Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem a periódusos rendsze...

Nem értem a periódusos rendszert, vlki segítene?

Figyelt kérdés

Most tanuljuk a periódusos rendszert, és nem értem az elektronhéjakatt, és a benne lévő elektronok számát. Azt nem értem hogy hogyan kell leolvasni a periódusos rendszerből.

Mert most van ez a házim, és nem tudom hogy hogyan csináljam:

a, 3 elektronhéját 12 elektron alkotja.

b, az első ás a második héja telített.


Meg olyan is van, hogy táblázatban, ki kell egészíteni hogy melyik atom elektronszerkezetét adták meg.....



A kémiát már az elejétől fogva nem értettem, de ez most mindenem túltesz.

Vlki el tudja magyarázni? Nagyon megköszönném.


13/L



2016. ápr. 7. 16:37
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A héjak mindig a sorok (ezek a periódusok).

Pl. a lítium a második sorban van, ezért neki 2 elektronhéja van., a foszfor a harmadik sorban, ezért neki 3 héja lesz.


Az oszlopok/csoportok meg tulajdonképpen abban segítenek, hogy hány elektron van a vegyértékhéjon. (Legalábbis mi így tanultuk) Pl. a szén 2 sor. 4.A csoport, tehát 2 héja van, rajta 4 elektronnal.


A te feladatoban is csak így kell visszakeresni, hogy melyik elemről van szó. Mivel 3 héja van, ezért valószínűleg 3. periódus lesz, 12 elektronnal, ami a magézium. (Az elektron számát megtudod a protonok számából, mert hacsak nem ionról van szó, mindig ugyanannyi elektron lesz benne, mint proton.)

2016. ápr. 7. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"tehát 2 héja van, rajta 4 elektronnal."


Pontosítva a 2. héján van 4 elektron. :)

2016. ápr. 7. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Egy gyenge hasonlat jutott eszembe.

Hány autó van és hogyan közlekedik Európában ?

Nehéz összeszámolni.

De tudjuk, hogy vannak városi utak, városok közötti utak és országok közötti utak, Minden szintnek megvannak a maga szabályai.

Valahogy így vannak az elektronok is. Mindegyik az atommag körül kering, de erre van szabályok a modell szerint.


Ezek a szabályok a könyvekbe le is vannak írva, csak fejben össze kell rakni őket.


1. egy pálya lehet üres, vagy lehet rajta egy vagy kettő elektron.

2. egy főhéjon több alhéj lehet, de erre is vannak szabályok. A főhéjakat számozzuk, az alhéjak betőjelei vannak s,p ...


Példa:

He 2. elem 2 elektronja van . Az első főhéjon csak egy "s" pálya van összesen, azon csak két elektron fér el, tehát normál állapotban ott kering a két e. Szerkezet : 1s2

Neon: 10. elem, 10 e-ja van.

1.főhéj 1s2

2. főhéj 2s2 de itt már van "p" pálya is, ebből lehet három, tehát 3p6


a teljes elektron szerkezet : 1s2 2s2 3p6

elektronok száma: 2+2+6=10


Persze a Pauli elvet, meg a Hund szabály meg kell tanulni. :(

2016. ápr. 7. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
2016. ápr. 7. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!