr. 2. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nos, én bölcsész szakra készülök, nem természettudományosra, csak amatőr szinten érdekel a biológia, különösen az evolúció és a biokémia.


Ezt a kladisztikás cuccot pedig pont azért javasoltam, mert szerintem ezt könnyebb megtanulni, mint a taxonómiát, és logikusabb is, tehát a tanulóknak nem kéne annyit magolnia az órára. :)

2010. ápr. 2. 19:22
 5/8 anonim ***** válasza:
bioszból nemhiszem hogy magolás van, elég humánus dolgozatok szoktak lenni :) tudják a felvilágosult tanárok hogy a nem érettségi tárgyak mint ének biosz rajz ezeket nem kell olyan komolyan venni, persze mindenhol vannak megszállott tanárok, velük nem lehet mit tenni, én örültem hogy nem kellett ilyeneken izgulnom hogy nehéz a bioszt megtanulni,:) végülis műszaki egyetemre mentem ugyhogy felesleges is lett volna
2010. ápr. 2. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Taxonómia - Az élőlények tulajdonságaik szerinti rendszerezése"

DE! ez is evolóción alapszik


"Kladisztika - Az élőlények evolucionáris származásából adódó rendszerezés" Az "evolúcionáris" itt zavaró, mint fentebb írtam, a taxonómia is evolúciós.


Tehát itt kis fogalmi zavar van, nem is zárják ki egymást, tehát a taxonómia azt mondja, hogy az élőlényeket rendezed, a kladiosztika, vagy másnéven filogenetikai rendszerezés pedig azt is megmondja, hogy milyen elvek alapján rendezed.

Hogy te milyen rendszerezést értesz "taxonómiai" alatt, azt így sajnos nem tudom. A középiskolás biológia valóban nem ideális, de az ott tanított rendszereket is ismerni kell, mert használatosak. Ez olyan, mint amikor pl egy afrikai növénynek XY americana nevet adnak, majd később kiderül, hogy afrikai, köze nincs amerikához, de a név marad, mert már túl sokan használják, több gonddal jár megváltoztatni, mint melléfűzni egy megjegyzést.


Az viszont súlyosabb tárgyi tévedés, hogy a kladisztikus rendszer nem használ fajt, osztályt, országot stb. Csak monofiletikus kládokat ismer, de vigyázz, ettől még van ország, faj stb. benne is! pl.: [link] Itt egy az egyben ott van a Plantae, azaz növények országa.


Mindenesetre ez a szint már nem középiskolai, ahol te érdeklődsz a biológia irán, meglep, hogy nem ezirányba mész tovább:)

2010. ápr. 2. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A Kladrisztikával csak az a baj, hogy szinapomorf sémára épül és csak monofiletikus egységeket tartalmazhat, ezért egy rendszerbe való átvezetése a nagyszámú kategória miatt lehetetlen.
2010. ápr. 3. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nos, itt a "nem követi annyira az evolúciót" kifejezés alatt azt értettem, hogy van pl. a taxonómiában a "hüllők" csoport. Bizonyos tulajdonságok vannak, amik alapján egy élőlényt be lehet tenni ide, de egymástól viszonylag távol álló csoportok is bekerülnek ide.


A kladisztika szerint előszöris kialakult egy "magzatburkosok" csoport, akik már tudtak szárazföldi tojást rakni. Ezekből leágazott a Synapsida rend, akik hüllőszerű lények voltak, de volt pár fontos tulajdonság amiben eltértek tőlük, és később belőlük lettek az emlősök. A taxonómia "emlősszerű hüllők"-nek említi őket, pedig nem voltak hüllők.

A másik fontos rend a Sauropsida volt, ez pedig az összes többi taxonómiai értelemben vett hüllőt jelenti, de a madarakat is, mert a Sauropsida csoportba tartozó dinoszauroszokból fejlődtek ki.


Arra akartam rávilágítani, hogy itt pl. a taxonómia a hüllőket nem egy konkrét csoportként, hanem inkább egy fejlettségi lépcsőfokként emlegeti, és sok általunk általánosnak vélt hüllő-tulajdonság csak a Sauropsida rendben alakult ki. Ha most láthatnánk egy élő Karbon-kori Synapsid-ot, vagy egy ősi magzatburkost, még az elágazás előttről, azt látnánk, hogy puhább, pikkelytelen, mirigyekben gazdag bőre van, és húgysav helyett vizeletet választ ki, hasonlóan, mint a kétéltűek.

2010. ápr. 3. 07:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!