Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség az etológia és...

Mi a különbség az etológia és a pszichológia között?

Figyelt kérdés
Addig oké, hogy etológia=viselkedéstan, pszichológia=lélektan, de bővebben el tudnátok mondani nekem, hogy mi a kapcsolat/különbség a két tudományág között? Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.

2016. szept. 27. 12:53
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Ez nagyon szép, csak sajnos nem ezalapján rendszerezünk. Amit te használsz, az egy mesterséges rendszerezés, kiragadott tulajdonság alapján.

Mondom, nem feltétlenül hülyeség, de több hitelt adok a természetes rendszernek, amely az evolúciós rokonságot veszi alapul.


Picit hiányos btw..

és mi a helyzet a vírusokkal, prokariótákkal, és egysejtű eukariótákkal?

2016. szept. 28. 06:55
 12/14 anonim ***** válasza:
48%

A kérdésedből diáknak gondoltalak. Ha tudományos kutató biológus vagy, akkor természetesen a tudományos rendszertannal dolgozol, és helyes is. Mindent szépen rendszerezni, megnevezni. Arisztotelész már 2500 éve lefektette az alapjait ennek.

Azonban egy pszichológusnak, nyelvésznek, művészeknek, szellemi úton járóknak szüksége lehet a tudatállapotok hierarchiájáról tudni. Mert egyetlen tudati lét van és az hierarchikus felépítésű.

2016. szept. 28. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
#12 ontologiai szempontbol sem hinnem, hogy van kulonbseg az elolenyek kozott, legyen az ember vagy allat. Az asvany pedig nem vagom hogy jon ide, amikor tudatrol beszelunk ...
2016. szept. 28. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Egyetértek, ontológiai szempontból nincs különbség - mindegyik egy entitás.

A tudati fejlődés szerint viszont van, mondjuk gnoszeológiai szempontból, vagy inkább pedagógiai és önnevelési szempontból.

Más feladatai lehetnek egy hörcsögnek és egy embernek.


Az alvás során végigjárjuk ezt a hierarchiát.

"Mélyen aludtam, mint a kő" -írja egy helyen F.Kafka.

Ásvány?

Minden tudat - tudatállapot hierarchikus rendben (a buddhista ontológia és gnoszeológia szerint szépen logikusan kifejtve ez)- az nem zavaró, hogy van, aminek nincs anyaga, van aminek szubtilis, van aminek durva stb. Egy emberben mindegyik jelen van, az ásványi (csontok stb), a növényi az állati és az emberi tudatállapot, sőt potenciálisan az ember feletti is - ezért tudunk róla beszélni, ezért lehet realizálni, mert potenciálisan adott.


Egy cinke bármily szépen énekel, nem lesz operaénekes, nem tudja előadni Mimi áriáját a Bohéméletből, nem lesz zeneszerző, mert arra már nem determinált fajspecifikusan. József Attilából - noha a körülményei egyáltalán nem determinálták- a világ legnagyobb költője lett (szerintem), mert a potencialitást, hogy ez lehetséges, realizálni tudta.


De hangsúlyozom, rendszerzés/megnevezés szempontból elégséges a rendszertani besorolás.

Ha egy gyógypedagógushoz egy gyereket hoznak, aki nem beszél, viszont nem lesz elégséges, legfeljebb arra, "állat vagy fiam rendszertanilag, az állat nem beszél, eredj békével" - de ennek semmi haszna nincs.

2016. szept. 28. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!