Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges az, hogy előbb...

Lehetséges az, hogy előbb utóbb egy adott országban többségben lesznek a kék szeműek?

Figyelt kérdés

Mondjuk Magyarországon. Ugye recesszív úton öröklődik. De két barna szeműnek lehet kék szemű gyereke, két kék szeműnek meg csak kék, mert ezt örökíti. Na most ez nem fog lecserélődést eredményezni előbb utóbb? Mondjuk, ha van egy barna szemű pár, akinek van egy-egy kék és barna alléljuk, akkor 50%-ban kék szemű lesz az utód. Kék szemű párok esetén 100% kék szemű lesz. Tehát egy kék szemű szülő mindenképp örökíteni fogja ezt a gént, de sok barna szemű is örökíti.


Tudom, hogy az északi országokban sokkal magasabb a kék szeműek aránya, de egy ilyen országban, mint Magyarország, ez az arány változhat magától?



2016. nov. 2. 15:58
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Jó, csak 25%, elírtam.
2016. nov. 2. 16:00
 2/17 anonim válasza:
Ez màr matek!!!!! Amúgy elképzelhető😮
2016. nov. 2. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Ez genetikától függ. Nekem elég fehér bőröm van, mégis sötétbarna a szemem. De van olyan ismerősöm, akinek szinte hófehér a szeme, szinte mint egy hullának, vagy nem is tudom elmondani. Először azt hittem, hogy kontaktlencsét hord, de nem. A lényeg, hogy neki jóval barnább a bőre, mégis "fehér" szeme van. Vagy világoskék, attól függ. Úgy tudom, hogy a távol-keletiek között sokkal több a barna szemű ember, mint nálunk, pedig a bőrszín nem feltétlen sötétebb. Japánban is, sok hófehér bőrű lánynak barna a szeme. Európában mintha valamiért a szemszín jobban világosodna.
2016. nov. 2. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

De én arra gondolok, hogy ez amiatt van, amiért a szemük is keskenyebb. Mert sok fény érte a szemüket, mert sok arrafelé a hegyvidékes táj. Ruhát hordtak, tehát a bőrüket olyan arányba nem érte a fény, mint a szemüket, ami miatt keskenyebb is lett nekik a szemük.


"Tudom, hogy az északi országokban sokkal magasabb a kék szeműek aránya, de egy ilyen országban, mint Magyarország, ez az arány változhat magától?"


Természetesen igen. Változhat, és változik is. Semmi sem állandó, ez az egy állandó dolog az életben. Ja meg a halál. Ettől függetlenül sosem lesz olyan, hogy csak kék szemű ember lesz az állandó lakosság, mivel két kékszeműnek is születhet barna szemű gyermeke. Ez csak a véletlenen múlik, igaz, sokkal kisebb rá az esély.

2016. nov. 2. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
De én úgy gondolom, hogy ezek alapján a kék szeműek aránya fog növekedni átlagosan. Ebben egyetértesz?
2016. nov. 2. 16:32
 6/17 anonim ***** válasza:

Skandináviában sokáig a kék szeműek voltak többségben, de már nem sokáig lesznek.

Ha valami támogatná a kék szeműeket, hogy több utódjuk lesz, mint nekünk, barna szeműeknek, akkor átvehetnék a helyünket. Ha tömegesen jönnének kék szeműek, akkor is. Ha ilyen nincs, akkor az arányok nem mozdulnak ebbe az irányba.

Legyen a kék szem allélgyakorisága p, ekkor a többi allél aránya összesen 1-p = q.

Négyzetre emelve q^2 + 2pq + p^2, ez jellemzi az egyensúlyi állapotot. Ha az allél ritka, akkor inkább a heterozigótákban van jelen. Ha gyakori, akkor inkább homozigótákban. A recesszív allél csak homozigótaként fejeződik ki.

(q^2 + 2pq + p^2) * (q^2 + 2pq + p^2) = q^4 + 2pq^3 + p^2q^2 + 2pq^3 + 4p^2q^2 + 2p^3q + p^2q^2 + 2p^3q + p^4 =

...

2016. nov. 2. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Nem. A kék szem a környezeti hatások miatt alakul ki. Ahogyan a barna szem is. Azon az égövön, ahol rengeteget borult az idő, ahol hosszabbak a telek, ott a természeti hatások miatt a kék szem fog dominálni. Egyre lejjebb haladva a szem sötétedni kezd, megjelennek különböző árnyalatok (pl. zöld szem), végül az egyenlítőhöz érve szinte már fekete az emberek szeme. hazánkban a kék szem ugyanakkora arányban figyelhető meg a fiatalabb korosztályban, mint az idősebben.
2016. nov. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

#6


Nem vetted figyelembe az időjárást. A jelenlegi germán népek Kr.e. 2000 környékén még kint lovagoltak perzsia területén. Nomád közép-ázsiai, illetve közel-keleti népek voltak. Én is csodálkoztam amikor megtudtam, de így van. Amikor bejöttek, az Európában élő kelta törzseket vagy elűzték, vagy kiírtották, vagy vagy keveredtek velük. Ma pedig már németekként meg norvégokként ismeri őket a világ. Az időjárás megteszi a hatását, nem lehet ellene harcolni, és nem is kell.

2016. nov. 2. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim válasza:
Én kék szemü vagyok szóval lehet hogy sok kék szemü lesz :) hihi én már az vagyok jeeeee
2016. nov. 2. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Magyarországon kb 30% a kék szeműek aránya. De ezt miért kell csak az időjárásra fogni. Nyilván közbejátszik a genetika is, hogy keveredtek különböző népek, olyanok is, akik eredendően inkább barna vagy inkább kék szeműek.

Egyébként, aki időjárás párti, az mit gondol, hogy az itt lévő viszonyok a kék vagy barna szemszín kialakulását segíti elő? (Magyarországon belül)

2016. nov. 2. 17:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!