Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Akciós és reakciós turbina...

Névtelenül nevű kérdése:

Akciós és reakciós turbina közötti különbség?

Figyelt kérdés

Van pár kérdésem. Gőzturbina.

Mi a különbség?

Hogyan működnek? Értem hogy google, de nem találok érthető magyarázatot.

Nem értem, mitől gyorsul be a gőz.

Nem értem, mi az, hogy reakciófok, mert nem értem, mit jelent, hogy a hőesés az álló lapátozáson nagy az akciós turbina esetén, és fel-fele a reakciós turbina esetén.

Köszönöm.



2016. ápr. 7. 10:03
 1/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

a lényegi különbség hogy az akciós turbinakerék (járókerék) lapátjai közt NEM gyorsul a közeg, a lapátközök állandóak. Csak irányterelés és így impulzus csere van.

Reakciós lapátozás esetén a lapátközök szűkülnek is, így nemcsak irányterelés hanem sebesség növekedés is van

2016. ápr. 7. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

További érdemi különbség, hogy parciális beömlést (tehát hogy a turbina gőznyelését korlátozzuk, részterhelés miatt) csak akciós fokozat elé lehet tenni (laval fúvókákkal).

A reakciós fokozat mindíg teljes keresztmetszetű beömlést igényel, ezért az első fokozat mindíg akciós,aztán jönnek a reakciós lapátkerekek. (álló és járó lapátsor, a terelés miatt)

2016. ápr. 7. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 EagleHUN ***** válasza:

Pedig a wikin egész érthető a leírása.

[link]

2016. ápr. 7. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
48%

"A reakciós fokozat mindíg teljes keresztmetszetű beömlést igényel"


Hmm, gondolom ez akor a repülőgépek gázturbináira nem vonatkozik, ott mondjuk a beömlő oldal a sűrítő lapátozásnál van, ott alkalmaznak állítható fojtást. Az égéstér után tényleg nincs keresztmetszet-szabályozás a hajtott lapátok előtt.

2016. ápr. 7. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Ad 4:


A kérdésben definitíve energetikai turbinák vannak, mert a hajtóművekben nincs akciós fokozat.

2016. ápr. 7. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%
Továbbá, a turbina beömlése nem azonos a kompresszor beömlésével. A fojtás, amiről ír a kompresszor előtt van.
2016. ápr. 7. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Silber ***** válasza:

1.: Erőművi turbinagépész OKJ?

2.: A legjobb leírás lapátelrendezések illusztrációival, amit eddig találtam (én is pont ezzel a témával foglalkozom pár hete):

[link]

2016. ápr. 7. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a választ, az első két válasz nagyon sokat segített.
2016. ápr. 7. 23:19
 9/9 A kérdező kommentje:
Nem OKJ, hanem gépészmérnöki.
2016. ápr. 8. 16:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!