Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy is van ez a kombinatoriká...

Hogy is van ez a kombinatorikában, a független döntéseknél?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy a független döntéseknél szorozhatunk. Pl. hány ötjegyű számot képezhetünk -> 9*10^4 Valami ilyesmi volt a definíciója, hogy a döntések egy sorozatát függetlennek nevezzük, ha a lehetséges választások halmaza semelyik lépésben nem függ a korábbiaktól.


Ha teszem azt van egy olyan feladatom, hogy pl. Hány olyan 5 jegyű szám van, amelyben nincsenek azonos jegyek? -> 9*9*8*7*6 Na de itt nem arról van szó, hogy a lehetőségek száma nem független? Hiszen nem minden helyre írhatok bármit.


Szóval a kérdés, hogy mit kell érteni pontosan a döntések függetlensége alatt?


2016. okt. 10. 15:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem maguk a számjegyek függetlenek egymástól, hanem a választható számjegyek számai. Márpedig te azokat szorzod össze.


Tehát például a 7-es azért van ott a szorzatban, mert az első három számjegy konkrét értékétől függetlenül mindenképp 7 féle szám közül választhatod ki a negyediket. Akkor is 7 közül választhatsz, ha az első három 1,2,3 volt (ez esetben a hét megmaradó lehetőség 0,4,5,6,7,8,9) és akkor is, ha az első három 5,0,8 volt (ekkor másik hét szám marad: 1,2,3,4,6,7,9). A lényeg, hogy mindig hét számjegy közül választhatod a negyedik számjegyet, függetlenül attól, hogy az első három helyre mit választottál.

2016. okt. 10. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 dq ***** válasza:

Huh, volt már vitám itt éppen errõl valakivel, de nem találtam választ.


Nyilvánvalóan nem függetlenek a döntéseid. Lehet hogy valami olyasmi kéne a helyébe, hogy "ha az összeszámolandó mennyiség független a korábbi döntésektõl".


Persze lehet hogy ennek sincs semmi teteje, a konkrét esetben biztosan nem jobb, hiszen nem a számjegyeket számolod össze, hanem az egész számokat.


Én azt szoktam javasolni, hogy szinplán össze kell adni valami szerint, és ha azonos számokat adna össze az ember, akkor szorozzon.


A fenti példát lehet hogy nem is lehet 'szorzásos' módszerrel megcsinálni (helyes gondolatmenettel), hanem máshogy, trükkösen jön csak ki a megoldás?

2016. okt. 10. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Tudod, én akármikor képes vagyok szorozni. Még döntés se kell hozzá.

Ha tehát nem írod meg pontosan a problémádat, nincs (értelmes) válasz.

Az eslő mondatnak semmi értelme. A második mondatbeli feladat megoldása helyes. A harmadik mondatnak semmi köze az előzőhöz. Egyébként a definíció helyes. A negyedik mondat (és az ott szereplő megoldás) helyes. Az ötödik mondat értelmezhetetlen. A lehetőségek száma se nem független, se nem függő. Az egy érték, emez egy tulajdonság.

A végső kérdésre csak feltételes válasz adható (a kérdés saját értelmezése, ami vagy a szándékkal egyező, vagy nem).

A konkrét példában a döntés egy szám kiválasztása a lehetséges számok közül. Ha az első megtörtént, a következő döntés ugyanez. Nem függ az előzőtől. Mi függ tőle? Hogy kevesebb lett a szám. Vagy hogy a kettes már nincs ott, mert előbb kiválasztottad (kivetted), A döntés az, hogy a lehetőségek közül egyet végy. Ez nem függ az előzőtől, csak a döntés sokfélesége függ (mert a halmaz elemei mások).

De ha az lenne a feladat, hogy páros szám legyen, akkor a végső döntésed függ az előzőktől. A második húzás még nem, azt veszel, amit akarsz. De az utolsó! 4 páros szám van, és neked mindenképpen ilyent kell húznod. Ha még maradt, vehetsz ugyan, de ha előbb mind kihúztad? Akkor a feladat nem megoldható. Az utolsó húzás FÜGG az előző négytől.

2016. okt. 11. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2016. okt. 12. 23:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!