Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 800-1000 kg-os állat...

Egy 800-1000 kg-os állat tudna repülni földi gravitáció mellett?

Figyelt kérdés
Pl. ha elég nagyok és izmosak a szárnyai,akkor elvileg repülhetne? Oké,a strucc,pingvin röpképtelen,de pl. a struccnál nincs funkciója a szárnyaknak,legalábbis a mozgásban nincs,mivel nem bírja el. De ha elég izmos lenne,akkor elbírná.

2016. szept. 12. 12:46
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
62%
Nem volt feltétel, hogy az élőlénynek madáralakúnak kell lennie, és egy szárnypárral kell rendelkeznie. Ha elég sok "madarat" egymás után fűzünk, mint egy féreg szelvényeit, lesz egy röpképes ezer kilós égi gilisztánk, nem kell hozzá acélváz és kerozinmeghajtás.
2016. szept. 12. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 Szaniszlo Ferenc ***** válasza:
Nekem is ez jutott eszembe, hogy ha 10000 db galambot sikerülne hozzákötni egy csontvázhoz, mindezt megoldani úgy, hogy legyen egy központi agy, meg közös vérkeringés, akkor megoldható.
2016. szept. 12. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ha elég sok "madarat" egymás után fűzünk, mint egy féreg szelvényeit, lesz egy röpképes ezer kilós égi gilisztánk, nem kell hozzá acélváz és kerozinmeghajtás."


Még akár működhet is, csak nehéz elképzelni, hogy evolúció ilyet létrehozzon.

2016. szept. 13. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

Azért ezzel is komoly gondok lennének. Egy giliszta a jelenlegi méretében lehet hogy életképes, de tonnás súlyú élőlényként a földön sem élne meg szegény, nemhogy repülni tudna...

Ha a galambokat nézzük, a legnagyobb galambok a koronásgalamb-félék, kb 3 kilósak és olyan 70 centi hosszúak.

[link]

Na most ez 300+ galambot jelentene a kérdésben szereplő súlyhoz, az pedig több mint 200 méteres testhosszal járna együtt.

Na most ahhoz hogy több száz szárnypárja legyen az élőlénynek, borzasztó precíz központi beidegzésre lenne szüksége, hogy ennyi végtagot egységben tudjon mozgatni. Tehát mindenképpen kell egy központi agy, ami még ha a test közepén is helyezkedne el, gyakorlatilag az ingerületnek még így is több mint száz métert kéne megtennie a test végégig mindkét irányba. Ez még a leggyorsabb idegsejtek esetében is több, mint egy másodperces késést jelentene, ráadásul duplán, hiszen egyrészt az afferens neuronoknak közvetítenie kell az agy felé az izom pillanatnyi állapotát, és erre válaszul újfent végig kell haladnia egy másik ingernek az efferens idegeken.

Na most precíz mozgásokat nem igazán lehet kivitelezni olyan helyzetben, ahol pusztán a távolság miatt az egyre távolabbi végtagok egyre később reagálnak csak a különféle ingerekre.

Arról nem is beszélve, mit jelentene maga az, hogy ezres nagyságrendben kéne idegeknek kilépnie az agyból mindkét irányba, aminek már önmagában igen komoly helyigénye lenne, és ez még mindig csak a szárnyak beidegzése. Még sehol nincsenek a test egyéb részeit szabályozó idegkötegek, meg hát eleve a többi életfunkció, a légzés, keringés, stb. Akkora szív kéne ahhoz hogy száz méternyire pumpálja a vért, ami eleve kizárja a vékony testalkatot. De még abban sem vagyok biztos hogy egy ekkora szív ne roskadna össze már a saját súlya alatt...

2016. szept. 13. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
Nem feltétlenül kell, hogy egy központi idegrendszer vezérelje az összes szárnyat, lehet a szelvényeknek saját idegközpontjuk is, ami a szomszédaival van szinkronban.
2016. szept. 14. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
Az az idegi impulzusok terjedésének tekintetében csak még rosszabb helyzetet teremtene, ha a 200+ méteres távolságból a két végponton lévő szárnypár között az információnak több száz központon kéne végighaladnia. A lényed egyik fele már repülne, a másik fele pedig erről mit sem sejtve még a földön vakarózna :D
2016. szept. 14. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 Wadmalac ***** válasza:

"Nem feltétlenül kell, hogy egy központi idegrendszer vezérelje az összes szárnyat, lehet a szelvényeknek saját idegközpontjuk is, ami a szomszédaival van szinkronban."


És testrészenként külön szív, tüdő is?


Lassan kezd ebből egy ezer galambból álló sziámi iker születni.


Az a helyzet, hogy ha elkezdünk egy olyan élőlényt összerakni, aminek sok-sok önmagában is minden fő szervet tartalmazó részegysége van, akkor ezeknek összenőtt létezése kifejezetten hátrány ahhoz képest, mintha önálló élőlények lennének.


Nem mondom, hogy egy, a földitől nagyon eltérő evolúcióban ez lehetetlen, de nem tűnik túl praktikusnak.

A földi evolúció során, amikor a telepes élőlények elkezdtek bonyolultabb szervekkel rendelkező irányba specializálódni, a szervcsoportok semmilyen fajban nem alakultak ki ismétlődve testrészenként. A dinók medenceközponti második "agya" sem igazi kivétel, itt is egyetlen főrendszer alá egyetlen alrendszer tartozik.



Még a szelvényes férgek sem szelvényenként ismétlődő komplett szervezetekből állnak, pedig a hipotetikus repülő lényünkhöz ezek állnak a legközelebb.


Szóval fantáziálgathatunk, de szerintem állati nehéz bármi olyan evolúciós előnyt elképzelni, ami egy ilyen hatalmas repülő lény létrejöttéhez alapot adna, illetve ehhez kitalálni olyan működő megoldást, ami evolúciós lépésekkel létre is jöhetne.


De mondom, nem kizárt, hogy a mi földi evolúciónk köti csak meg túlságosan a fantáziánkat.

2016. szept. 14. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

Elképesztő fantáziátok van!:D

Ahogy olvasgatom,vannak nagyon pikáns megoldásaitok egy ilyen élőlény reptetésére,de én inkább egy elegáns,jó megjelenésű lényre gondoltam,nem valami kukacra:)

Olyan lényre mint egy sárkány,vagy griff.

Pl. ha nagy fesztávolsága lenne,esetleg a szárnyaiban lennének léghólyagok,erősen csapkodna,áramvonalas lenne a teste stb.

2016. szept. 14. 14:06
 19/24 Wadmalac ***** válasza:

"Pl. ha nagy fesztávolsága lenne,esetleg a szárnyaiban lennének léghólyagok,erősen csapkodna,áramvonalas lenne a teste stb."

Ezt a verziót már az elején sikerült megcáfolni, földi biológiai anyagokból nem működne.

Éppen ezért jöttek az extrém ötletek.

2016. szept. 14. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
Ez így igaz, mégis nekem már az elején az anekdota jutott eszembe, mely szerint komoly szakemberek szerint a poszméh aerodinamikai tulajdonságai alapján nem repülhetne.
2016. szept. 14. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!